Посів рослин-сидератів – це доцільно в агрогосподарстві чи ні

Посів рослин-сидератів – це доцільно в агрогосподарстві чи ні

Застосування сидератів – один із найбільш ефективних способів підвищення родючості ґрунту в екологічному землеробстві. Нижче ми докладно розглянемо, що це за рослини, як правильно їх висівати, в які терміни та з якою періодичністю це робити для досягнення максимального ефекту.

Сидерати – це рослини, які допомагають відновити родючість землі. Вони захищають поля від бур’янів та вітру, насичують ґрунт корисними речовинами. Після виконання своєї функції їх можна використовувати як добрива чи мульчу. Для посадки як сидерати підходять однорічні культури, що швидко ростуть. При виборі важливо враховувати тип ґрунту, клімат регіону та мету застосування. Не можна постійно сіяти той самий вид — це не принесе користі.

Після збирання врожаю земля виснажується. Сидерати допомагають її відновити, на відміну органічних добрив, які можуть завдати шкоди. На легких ґрунтах висаджують сераделлу, горох, люпин, на ущільнених — соняшник, горох, боби та люпин, на в’язких — соняшник, боби та віку. Гірчиця та фацелію підходять для всіх типів ґрунтів.

У чому користь та шкода сидератів

Рослини є безпечними зеленими добривами. Їх можна скосити і залишити на поверхні для захисту від промерзання або закопати, щоб збагатити ґрунт. Перегнили коріння покращують структуру землі.

Основна користь:

 • відновлюють гумус та мікрофлору ґрунту;
 • виносять поживні речовини у верхні шари;
 • прискорюють надходження мікроелементів до рослин;
 • допомагають боротися зі шкідниками та хворобами;
 • покращують структуру та вологість ґрунту;
 • запобігають ерозії;
 • зменшує кількість бур’янів.

Недоліки:

 • є розповсюджувачами паразитів;
 • при густій посадці виділяють надлишок азоту;
 • після них не можна садити рослини тієї самої родини;
 • у перший рік знижують урожайність основних культур.

Сидерати корисні, коли грунт виснажений і потребує відновлення без хімічних добрив.

Посів сидератів: особливості

Рослини можна висівати цілий рік, окрім зими. Найкраще перед посадкою основних культур і після збирання врожаю. Кожна рослина має свій оптимальний сезон висаджування. Навесні сіють фацелію, ріпак, гірчицю та суріпку. Перед новим посівом їх видаляють: перекопують разом із землею, зрізують на мульчу або підсаджують до основних рослин.

Влітку сидерати сіють лише за відмову від основних культур. Вибирають швидкорослі рослини, які кілька разів за літо скошують, щоб збагатити ґрунт. Оптимальний період посіву – серпень та вересень. Найчастіше використовують гірчицю та жито через морозостійкість та здатність зберігати вологу. Гірчицю навесні зрізають і кладуть на ґрунт, жито — до колосіння, щоб застосувати як компост чи мульчу.

Посів включає очищення ділянки, фрезерування, визначення норми висіву, посів та скошування. Вчасно прибирати стебла важливо, щоб уникнути їх довгого перегнивання та надлишку азоту у ґрунті. Також при посадці варто враховувати сумісність сидератів та основних культур.

Джерело: Блог АгроАпп


*на правах реклами

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції