До редакції надійшов лист від нашої читачки з Одеси, яка повідомила, що вона 17 років пропрацювала головою кооперативу, звільнилася з роботи за віком та хворобою з 1 січня 2023 року. У відпустці вона не була чотири роки. Зараз Емма Федорівна запитує, чи належить їй оплачувана відпустка? У кооперативі їй відповідають, що не належить.
При розірванні трудового договору з ініціативи працівника з причин, через які законодавство пов’язує надання певних пільг та переваг, запис про звільнення вноситься до трудової книжки із зазначенням цих причин. Днем звільнення вважається останній день роботи.
Відповідно до статті 24 Закону України «Про відпустку», у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за усі невикористані ним дні щорічної відпустки. При звільненні працівника виплата всіх сум, покладених йому від підприємства (організації), провадиться в день звільнення. Якщо працівник у день звільнення не працював, зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред’явлення звільненим працівником вимоги щодо розрахунку.
На яку суму має право працівник
Про суми, нараховані та виплачені працівникові при звільненні, із зазначенням окремо кожного виду виплати (основна та додаткова заробітна плата, заохочувальні та компенсаційні виплати, інші виплати, на які працівник має право відповідно до умов трудового договору та відповідно до законодавства, у тому числі при звільненні) роботодавець повинен у письмовому вигляді. У разі спору про розмір сум, нарахованих працівникові під час звільнення, роботодавець у будь-якому випадку повинен у визначений термін виплатити суму, що не оспорюється.
Таким чином, чинне законодавство покладає на кооператив, де ви працювали, здійснити повний розрахунок, виплатити всі суми. Якщо у вас є сумніви щодо нарахування вам розміру відпускних – звертайтеся до суду.
Ви також можете подати позов до суду, якщо, всупереч нормам трудового законодавства, вам не видано наказу про звільнення, або трудову книжку оформлено неналежним чином.
Як отримувати гроші замість відпустки
Якщо людина продовжує працювати, за її бажанням частина щорічної відпустки може бути замінена грошовою компенсацією. При цьому тривалість наданого працівнику щорічної та додаткових відпусток не повинна бути меншою за 24 календарні дні.
Вікторія Гусакова, юрист
Читайте також: Як оплачується відпустка під час війни: розрахунок відпускних у 2023 році