Лише одне громадянство дозволяє мати чинні закони та Конституція України. Але днями Президент Володимир Зеленський вніс на розгляд до Верховної Ради законопроєкт, що дозволяє друге громадянство для українців за кордоном. Про недоліки, переваги та ризики такого рішення дізнавалося «Одеське життя».
Множинне громадянство — це визнання людини громадянином двох або більше держав відповідно до їхнього законодавства. При цьому такі держави укладають між собою угоду, в якій взаємно визнають статус громадянина з двома паспортами, його права та обов’язки.
Головною причиною першого кроку назустріч до множинного громадянства експерти називають проблему повернення українських біженців. Соціологи вважають, що близько третини з них не повернуться в Україну після війни, а намагатимуться отримати громадянство країн — членів Євросоюзу. Зазначимо, що, тільки за офіційними даними, за кордоном зараз перебувають 4,3 мільйона українців. Новий закон допоміг би не втратити з ними зв’язок остаточно.
Друга мета законопроєкту — спонукання представників української діаспори в США, Канаді та Європі до відновлення історичного коріння. Це допомогло б із відновленням країни після війни та покращило б демографічну статистику.
Зазначимо, що процедура отримання українського громадянства гранично спрощена. Потрібно подати заяву та декларацію про визнання себе громадянином України і протягом трьох років скласти іспити на знання мови, основ Конституції та історії України.
У нинішньому вигляді законопроєкт передбачає, що за людину з будь-яким громадянством, окрім українського, визнаватиметься тільки паспорт громадянина України. Тобто навіть у разі подвійного громадянства людина може підпасти під мобілізацію, а під час війни — позбутися права виїхати з країни. Це стосується як іноземців, які отримали український паспорт, так і українців, які отримали громадянство іншої країни.
Людину з подвійним громадянством можуть зобов’язати платити податки обом «батьківщинам». Така норма, наприклад, існує в США. Крім того, множинне громадянство може закрити шлях у політичну кар’єру. Так, у деяких державах власники двох паспортів не мають права обіймати державні посади.
До бонусів подвійного громадянства можна віднести можливість вільно перетинати кордони, вести міжнародний бізнес. Для молоді це відкриває перспективи у сфері освіти та пошуку роботи. А трудові мігранти отримують право голосувати і брати участь у політичному житті держави.
З 1 січня 2024 року в Україні стартував другий етап ринку землі. У зв’язку з цим уже висловлюються побоювання, що множинне громадянство підвищить ризик перепродажу землі іноземним олігархам. Утім, поки що такої можливості не передбачено: купити землю в Україні представники діаспори зможуть тільки за умови, що приїдуть у країну і будуть землю обробляти. А продавати і перепродавати землю іноземцям законом заборонено.
У введення множинного громадянства є ще одна, більш відчутна загроза — прямий вплив інших країн на внутрішню політику України під приводом «захисту» своїх громадян. Насамперед такі побоювання виникають щодо Угорщини та її інтересів у Закарпатській області.
У п'ятницю, 4 квітня 2025 року, розпочалася 1136-та доба з початку повномасштабної війни в Україні.… Read More
У Подільському районі Одеської області Одеської області планують побудувати власний завод із виробництва карбамідо-аміачної суміші… Read More
Два заклади професійно-технічної освіти Одеської області долучилися до «Програми екстреного відновлення», реалізованої за підтримки Японського… Read More
Підготовка до курортного сезону в Одесі включає питання доступності зон відпочинку для маломобільних груп населення.… Read More
Привоз на початку квітня. Дощ ллє собі цілий день з маленькими перервами, покупці – самі… Read More
В Одесі планують спрямувати 2 мільйони гривень на санітарну обрізку зелених насаджень уздовж Траси здоров’я… Read More