Новини Одеси та Одеської області

Відпустка у воєнний час: чи маємо ми право і наскільки вона зараз доречна

Відпустка у воєнний час: чи маємо ми право і наскільки вона зараз доречна

Повномасштабна війна в Україні триває вже півтора року, і весь цей час люди перебувають у стані постійного стресу. При цьому багато хто з нас активно працює, волонтерить, допомагає біженцям та ЗСУ. За таких умов відпочинок необхідний. Чи мають громадяни право на відпустку під час війни, дізнавалася «Одеське життя».

На законній підставі

Ми маємо право на відпустку під час війни. Але із запровадженням у країні воєнного стану порядок його надання змінився.

Сьогодні трудові права працівників визначає Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 року. Згідно з документом, протягом дії воєнного стану співробітникам має надаватися щорічна оплачувана відпустка тривалістю 24 календарні дні. Якщо ж умовами трудового договору було передбачено відпустку тривалішу, то дію таких пунктів документа тимчасово може бути припинено.

Щоправда, деякі одесити, обізнані з цією нормою закону, сприймають її з гірким сарказмом.

— Які відпустки? Про які 24 дні йдеться? Це для керівників державних установ? Відкрию страшну таємницю: відпустка працівника — це коли ти три дні вдома у телефонному режимі працюєш на віддаленні, — ділиться юрист Євгенія.

Закон передбачає право працівника та інші відпустки: у зв’язку з вагітністю та пологами, доглядом за дитиною, навчальні, творчі, власним коштом.

Відмовити працівнику у наданні відпустки роботодавець має право, якщо працівник залучений у роботах на об’єктах критичної інфраструктури, важливих для економіки, національної безпеки та оборони.

Час відновлення

Відпочинок зараз важливіший, ніж до війни, переконані психологи. Люди набагато швидше вигоряють емоційно та фізично. І це не найкраще позначається на їхньому самопочутті, настрої і, зрештою, — працездатності.

Відпустка потрібна їм для відновлення життєвих сил, збереження психічного здоров’я, подальшої продуктивної роботи. Та й, на жаль, вже зрозуміло, що війна в Україні не закінчиться так швидко, як нам усім хотілося б. І відповідно ставлення одеситів до літнього відпочинку змінюється.

«Мораторій на відпочинок»

Минулого року більшість наших земляків вважали відпустку під час війни недоречною. Хоча дехто відпочивав — і навіть за кордоном. Через рік повномасштабної війни, згідно з дослідженнями сайту працевлаштування Work.ua, українців, які визнають користь літнього відпочинку, побільшало.

Перше опитування на цю тему сайт проводив минулого літа. Тоді можливість літнього відпочинку схвалили 48% опитаних, а для 52% — відпустка була «не вчасно».

За визначенням психологів, спостерігався так званий «моральний мораторій на відпочинок». А це досить небезпечне явище, яке може призвести до масового емоційного вигоряння працівників.

На дачу та за кордон

На початку літа 2023 року Work.ua знову провів подібне опитування. Респондентам поставили два питання: як ви ставитеся до відпусток під час війни і що робитимете влітку.

Ідею літнього відпочинку підтримали вже 78% респондентів, 22% відповіли, що наразі брати відпустку недоречно.

Втім, незважаючи на визнання необхідності літньої відпустки, справді відпочивати збираються лише 25% опитаних.

16% із них планують відпочинок на дачі, турбазі, поїздку до безпечного регіону України. Щоправда, гарантій безпеки сьогодні в Україні нема ніде. А на Закарпатті — «військовій» туристичній Меці — зараз мешкає найбільша кількість внутрішніх переселенців. Тому можуть бути серйозні проблеми з наявністю житла, тим більше за адекватними цінами.

9% із потенційних відпускників збираються за кордон. Головна перевага у цьому відпочинку — тиша та спокій, можливість хоч ненадовго пожити без постійних загроз ракетного обстрілу та сирен повітряних тривог.

Відпустка – час для волонтерства

Відпочити, хоча у відпустку хочеться, вдасться далеко не всім одеситам. З-поміж них 25% — продовжуватимуть працювати, 40% — активно шукатимуть нову роботу, 2% — займатимуться волонтерською діяльністю.

До речі, психологи стверджують: аби відволіктися від робочої рутини, необов’язково 24 дні смажитися на сонці. Навіть якщо ви перемикнетеся на іншу діяльність — волонтерство, допомогу тваринам або плетіння маскувальних сіток — зможете повноцінно відпочити. Також можна пройти курси тактичної медицини або пілотування безпілотників. Тож і совістю мучитися не будете, і корисні в умовах війни навички набудете.

Відмова від відпустки під час війни – не найкраще рішення. Зараз і так тяжко — і морально, і фізично. Тому, якщо дозволяють обставини, організуйте собі відпочинок. Хоча б невеликий.



Здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів

Читайте також:

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції