Статті

Вижити в черзі: скільки ви будете чекати на безкоштовний прийом у лікаря в Одесі?

Довгі черги, труднощі із записом, пошук вільних «віконець» — це те, з чим стикаються одесити, які хочуть скористатися своїм правом отримати медичну допомогу без грошей. Насамперед мова йде про безоплатні прийоми у лікаря або медичні обстеження. Чому це відбувається? Недолік реформи, європейська практика або нестача знань у пацієнтів, як правильно скористатися своїм правом? «Одеське життя» розбиралося у причинах.

Два-три місяця: скільки можна чекати на свою чергу, щоб зробити УЗД?

Одеситка Валентина Федорівна є вдовою ліквідатора аварії на ЧАЕС. До 2022 року вона проходила медичні огляди в міській поліклініці №6 (зараз КНП «Консультативно-діагностичний центр №6»). На все витрачала декілька днів і особливого клопоту із цим не мала. Зараз ситуація кардинально змінилася.

– На початку грудня 2023 року сімейний лікар направила мене до кардіолога в КНП №29, – розповідає Валентина Федорівна. – Очікувати на прийом довелося місяць. Потім кардіолог дала направлення на УЗД серця. У відділенні обласної клінічної лікарні (я звернулась до цього лікувального закладу, бо він знаходиться недалеко від моєї домівки) відповіли, що квота для одеситів на безоплатні УЗД серця дуже мала, і запис закритий вже до середини березня 2024 року. Поїхала до КНП № 6, але й там не потішили: теж черга, як і в обласній лікарні. Лише те, що я вдова ліквідатора аварії на ЧАЕС, допомогло записатися на обстеження на 29 січня. Тепер головне не застудитися, щоб вчасно прийти на прийом, бо невідомо, скільки потім ще доведеться чекати.

Ще на тему: Як одесити шукають лікарів і чи буває безкоштовний прийом (відео)

Ось такі випробування довелося витримати людині похилого віку лише заради того, щоб потрапити на УЗД серця. Багато одеситів розповіли б про свої поневіряння в очікуванні досліджень, прийомів у ЛОРа, судинного хірурга та інших фахівців. За коментарем з приводу того, що відбувається, ми звернулись до виконуючого обов’язків директора департаменту охорони здоров’я Одеської міської ради Левона Нікогосяна.

– В ургентних випадках УЗД серця роблять у наших кластерних лікарнях №№1,10, 11 відразу, – каже Левон Рубенович. – Звичайне УЗД серця – це не ургентна процедура, а планове дослідження. Його призначають на вільний час, щоб не нашкодити тим, хто потребує невідкладної допомоги.

Те саме і з направленнями до вузьких спеціалістів: якщо людину записали на прийом за тиждень чи два, це не свідчить про чергу. Це свідчить про те, що сімейний лікар не бачить загрози життю пацієнта, і він може почекати на прийом у спеціаліста. Це європейська практика, яка дозволяє позбутися великої кількості непотрібних досліджень і візитів до лікаря, які раніше пацієнт призначав собі самостійно.

З іншого боку, медична реформа в Україні розширила можливості сімейного лікаря. Тепер він не звичайний терапевт, а фахівець із поглибленою підготовкою з кардіології, неврології, ендокринології, котрий може призначити початкове лікування при багатьох захворюваннях. Також у своїй сімейній амбулаторії пацієнт має право безоплатно зробити загальні аналізи та ЕКГ. В складних випадках чи за необхідності поглибленої діагностики сімейний лікар направляє пацієнта до консультативно-діагностичного центру (КДЦ). Крім того, щоб отримати направлення чи рецепт, не обовязково сидіти у черзі. Пацієнт може зателефонувати сімейному лікарю, він випише електронне направлення чи рецепт, які надійдуть у вигляді СМС на телефон пацієнта. Але така система не завжди є зручною для людей похилого віку. Вони полюбляють у будь-якій ситуації особисто звернутись до лікаря.

Через що черги утворюються саме зараз? Ось дві головні причини

До того, що сказав Левон Нікогасян, додамо: сьогодні ситуація ускладнюється ще й тим, що окрім людей, записаних на прийом, до лікувальних закладів приходить багато хлопців за направленнями з військомату. Та ж Валентина Федорівна, за місяць дочекавшись прийому у кардіолога, вимушена була багато часу провести біля кабінету лікаря і дісталася його лише за три дні. До кардіолога заходили дві людини за записом, одна з військомату. Були ще пацієнти, які прийшли за направленням на стаціонарне лікування до лікарні. Їх кардіолог, як і лікар будь-якої іншої спеціальності, має приймати поза чергою.

Збільшив кількість звернень до лікарів і ковід: проблеми із серцем, легенями, судинами, нервовою системою, суглобами, що залишилися після нього, зумовили необхідність у періодичних зверненнях до лікарів більшої кількості пацієнтів. Їх проблеми відразу не вирішити, це довгий шлях, довжиною, можливо, в роки.

Де немає черг: цей варіант сподобається не всім

Нинішня ситуація довгого очікування прийому вузького спеціаліста призводить до відтоку пацієнтів до приватних медичних центрів, де платну консультацію можна отримати швидше. А це, у свою чергу, свідчить про те, що державна поліклініка не отримає грошей за цих пацієнтів від Національної служби здоровя: за умовами реформи, медустанова фінансується виключно за кількість наданих послуг, проведених прийомів, діагностичних процедур та аналізів.

Стаття по темі: Куди скаржитися, якщо відмовляють у безкоштовному лікуванні?

Нелегко й пацієнтам, яким доводиться робити вибір: витрачати час на безоплатне проходження необхідних досліджень та спеціалістів, чи звертатись по платну медичну допомогу. Але важче за все доводиться самотнім пенсіонерам – їм немає на кого розраховувати. Багатогодинні очікування біля кабінету лікаря супроводжуються прийомом корвалолу, валідолу, нітрогліцерину. Деякі йдуть, так і не дочекавшись допомоги.

Значно легше тим, хто має можливість сплатити за медичні послуги. Відбувається активний відтік платоспроможних пацієнтів до приватних центрів, де не треба довго очікувати і є можливість планувати свій день. Багато пацієнтів щось проходять безоплатно, за щось сплачують, таким чином обирають певний середній варіант отримання медичної допомоги.

Як правильно записатися на прийом до лікаря, щоб не опинитися в черзі

Як пацієнтам зекономити гроші, час та нерви у такій ситуації? На це питання дає відповідь заступниця директора КДЦ № 6 Оксана Ковальчук:

-У нашому центрі працюють два кардіологи. Один – у відділенні на вулиці Маршала Говорова,26-А і його прийоми дійсно розписані на декілька тижнів наперед. Другий кардіолог приймає у відділенні на вулиці Торговій, 29/31. В нього є вільні «віконця» на найближчі дні. І це не залежить від того, прийшов пацієнт безоплатно за направленням сімейного лікаря, чи звернувся без направлення (у такому випадку прийом буде платним). Черга загальна. Вибір лікаря у будь-якому випадку залишається за пацієнтом.

Щодо учасників ліквідації аварії на ЧАЕС, для них та членів їх родин в КДЦ № 6 виділені спеціальні години прийому. Кожного вівторка чорнобильців приймає лікар-терапевт. А найбільш затребувані вузькі спеціалісти – кардіолог, невролог, ЛОР та інші у вівторок теж залишають вільні «віконця» для консультацій саме цієї категорії пацієнтів. У разі запису телефоном або особисто у реєстратурі треба зазначити статус чорнобильця або члена його родини.

На що потрібно звернути увагу одеситам? На те, що сьогодні держава сплачує за консультації профільних спеціалістів, обстеження та аналізи лише за наявності направлення сімейного або лікуючого лікаря. Якщо пацієнт хоче пройти певний вид діагностики самостійно, за нього доведеться платити навіть у державній медичній установі. Такою є європейська практика, яка дозволяє уникати великої кількості обстежень та візитів до лікаря, які раніше пацієнт призначав собі сам.

Читайте також: Співробітники «швидкої» вимагають гроші: куди скаржитися?

Share
Светлана Комисаренко

Родилась и выросла в большом одесском дворе. Как все дети двора, училась музыке (виолончель), занималась в театральной студии, играла в волейбол. Окончила физический факультет ОГУ имени И.И. Мечникова, факультет психологии ЮНПУ имени Ушинского. Люблю аналитику – только она помогает найти хоть какой-то смысл в любом происходящем хаосе. Наверное, поэтому и пошла в журналистику. В газете «На пенсии» работаю заместителем редактора с июля 2023 года.

Останні статті

  • Новини

Прогноз погоди: до чого готуватись одеситам 19 вересня

За інформацією Гідрометцентру Чорного та Азовського морів, завтра, у четвер, 19 вересня 2024 року, в… Читати далі

2024-09-18
  • Новини

В Україні можливий потужний землетрус – він захопить і Одесу: прогноз

Кандидат геологічних наук Сергій Кадурін не виключає, що в Україні може статися сильний землетрус, який… Читати далі

2024-09-18
  • Новини

Одеські школярі отримуватимуть по 10 тисяч: хто і коли

В Одесі школярі, чиї батьки загинули, захищаючи Україну від російських окупантів, щороку отримуватимуть від міста… Читати далі

2024-09-18
  • Новини

Одеська Книжка називатиметься інакше (відеофакт)

Хвиля дерусифікації, що захлеснула Одесу, дісталася і до знаменитого Книжкового ринку (він же – Книжка).… Читати далі

2024-09-18
  • Новини

Одеська міськрада виділила на допомогу ЗСУ сотні мільйонів гривень

Одеська міська рада у ході сесії, що відбулася сьогодні, 18 вересня 2024 року, виділила понад… Читати далі

2024-09-18
  • Новини

В Одесі відремонтують узвіз Марінеско: коли почнуть ремонт і скільки він триватиме

Сьогодні, 18 вересня 2024 року, на черговій сесії Одеської міськради ухвалили рішення щодо ремонту злощасного… Читати далі

2024-09-18