Ви точно чули про книги та фільми «12 стільців» і «Золоте теля». Ілля Ільф і Євген Петров – відомі сатирики з одеським корінням, про яких знає кожен одесит. Ми звикли пишатись пам’ятниками та згадками про них у місті. Проте вулицю, що носила їхні імена, не оминула хвиля перейменувань. Тепер це – вулиця сім’ї Глодан. Ми зібрали для вас цікаві факти, які враховувала топонімічна комісія при перейменуванні. А чи погоджуєтесь ви з таким рішенням – поділіться своєю думкою під відео. Там ми детально розповіли про спадщину Ільфа та Петрова та долю родини Глодан.
Ілля Ільф і Євген Петров народились в Одесі, і саме це місто подарувало їм ту «легенду» одеського гумору. Їхні «12 стільців» та «Золоте теля» стали класикою, яку вивчали у школах і цитували на кожному кроці. Але за жартами, цитатами й одеським шармом була й інша сторона. Обидва працювали в радянській системі. Для когось таку співпрацю неможливо було оминути, для когось вона закінчувалась трагічно.
Читайте також: історія Михайла Бойчука, на честь якого перейменували вулицю Багрицького
Окрім живої сатири вони писали тексти, що підкреслювали досягнення соціалізму й водночас висміювали ворогів народу. Наприклад, у 1923 році Ілля Ільф написав твір «Країна, в якій не було жовтня», у якому звеличував встановлення радянської влади в Одесі. У цьому тексті Симона Петлюру – лідера УНР та борця за незалежність України – він змальовує як ворога, протиставляючи його генералу імперської армії Антону Денікіну. Також у книзі «Одноповерхова Америка», створеній після поїздки до США, письменники протиставляли «щасливих радянських робітників» пригніченим американським:
«После фордовского завода в Дирборне, где техника поработила и раздавила людей, где рабочие, прикованные к станкам и конвейерам, кажутся людьми глубоко несчастными, мы словно попали на другую планету. Мы увидели молодых рабочих, здоровых и весёлых, увлечённых своей работой, дисциплинированных, дружелюбно настроенных к своим руководителям. Мы, конечно, и раньше знали об этой разнице, но как-то отвлечённо».
Автори акцентують увагу на таких неприємних рисах, як стандартизованість, пасивність у мисленні та надмірна довірливість. Але в свою чергу не приховували захоплення від нових технологій, високого рівня сервісу та працьовитості американців.
Однак варто зауважити, що ця книга була видана у 1936 році – після Голодомору в Україні, у розпал сталінських репресій та масових арештів. До того ж через те, що Ільф і Петров творили в межах радянської системи, вони отримували зарплату від держави та мешкали в державному житлі.
Обидва мали глибші зв’язки з радянською системою.
Ільф – колишній воїн караульного полку Червоної армії. Також працював у структурі, яка організовувала продзагони. Саме ці загони конфісковували їжу в селян, що сприяло голоду 1921–1923 років. Мав стосунок до агітаційного відділу «ЮгРОСТА» в Одесі. Під час Голодомору продовжував працювати на провладну пресу, зокрема у «Правді».
Петров був інспектором карного розшуку. Брав участь у розкритті низки кримінальних та політичних злочинів. Службова характеристика називала його «політично бездоганним». Пізніше він став заступником головного редактора «Літературної газети» – рупора радянських письменників. Писав статті на тему радянсько-фінської війни та про Західну Україну.
До того він входив до лав Всесоюзної комуністичної партії більшовиків, яка репресувала тисячі інтелектуалів. А в 1939 році Євгену Петрову вручили орден Леніна за успіхи у розвитку радянської літератури.
Але й сам автор боявся бути репресованим, як його родичі та друзі. Однак життя повернулося інакше. Він загинув у 1942-му, у віці 39 років, будучи воєнкором «Правди» та «Інформбюро». Літак, на борту якого був кореспондент, збив німецький винищувач.
Відомо про конкретний факт, коли Ільф і Петров не взяли участь у пропагандистській акції. У 1933 році радянським письменникам влаштували екскурсію на Біломорканал. Той самий, який побудували в’язні ГУЛАГу. Тоді, під час будівництва було задіяно понад 100 тисяч ГУЛАГівців. 12 тисяч з яких – загинули. 36 авторів все ж написали враження у спільній збірці. Ільф та Петров від цього відмовились.
22 квітня 2022 року, напередодні Великодня, російська ракета влучила в багатоповерхівку в Одесі. Тоді загинуло 8 людей і ненароджена дитина. Серед них: Валерія Глодан, її тримісячна донечка Кіра та мама Людмила. Три покоління українських жінок – знищені одним ударом. Голова сім’ї Юрій Глодан у той момент пішов до магазину, це й врятувало йому життя.
28-річна Валерія працювала піарницею в «Зеленому театрі». Була світлою й доброю людиною, мріяла про велику родину. Разом із Юрієм вони були 9 років. Донечка Кіра народилась за півтора місяця до повномасштабної війни. Юрій був пекарем, працював у відомих одеських закладах. Аби справитись із особистою втратою, восени 2022 року він долучився до лав ЗСУ: спершу до «Азова», потім — до третьої штурмової бригади. Хотів боротися й помститись за своїх дівчат. 5 листопада стало відомо про його загибель під Бахмутом. Йому був 31 рік.
Якщо охопити майже півтисячі перейменованих вулиць, звичайно, можна задати безліч питань щодо критеріїв відбору, чому саме ті, а не інші. Хтось вважає, що історія стирається, інші – повертається. Тож питання справедливості – риторичне. Кожен знайде відповідь для себе. Отже, не будемо вдаватися до категоричності.
Безперечно, Ільф і Петров – талановиті, яскраві та іронічні письменники з одеським корінням. Але кожен за спиною мав свої погляди, потреби та й жили вони в інший час. Натомість сім’я Глодан – символ невинності, втраченої через сучасну російську агресію. Як і тисячі інших сімей, які теж варто пам’ятати.
Читайте також:
Увечері суботи, 12 квітня 2025 року, одеські рятувальники гасили пожежу у Пересипському районі міста. На… Read More
В одеській мерії планується створити нову структуру – департамент, який займатиметься мобілізацією та військовим обліком. Read More
В Одесі невідомі знову розмалювали пам'ятник-бюст радянському маршалу Родіону Малиновському, розташований на перетині вулиць Преображенської… Read More
Доброго ранку, любі друзі! Неділя — ідеальний день для відпочинку й сміху. Зустрічайте нашу нову… Read More
У четвер, 13 квітня, очікується слабка магнітна буря рівня G1 (К-індекс 3-4), яка може проявлятися… Read More
У ніч на неділю, 13 квітня 2025 року, в Одесі знову гучно – у бік… Read More