Своєю любов’ю до традицій нашого болгарського роду я завдячую бабусі. Вона знала все про свята та звичаї. Ці знання передавались і мені: адже я завжди була поряд і з невичерпною цікавістю ставила бабусі багато різних питань.
День Прощеної неділі у нас називався Заговезні (Сіропуст), і це було найсмачніше і веселе свято. Вранці бабуся пекла «руговачки» — вироби з тіста з бринзою, які пеклися лише цього дня, — і пригощала ними сусідів. А сусіди частували її. Я ж ці частування уплітала за обидві щоки.
До обіду встигали і мамині смачні страви, і ми чекали гостей. Їх завжди було багато, тому що всім родичам у цей день потрібно пробачити один одному образи, що накопичилися. Молодші гості обов’язково цілували руку людям похилого віку — це було і залишається у болгар знаком великої поваги. А ввечері, коли сонце ховалося за обрієм, усі члени сім’ї та сусіди виходили надвір і розпалювали багаття. Спочатку тихо милувалися, як танцюють і веселяться багряні язики полум’я, що розгоряється, а потім, зарядившись вогненною енергетикою, починали стрибати через вогонь.
Стрибки через багаття та очищення від усіх бід
Стрибали всі — від малого до великого. Те, що діти раділи, і замість трьох разів стрибали через багаття вже збившись з рахунку, — це зрозуміло. Але як же тішилася цього вечора бабуся разом із своїми подружками сусідками! А все тому, що вони вкладали в це дійство велике значення. Так вони очищалися, звільнялися від усіх бід та напастей, від поганого та злого.
Потім, біля втомленого вогню, люди спілкувалися, жартували, пригощалися вином і закусками і дуже вірили, що завтра буде краще, ніж учора. Цю віру вони зміцнювали постом, який розпочинався вже наступного ранку, і дотримувалися його за всіма церковними канонами.
Традиції з покоління в покоління
З тих пір пройшло багато часу. Тепер уже мама зайняла місце бабусі, вчорашні діти стали батьками, але так само вранці на Заговезні над селом Делень розноситься запах улюблених «ругавачок». А ближче до вечора всі готують дрова для багаття.
Час очищатися, зміцнювати віру, зустрічати весну з надією та берегти любов до роду, дому та країни.
Читайте також: Як кодимчани заробляють для ЗСУ благодійними концертами