Новини Одеси та Одеської області

Пенсії учасників бойових дій: скільки доплатять?

Пенсії учасників бойових дій: скільки доплатять?

Учасники бойових дій ще з радянських часів мали низку пенсійних пільг. Ця категорія включає ветеранів Другої світової війни, а також воїнів-інтернаціоналістів. Після 2014 року і початку бойових дій на сході нашої країни учасників бойових дій побільшало, а пільги, гарантовані державою, набули нового змісту.

Як зросте мінімалка?

Сьогодні в Україні налічується близько 400 тисяч людей, які мають статус учасника бойових дій. Головна пенсійна пільга для таких людей – зниження пенсійного віку. Жінки з таким статусом мають право на пенсію у 50 років при стажі від 20 років, чоловіки — у 55 років при загальному стажі від 25 років. Нагадаємо, що пенсійний вік і у чоловіків, і у жінок наразі встановлено на рівні 60 років.

Сама ж пенсія для учасників бойових дій розраховується на загальних підставах, як і звичайна пенсія за віком — все залежить від стажу та зарплати. Хоча багато учасників бойових дій можуть мати військову вислугу років та претендувати на пенсію за нормами Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Такий вид пенсії залежить насамперед від розміру грошового забезпечення.

На відміну від пересічних громадян, учасники бойових дій мають також право на надбавку до пенсії, яка передбачена Законом «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Розмір такої надбавки становить 25% прожиткового мінімуму, встановленого для непрацездатних осіб. Наразі розмір такого прожиткового мінімуму становить 1934 гривні. З 1 липня та 1 грудня він зросте до 2027 та 2093 гривень відповідно. Таким чином зараз надбавка становить 483,25 гривні. З 1 липня вона зросте на 23,50 гривні та становитиме 506,75 гривні, а з 1 грудня її розмір збільшиться ще на 16,50 гривні та становитиме 523,25 гривні*.

При цьому з 1 липня минулого року набрали чинності зміни, і тепер загальний розмір пенсії учасників бойових дій з усіма надбавками за будь-якого розкладу не може бути нижчим за 210% зазначеного вище прожиткового мінімуму (раніше було 165%). Сьогодні це виходить 4061,40 гривні (1934 грн. х 210%). З 1 липня це буде 4256,70 гривні (2027 грн. х 210%) та з 1 грудня — 4395,30 гривні (2093 грн. х 210%).

укрДеньги льготы субсидии выплаты

Що буде з виплатами для ветеранів з інвалідністю?

На цьому фоні ще з липня 2019 року збільшилися розміри пенсій для інвалідів війни та для деяких учасників бойових дій — ветеранів Другої світової. Тут порядок цифр значно вищий. Так, у інвалідів війни загальний розмір пенсії не може бути нижчим:

  • 650% прожиткового мінімуму (12571 грн.) — за наявності І групи інвалідності;
  • 525% прожиткового мінімуму (10153 грн.) — за наявності ІІ групи інвалідності;
  • 360% прожиткового мінімуму (6962 грн.) — за наявності ІІІ групи інвалідності.

До цього переліку є важливе доповнення. Інвалідам війни ІІ та ІІІ груп з числа учасників бойових дій у період Другої світової війни, а також учасникам бойових дій у період Другої світової війни, яким виповнилося 85 років, пенсія виплачується у такому ж розмірі, як і для осіб з інвалідністю I групи — тобто 650% прожиткового мінімуму особам, які втратили працездатність. Нагадаємо, що зараз це 12571 гривня. З 1 липня загальний розмір таких пенсій зросте до 13175,50 гривні та з 1 грудня – до 13604,50 гривні.

За певних умов безпосередні учасники бойових дій у роки Другої світової війни претендують також на надбавку на догляд, передбачену Законом «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію та особам з інвалідністю»:

  • за наявності підгрупи інвалідності А I – 100% прожиткового мінімуму (1934 грн.),
  • за наявності підгрупи Б I – 50% прожиткового мінімуму (967 грн.),
  • за наявності ІІ групи – 25% (483,50 грн.).

Є ще одна невелика надбавка для учасників бойових дій – щомісячна адресна допомога у розмірі 40 гривень. Вона передбачена Законом «Про покращення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни», який діє з 2004 року і з того часу не переглядався.

Сергій КОРОБКІН


* Для учасників бойових дій у період Другої світової війни, які досягли 85 років, така надбавка встановлюється у розмірі 50% прожиткового мінімуму, як і для інвалідів війни І групи. Нині це 967 гривень (1934 грн х 50%).


Пенсійний стаж: хто зможе докупити та які потрібні документи?

Актуальна інформація ЗА Одесу у нашому Telegram каналі! Новини, фоторепортажі та історични факти про Одесу.
Читайте нас у Viber! На каналі «Комуналка» розповідаємо про комунальні платежі, тарифи, пільги та субсидії.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини
Вибір редакції

Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: