Нещодавно Володимир Зеленський заявив про плани запуску системи електронного голосування. Як стверджують у Міністерстві цифрової трансформації, голосувати через інтернет ми зможемо вже у 2024 році, якраз до президентських виборів.
Що кажуть експерти про можливість такого онлайн-голосування в нашій країні?
Віддати голос не виходячи з дому
Електронне голосування – це система, при якій саме голосування, облік і підрахунок голосів на виборах та референдумах передбачає використання інформаційних технологій. Така форма голосування має чимало переваг. Насамперед – зручність. Не треба ходити на дільницю, штовхатися у черзі.
Найлегше стане і членам виборчих комісій: онлайн-голосування допоможе усунути «людський чинник» при підрахунку голосів і встановленні результатів виборів.
Серед мінусів експерти зазначають:
- технічну складність і нерозуміння більшістю виборців роботи систем електронного голосування;
- недовіру до нових технологій;
- практичну неможливість спостереження за виборами;
- залежність електронних технологій від зовнішніх умов.
Що буде, наприклад, якщо раптово станеться аварія на лінії електропередачі? А як таке голосування відбуватиметься у глибинці, у селах, де немає нормального доступу до інтернету?
Махінації можливі?
Головним ризиком аналітики вважають допустимість втручання у систему електронного голосування з інших країн і неможливість виключити підкуп виборців. Саме тому уряд Франції, наприклад, під час парламентських виборів відмовився від електронної системи голосування на закордонних виборчих дільницях. А влада Нідерландів скасувала електронний підрахунок голосів на користь підрахунку вручну.
За даними Комітету виборців України, махінації з бюлетенями в день голосування трапляються не так часто. Чинна система хоч і має певні недоліки, проте загалом забезпечує виборцям можливість вільного і таємного волевиявлення. Однак у разі введення онлайн-голосування з’явиться значний ризик, що фальсифікації у день голосування можуть істотно вплинути на його результати.
Чи загрожує Україні військове вторгнення: до чого насправді потрібно бути готовим?