Новини Одеси та Одеської області

Український тризуб: символ країни та бойова зброя

Український тризуб: символ країни та бойова зброя

Багато хто сприймає символ української державності — тризуб лише як зображення, малюнок, однак він має давню історію та чимало значень. Крім того, тризуб колись був грізною зброєю, яка була на озброєнні багатьох військ світу. А ще у нашого тризуба є й найвищий сенс — він символізує Воскресіння, Трійцю та небесну справедливість.

Символ київських князів

Часто в розмовній мові ми використовуємо слова «тризуб» та «тризубець» як синоніми, проте це далеко не одне й те саме. Тризубець — звичайні вила, сільськогосподарська зброя, яку за старих часів називали острогою і використовували для лову риби. Втім, за потреби тризубець міг стати і небезпечною зброєю — бойовими вилами, якими можна було колоти і рубати ворога. Найчастіше ними озброювали своїх піхотинців Німеччина, Італія та Іспанія. Хоча історія знає чимало прикладів, коли і на нашій землі захисники та захисниці, маючи в руках лише звичайні вила, могли впоратися навіть із добре озброєними загарбниками.

Що ж до нашого рідного тризуба, то він міг виступати не лише у ролі зброї, а й мав сакральне значення. Його історія розпочалася з князів роду Рюриковичів. Тоді символ тризуба зображали скрізь — від монет до цеглин, з яких будували храми. Таке саме зображення було і на прапорах дружинників князя Святослава.

Його син, князь Володимир Великий, трохи підкоригував зображення на гербі батька — додав ще один довгий зубець і горизонтальну лінію, щоб у центрі утворився хрест. З того часу тризуб має знайомий нам вигляд.

Зброя богів та царська відзнака атлантів

Найдостовірніша теорія про походження головного українського символу свідчить про те, що тризуб — це стилізоване зображення божества небесного вогню, сокола-Рарога, птаха-блискавки. Для наших пращурів це був чарівний оберіг. Цей птах вважався зброєю богів і символізував перемогу добра над злом, а також був знаком влади, звитяги та сили.

Крім того, як вважають археологи, тризуб використовували ще трипільські племена та скіфи. А перша письмова згадка про нього зустрічається у праці Платона у 350-х роках до нашої ери. У ньому афінський філософ писав про царів атлантів, які одягалися в блакитні шати, прикрашені золотим тризубом. Отже ми сміливо можемо вважати, що цей символ перейшов до нас у спадок від легендарного та мудрого народу.

Оберіг української державності

У ХХ столітті тризуб став символом боротьби українців за незалежність. В Українській Народній республіці печаткою із зображенням тризуба стали скріплювати урядові документи. Ініціатором виготовлення такого друку став генеральний писар Павло Христюк. 1918 року тризуб з’явився на перших грошах, випущених в УНР.

Після здобуття Україною незалежності 24 серпня 1991 року зображення тризуба на блакитному тлі було затверджено як Малий державний герб країни. Конституція 1996 остаточно закріпила його як символ нашої держави. З цього моменту ніхто більше не має права диктувати нам свою волю, і сьогодні тризуб об’єднує всіх українських патріотів, які захищають суверенітет та територіальну цілісність України.

Тризуб у Ватикані

У соборі святого Петра у Ватикані є вівтар святого Еразма. Це особливе місце, де звершується таїнство сповіді. Для українців він має особливе значення, бо прикрашений мозаїчними зображеннями князя Володимира, княгині Ольги та символу державності України – тризубом. Зображення виконали ватиканські майстри у 1989 році на гроші української діаспори. Під час урочистого відкриття мозаїчних зображень до 1000-річчя Хрещення Київської Русі-України їх урочисто освятив сам Папа Іван Павло ІІ.

Актуальна інформація ЗА Одесу у нашому Telegram каналі! Новини, фоторепортажі та історични факти про Одесу.
Читайте нас у Viber! На каналі «Комуналка» розповідаємо про комунальні платежі, тарифи, пільги та субсидії.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Ще за темою
Всі новини
Вибір редакції
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: