29 жовтня РФ заявила про вихід із «зернової угоди». Чому «зернова угода» така важлива, і головне — чим її скасування може обернутися для Одеси?
Влітку, через півроку після початку війни, на морському рейді знову з’явилися кораблі, знову ожили порти в Одесі, Южному та Чорноморську. Запрацювала так звана зернова угода, яка дозволила налагодити експорт морем української агропродукції до країн Африки, Азії та Європи. Тоді ж Одеса та низка приморських центрів отримали хоч якесь «прикриття» від прямої російської загрози. Але 29 жовтня Росія заявила про вихід із «зернової угоди». Чому «зернова угода» така важлива, і головне — чим її скасування може обернутися для Одеси?
Що таке «зернова угода»?
Після початку вторгнення росія заблокувала вивіз українського зерна з морських портів.
22 липня в Туреччині було підписано угоду про морський експорт українського зерна. Гарантами безпеки виступили ООН та Туреччина. А росія взяла на себе зобов’язання не запускати ракети по українських портах і суховантажах. Натомість росія вимагала, щоб Спеціальний координаційний центр під егідою ООН на території Туреччини здійснював огляд усіх судів — для виключення постачання озброєння Україні морським шляхом.
Чому все зірвалося?
Офіційне пояснення – у відповідь на вибухи військових кораблів у Севастополі. У цьому НП рашисти звинуватили Україну та Велику Британію, не надавши жодного доказу.
Проте є підстави вважати, що ситуація в Криму є лише формальним приводом. Адже країна-агресор і не збиралася продовжувати «зернову угоду». росія почала свідомо загострювати ситуацію ще у вересні, коли заблокувала рух судів з українським продовольством, не даючи своїх представників для інспекції.
«росія готувала це рішення упродовж останніх двох місяців. З росії постійно надходили заяви, які ставили під сумнів подальшу життєдіяльність зернового коридору», — вважає віце-президент з економічної освіти Київської школи економіки Олег Нив’євський.
Росіянам немає віри
Спікер Одеської обласної військової адміністрації Сергій Братчук нагадав, як 23 липня, на другий день після підписання угоди в Стамбулі, війська Росії обстріляли одеський порт. А через два місяці, 23 вересня, армія оф влучила “шахедом” в адміністративну будівлю в припортовій зоні. Тому, каже Братчук, новина про вихід росії із «зернової угоди» — неприємна, але передбачувана.
Що далі?
Поки росія «зупиняє свою участь у зерновому коридорі», Україна, ООН та Туреччина вирішили продовжувати, і погодили 31 жовтня рух 16 суден. Таким чином, вважають політологи, Туреччина та Ердоган зокрема вирішили продовжувати «зернову угоду» без участі росії.
Чи є загроза Одесі?
Ряд військових та політичних експертів вважають, що агресори так просто не відступлять. Не пов’язуючи себе навіть формальними зобов’язаннями в рамках «зернового коридору», путін може наказати «зняти з Одеси недоторканність».
«Ми зараз уже бачимо, що знищують енергетичні та інфраструктурні об’єкти. Якщо росія виходить із угоди, то, швидше за все, почастішають удари і по портах», — припускає політолог-міжнародник Володимир Воля.
Схожа думка і у військового експерта полковника ЗСУ у запасі Романа Світана. Він вважає, що вихід із «зернової угоди» може загрожувати Одесі оточенням 20-тисячним військом, накопиченим у Херсоні.
«Відсутність наступу та концентрація великої кількості солдатів на певній території — це завжди потенційний сценарій для «котла», тож росіяни можуть піти у бік Одеси. Спочатку – на порт “Південний”, або на Вознесенськ. Згодом на перетин траси «Київ-Одеса», щоб спробувати взяти Одесу в «котел».
росія дала задню
1 листопада росія під тиском Туреччини та ООН відновила участь у “зерновій угоді” про експорт продовольства з України Чорним морем. У міноборони рф запевнили, що нібито отримали від України “письмові гарантії” безпеки.
В Українському керівництві прокоментували заяви рф, що жодних документів не підписували і не надавали росії.
Колаж: Liga.net