Багато українців, рятуючись від жахів війни, були змушені тікати за межі своєї країни. Зараз багато хто прагне повернутися на батьківщину. Але, як виявилося, це не так просто. Чому українцям нелегко повернутись додому, дізнавалася «Одеське життя».
Закордонний паспорт все ж таки потрібен
За інформацією Держприкордонслужби України, пропуск українських громадян через державний кордон у воєнний час можна оформити за внутрішнім паспортним документом. При цьому прикордонники звертають увагу, що у деяких випадках під час перебування за кордоном може виникнути гостра потреба у закордонному паспорті. Його потребу визначено законами країн, де українці планують перебувати. Потрібен закордонний паспорт та для поїздок між різними державами. А також, як з’ясувалось, і для повернення в Україну.
І в українців, які виїхали до Молдови та Болгарії за внутрішніми паспортами, простроченими та небіометричними закордонними паспортами, з’явилися серйозні проблеми.
Молдова: без закордону до України не пускали
За словами співвітчизників, які потрапили в бюрократичну пастку, Молдова зі своєї території без закордонного паспорта українців назад додому не випускала. Тут вимагали або продовження паспорта, або оформлення сертифікату, що підтверджує особу. Ось тільки потрапити до українського консульства з електронного запису нереально: сайт або «висить», або пише, що всі слоти зайняті. І навіть якщо «пощастить», записатися можна вже лише на липень.
Альтернатива – «жива» черга. Але щоб її зайняти, дістатися треба в Кишинів чи Бєльці. І простояти у цій черзі кілька днів. Разом з дітьми та літніми людьми, яким потрібні притулок та догляд. А для цього потрібні гроші та час. До того ж, багато українців у зв’язку з провокаційними випадами рашистів щодо Молдови прагнуть покинути країну швидше.
Водночас молдавські юристи стверджували, що прикордонна поліція діє відповідно до законодавства. На людей, які перетнули кордон України, особливі правила в’їзду не поширювалися. Але нині біженці перебувають під тимчасовим захистом. І їхній наступний в’їзд та виїзд з території Молдови підпадає під загальні правила та закон «Про іноземців».
Болгарія: в очікуванні пасована
Опинились у «пастці» й українці, які виїхали на початку війни до Болгарії. Тоді Молдова, Румунія та Болгарія створили «зелений коридор», яким біженців пропускали за спрощеною процедурою. Для виїзду на територію України цей порядок не було передбачено. І бажаючих повернутись додому українців, які не мають біометричних паспортів, зупиняли прикордонники на кордоні з Румунією та завертали назад.
Для того, щоб із Болгарії вибратися, таким біженцям треба їхати до Софії та в українському посольстві оформляти тимчасову довідку – пасований, яка дозволяє виїхати з країни. Бланк коштує 30 доларів.
Але, по-перше, бланків просто немає – розхоплюють їх за лічені години. У посольстві дефіцит пояснюють тим, що друкарня, де друкували пасовані, знаходилася на Київщині, і в перші дні війни її розбомбили. Коли виробництво налагодиться знову – невідомо.
По-друге, для частини українців, вимушених, рятуючись від жахів війни, залишити країну, що називається, «з порожніми руками», 30 доларів за бланк – непідйомна сума.
Загалом заручникам цієї абсурдної ситуації залишалося сподіватися або на появу бланків, або на те, що Румунія знову почне пропускати українців без закордонних паспортів транзитом через свою територію.
Бюрократична тяганина
Водночас у Держприкордонслужбі продовжували стверджувати, що право українців на в’їзд до своєї країни гарантується Конституцією України та іншими законодавчими актами. І всі люди, які документально доведуть свою приналежність до громадянства України, зможуть безперешкодно повернутись додому. Тому всім, запевняють прикордонники, хто виїхав за простроченим закордонним паспортом, за внутрішнім українським паспортом або за їхньою ксерокопією, хвилюватися не варто. Повернутись додому можна у будь-якому випадку.
Українські юристи також заявляють, що ніхто не має права насильно утримувати громадян нашої країни на теренах інших держав. А всі проблеми, які перешкоджають українцям повернутись на батьківщину, виникають через бюрократію.
4 березня Євросоюз ухвалив Директиву про тимчасовий захист. Відповідно до документа, всі країни ЄС мали звільнити українських біженців від бюрократичної тяганини. Але у деяких державах цього не сталося. Тому в таких ситуаціях, вважають юристи, насамперед слід звертатися до міністерства закордонних справ України. А МЗС, у свою чергу, має звернутися до своїх дипломатичних партнерів, щоб усунути бюрократичні перепони.
Румунія: транзит без візи
На щастя, абсурдну ситуацію, що склалася, все ж таки вдалося вирішити.
За інформацією посольства України в Болгарії, прикордонна поліція Румунії дозволила перетин румунського кордону для транзиту в Україну біженцям, які виїхали з країни з 24 лютого 2022 року, без дійсних документів для виїзду за кордон та без візи.
Для пропуску достатньо пред’явити на кордоні один із таких документів: внутрішній паспорт старого зразка; внутрішній паспорт із електронним носієм; небіометричний паспорт для виїзду за кордон (включаючи позначку про продовження терміну дії); свідоцтво про народження; вписані дані про дітей у паспорт одного з батьків.
Громадянам України, які не мають жодного із зазначених документів, в’їзд до Румунії з метою транзиту в Україну (прямо або через республіку Молдова) дозволено на підставі проїзного документа дитини або свідоцтва на повернення – у тому числі старого зразка, без візи чи іншої авторизації.
Молдова випускає без закордонів
Зуміли впоратися з бюрократизмом і у Молдові.
Комісія з надзвичайних ситуацій Республіки Молдова 4 травня 2022 року внесла корективи до правил перетину державного кордону Молдови біженцями з України.
Так, українці, які в’їхали на територію РМ на підставі посвідчення особи – у тому числі зі строком дії, що закінчився, зможуть залишити територію Молдови, представивши на кордоні той самий документ.
Щоправда, ці умови перетину державного кордону у полегшеному режимі можуть бути застосовані лише один раз. І прикордонна поліція Молдови має проінформувати про це українських громадян.
Фото: Фокус, Держприкордонслужба України, Facebook-сторінка «Клубу Мандрівників», Бессарабія Інформ