Багато символів, традицій та ритуалів пов'язані з різдвяними та новорічними святами. Але їх головним символом завжди є ялинка. Якими були святкові традиції в Одесі та як прикрашали новорічні ялинки одесити читайте у цій статті.
У новому відео на Youtube-каналі «Одеське життя» розказуємо:
Історія різдвяних ялинок почалась у середньовічній Німеччині. Вічнозелене дерево символізувало вічне життя людської душі. З часом його стали прикрашати:
Ця традиція дотримувалася багато століть, доки в середині XVIII століття в Німеччині не трапився неврожай яблук – їх не було зовсім! Тоді склодуви з Тюрингії зробили перші скляні ялинкові іграшки. Вони були настільки чарівні, що миттєво замінили яблука та печиво. Згодом різдвяний декор став дуже різноманітним, і скляні іграшки вважають головними прикрасами ялинок.
Одеса була одним з перших міст України, де почали встановлювати різдвяні ялинки. Цю традицію привезли з собою з Європи батьки засновників міста, де ялинки з’явилися на кілька віків раніше, ніж у нас.
Ялинками прикрашали палаци міської знаті, їх встановлювали у Старому театрі, готелях та рестораціях. Ялинка в Одесі – завжди не дешеве задоволення, бо найближчі до нас ліси знаходяться дуже далеко.
Для пересічних одеситів різдвяні дерева встановлювали на ярмарках. Народні гуляння проходили біля Привозу, у парках, а центром святкувань ставав Міськсад.
Коли більшовики захопили владу, вони заборонили святкування Різдва. Лише у 1935 році за наказом Сталіна ялинки повернулись вже як новорічні дерева з п’ятикутною зіркою на верхівці.
Наступного року відновили виробництво шампанського. На багато років головними символами Нового року стали ялинки, шампанське та … вінегрет. Так, саме вінегрет, а не «Олів’є», тому що майонез в СРСР почали виробляти лише з кінця п’ятдесятих, а м’яса при більшовиках завжди бракувало.
На вулиці Італійської біля старого ЦУМа, 50 років тому була прикрашена ялинка з фотозоною. Але фотографувати біля неї мав право лише фотограф «Одесфото».
За часів незалежності головною ялинкою Одеси стає ялинка на Думській площі. Понад двадцять років міська влада влаштовує біля неї новорічні концерти та народні гуляння на Приморському бульварі.
Сьогодні, під час страшної повномасштабної війни, головна ялинка переїхала на Дерибасівську, а задля безпеки містян новорічні гуляння обмежені комендантською годиною.
Якої національності Чебурашка, хто ледве не подавився ялинкою та інші цікаві історії дивіться в новому відео на Youtube-каналі «Одеське життя».
Олександр Отдєльнов
Читайте також:
Фахівці комунального підприємства проводять роботи з фарбування пандусів та відновлення освітлення у підземних переходах, розташованих… Read More
У Київському, Приморському, Пересипському та Хаджибейському районах Одеси зафіксовано часткове відключення електропостачання. Причиною стала локальна… Read More
Стрілець 23-ї окремої бригади охорони громадського порядку «Хортиця» Національної гвардії України Артем Артюх потрапив у… Read More
1 липня норвезький медійник Нільс Ріісе вирушив у похід зі столиці своєї країни Осло до… Read More
Вважається, що історія одеського трамвая починається з 1910 року, коли запустили першу електричну лінію. Але… Read More
З 25 по 27 липня Одеса прийматиме третій фестиваль української культури «Виделкаfest». Три фестивальні дні… Read More