Вирубка лісів є одним із найбільших способів негативного впливу людства на сьогоднішній світ. Якщо його не зупинити, він може спустошити не лише світ, але, за іронією долі, й людство.
Пізнавальний інтернет-журнал «Discover» підготував підбірку фактів про цю критичну проблему та можливих негативних наслідків, якщо нічого не змінити.
1. Вирубка лісів відбувалася природним шляхом ще до появи людини
Найбільший природний випадок вирубки лісів в історії Землі стався 300 мільйонів років тому. Зокрема, – це колапс кам’яновугільних тропічних лісів, який знищив тропічні ліси суперконтиненту Єврамерика.
Вчені досі не впевнені щодо його причин, теорії варіюються від різкої зміни клімату до вулканічних вивержень. Незалежно від причини, масова загибель тропічних дощових лісів призвела до того, що їх залишки перетворилися на вугільні родовища сучасних Європи та Північної Америки. Це фактично дало цьому періоду історії Землі назву, кам’яновугільний період, посилаючись на величезний вміст вуглецю у вугіллі, яке утворилося в той час.
2. Діяльність людини сприяла вирубці лісів ще в доісторичні часи
Палеонтологи виявили, що під час середнього кам’яного віку мисливці-збирачі навмисно знищували ліси, щоб забезпечити дичині більше середовища для існування. Це призвело до зростання їх популяції, що, у свою чергу, дало мисливцям-збирачам більше здобичі для полювання.
Розвиток сільського господарства в цей час також збільшив темпи антропогенної вирубки лісів, зокрема із запровадженням підсічно-вогневого землеробства. Розвиток передових кам’яних знарядь у новому кам’яному віці також полегшив рубання дерев. Ця тенденція продовжувалася й у наступні бронзовий і залізний віки з відкриттям міцніших металів і розробкою кращих інструментів.
3. Вчені припускають, що вирубка лісів могла сприяти поширенню ВІЛ серед людей
Вони визнають, що це лише один із факторів того, як ВІЛ вперше поширився на людей. Зокрема, перенаселення змусило людей звільнити лісові ділянки для життя. Перенаселення також збільшило попит на їжу, оскільки м’ясо диких тварин є основним джерелом білка для жителів сільських районів Африки.
Потім обидва фактори підштовхнули людей до зустрічі з шимпанзе, які були носіями вірусу імунодефіциту мавп (SIV). Згодом цей вірус мутував у вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) і перейшов у взаємодію між людьми та шимпанзе. Станом на 2022 рік, за статистикою, ВІЛ/СНІД вбив приблизно 30 мільйонів людей у всьому світі.
4. Вирубка лісів сприяє зростанню рівня зараження малярією
У Кенії, зокрема, малярія стала основною причиною смерті через вирубку лісів. Відсутність дерев призвела до того, що вода частіше накопичувалася на землі та при вищих температурах, ніж зазвичай. І те й інше робить середовище дуже придатним для розмноження комарів , які підхоплюють паразита малярії, випивши заражену кров. Потім вони передають паразита, коли кусають інших людей або навіть тварин, яких утримують люди. Потім ці тварини передають паразита, коли спілкуються зі своїми власниками та іншими людьми.
Схожа ситуація склалася в Бразилії, де випадки малярії зросли на 50% у безлісних районах. Вирубка лісів у Перу також призвела до погіршення рівня зараження малярією в деяких районах. Після того, як люди почали розвивати лісисті території ситуація змінилася в кращу сторону – з 600 випадків на рік до 120 000 випадків на рік.
5. Вирубка лісів також могла сприяти пандемії COVID-19
Точні деталі залишаються неясними, оскільки розслідування походження вірусу COVID-19 триває й сьогодні. Проте вчені вважають, що вірус, швидше за все, походить від кажанів, які передалися людям одним із двох шляхів.
По-перше, знищення їхніх природних лісових середовищ підштовхнуло їх до контакту з людьми. А по-друге, нерегульована торгівля дикими тваринами, як екзотичними домашніми тваринами, так і на м’ясо, також підштовхнула їх до контакту з людьми.
У будь-якому випадку, вірус COVID-19 заразив людей, поширившись серед населення світу та розпочавши пандемію, з якою ми боремося сьогодні. Це змусило вчених знову застерегти світ не лише від вирубки лісів, а й від надмірної експлуатації навколишнього середовища в цілому. Навіть коли ми покінчимо з нинішньою пандемією, у нас просто може виникнути інша проблема, якщо ми не вирішимо причину попередньої.
Більше цікавої та захопливої інформації про природні явища можна знайти на офіційному сайті журналу в розділі «Природа» – https://discover.in.ua/nature/. Всього на сайті зібрано матеріали більше ніж на 3000 цікавих тем. Досліджуйте світ довкола нас разом з Discover.