Статті

Реєстрація собак в Одесі: як це працює та чому це важливо

Початок реєстрації через Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП) домашніх тварин викликав багато питань. Поки в Києві точаться суперечки щодо доцільності нововведення, в Одесі за бажанням реєстрація домашніх собак вже проводиться. Але за 2024 рік було зареєстровано лише 51 собаку. Чому так відбувається? Можливо, люди не знають, що це можна зробити, чи взагалі не вважають за потрібне створення реєстру домашніх тварин? Запитали про це волонтерів та власників домашніх тварин.

Як зареєструвати собаку?

Зареєструвати собаку в Одесі і отримати жетон можна на комунальному підприємстві «Муніципальний центр екологічної безпеки» Одеської міської ради. 

Для цього необхідно прийти на підприємство за адресою: вул. Атамана Головатого, 32, з понеділка по четвер – з 9:00 до 18:00, у пʼятницю – з 9:00 до 16:30. При собі треба мати фото тварини, копію паспорта та ідентифікаційного коду людини, на яку реєструють собаку. Підприємство укладає з людиною, яка прийшла реєструвати домашнього улюбленця, відповідний договір. Послуга коштує 115 гривень і сплачується через банк у безготівковій формі.

Реєстраційна картка на тварину

Здавалося б – усе просто, приходь та роби. Але черги з-поміж господарів собак та котів не спостерігається.

– Власники тварин ще не стали відповідальними настільки, щоб захистити свого улюбленця від поневірянь містом, якщо за якихось обставин він втече чи його викрадуть, – каже директорка «Муніципального центру екологічної безпеки» Таїсія Бакун. – А реєстрація з видачею спеціального жетона і внесенням у міжнародну електронну базу даних дозволяє швидко зорієнтуватись, де цей жетон і де може знаходитись тварина. Це стосується також інших країн, які співпрацюють в межах цієї програми. Більш докладно познайомитись з нею можна на сайті animal-id.info. Там, зокрема, є багато історій, як саме завдяки наявності жетона вдалося повернути загублених  домашніх тварин власникам. Є над чим замислитись.

Таїсія Бакун

Чи не доведеться реєструвати тварину вдруге?

Основне питання, яке ставлять сьогодні власники собак, чи не доведеться їм вдруге реєструвати свого собаку, коли, як у Києві, ця послуга зʼявиться у ЦНАП?

– У Києві мова йде про створення реєстру тварин столиці, – каже Таїсія Бакун. – В Одесі інформація відразу йде до міжнародного реєстру. Тому тим, хто вже зареєстрував свого собаку, вдруге це робити не доведеться.

Що кажуть одесити — власники собак?

Тетяна Устименко

Тетяна: «Я вважаю, що реєструвати треба як безхатніх, так і домашніх тварин. Не можна, щоб у великому місті ніхто не знав, скільки тварин і яких порід мешкають на вулицях та у власників. За кордоном такі реєстри дозволяють і чисельність тварин регулювати, і щеплення вчасно робити, щоб не було спалахів, зокрема, сказу. Я знала лише про реєстрацію безхатніх тварин в Одесі, коли їх відловлюють і відправляють на стерилізацію, а потім повертають на звичне місце мешкання вже з кліпсами. Але тепер знаю, що можна зареєструвати також домашню тварину. Розповім про це знайомим, хто має собак чи котів. Корисна інформація».

Олександр

Олександр: «У нас багато років жив доберман – заскочив до автомобіля в районі ринку на 7-му кілометрі, і залишився. Чи викинули його, чи загубився – ми так і не дізнались. Тоді ще не встановлювали чипи, за допомогою яких можна було б спробувати знайти власника. А сьогодні реєстрація з отриманням спеціального жетона дозволяє в багатьох ситуаціях визначитись, що сталося, чому собака знаходиться на вулиці. Однозначно підтримую ідею реєстрації, але чесно скажу, що раніше про неї не чув».

Саша з врятованим з вулиці Доббі

Саша: «Вважаю, що реєструвати домашніх тварин треба обовʼязково, бо коли вони опиняються на вулиці, шансів вижити практично немає. Собаки та кішки не орієнтуються в незнайомих умовах і часто потрапляють під колеса автівок. Зграї дворових собак травмують і загризають чужаків. А з чипом чи жетоном можна швидко визначити, чи є власники і де вони мешкають, оперативно повернути домашнього улюбленця. Це особливо важливо зараз, коли під час повітряних тривог та вибухів багато тварин у стресі біжать далеко від домівок, отримують контузії та поранення і виявляються неспроможними повернутись додому».

Даша та Скай

Даша: «В мене є чипований пес Скай породи стаффордширський тер’єр. Ми чипували його, щоб у разі зникнення можна було швидко знайти. Крім того, якщо їхати за кордон, чипування є обовʼязковою умовою виїзду з твариною. Щодо можливості реєстрації в Одесі, я про неї нічого не знала. Хотілося б мати більше інформації на цю тему».

Читайте також:

Share
Світлана Комісаренко

Світлана Комісаренко – авторка видання "Одеське життя". Журналістка з понад 30-річним досвідом. Пише про медицину, освіту й соціальні питання. Має освіту у сфері фізики та психології, членкиня Національної спілки журналістів України (НСЖУ), лауреатка відзнаки «Золоте перо одеської журналістики».

Recent Posts

  • Новини

«Легкі гроші» не спокусили: на Одещині поліцейські нагородили сміливих підлітків

На Одещині поліцейські подякували за громадянську свідомість підлітків, які не піддалися на вербування російських спецслужб.… Read More

01-07-2025 в 21:06
  • Новини

Яким буде 2 липня в Одесі та області: прогноз погоди на завтра

За інформацією синоптиків, завтра, в середу 2 липня 2025 року, в Одесі та Одеській області… Read More

01-07-2025 в 19:59
  • Новини

На фронті загинув командир 110-ї мехбригади Сергій Захаревич – випускник Одеського інституту Сухопутних військ

На російсько-українській війні загинув командир 110-ї окремої механізованої бригади імені генерал-хорунжого Марка Безручка, полковник Сергій… Read More

01-07-2025 в 18:50
  • Статті

Криміналіст Нацполіції Євген Шевцов розповів про особливості своєї професії абітурієнтам ВНЗ МВС України

Уході підготовки вступу до Вищих навчальних закладів МВС України криміналіст відповів на питання студентів, абітурієнтів… Read More

01-07-2025 в 18:27
  • Статті

Пеперуда в албанському селі Каракурт: старовинний обряд, відомі всій Одещині поліглоти, які закликають дощ (відео)

Село Каракурт, що в Болградському районі, унікальне – тут живуть видатні поліглоти. Мешканці розмовляють п’ятьма… Read More

01-07-2025 в 18:11
  • Новини

В Одесі відкрили оновлений інклюзивний пляж на 11-й станції Фонтану (фото, відео)

Сьогодні, 1 липня 2025 року, на 11-й станції Великого Фонтану в Одесі урочисто відкрили оновлений… Read More

01-07-2025 в 16:57