Особняк Гавсевича: що залишилося від колишнього одеського пологового будинку у парку Шевченка?

Особняк Гавсевича: що залишилося від колишнього одеського пологового будинку у парку Шевченка?

Старовинний особняк Гавсевича, а потім пологовий будинок у парку Шевченка – все! Можна попрощатися, як з типографією Фесенка, Рішельєвським театром… Але, як, виявилось, від будівлі ще щось залишилося. Надовго?.. Здається, ні.

Фасад особняка ще ледь-ледь «дихає»

Ми їдемо в парк ім. Т.Г.Шевченка не на прогулянку, хоча й неділя. Прощатися ми поїхали з іще однією сторінкою історії – особняком Гавсевича. А особняк зустрів нас звичним парканом, огороджувальною стрічкою та нещасним фасадом, який ще «дихає», хоча й ледь-ледь…

Особняк Гавсевича в Одессе
Особняк Гавсевича в Одессе пошел под снос
Особняк Гавсевича в Одессе, фасад
Особняк Гавсевича в Одессе огородили

Новина надійшла в останній день червня: «В Одесі зносять пам’ятник архітектури». Зносять, незважаючи, що він знаходиться у реєстрі пам’яток архітектури.

Далі – подробиці: знесення будівлі, що охороняється державою і знаходиться під арештом в рамках одного з кримінальних проваджень колишнього нардепа Леоніда Клімова, за документами проходить як «протиаварійні роботи», розповіли у міському ДАБК. Їх санкціонував департамент культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини обласної військової адміністрації…

Що далі?

А що ж далі?

«Ми скликали комісію, побували на місці та склали акт, який направили до Державної інспекції архітектури та містобудування, а також до правоохоронних органів», – заявив начальник муніципального управління Олександр Авдєєв.

І знов – що далі?

Будівля, яка роками руйнувалася, а потім була знесена бульдозерами, «воскресне»?..

Особняк Гавсевича в Одессе2

В січні цього року «Одеське життя» вивчала ситуацію з цим особняком. Тоді він серйозно постраждав: обрушилися частини покрівлі та фасаду.

Колишній пологовий будинок №6… При його згадці одразу виникає в пам’яті давно ледь дихаючий будинок у парку Шевченка. В січні за високою оновленою огорожею, стався обвал. Обвалилися частини покрівлі та фасаду.

Нагадаємо, старовинна будівля знаходиться в місці, де поруч вже давно виросла новобудова з адміністративними будинками. Тоді, у січні, ми розмовляли з охоронцем. Його приміщення знаходиться на в’їзді в цей рай з новобудовами. Він і повідомив нам, що обвал стався «минулого понеділка. Але перед цим там працювали робітники. Вовтузилися-возилися, невдовзі після цього і гримнуло… Між іншим, я народився в цьому пологовому будинку…».

А тепер, у червні, видається, «допрацювали»?!..

Особняк Гавсевича и новострой
Особняк Гавсевича в Одессе
Особняк Гавсевича в Одессе5
Особняк Гавсевича в Одессе
Особняк Гавсевича в Одессе

Історія, історія…

Багато одеситів з’явилися на світ у цьому пологовому будинку. Хоча будувався особняк зовсім не як пологовий будинок.

Почали його будувати 1902 року, в 1903-му закінчили. Стиль – модерн. Будівництво велося для директора одеського приватного ломбарду Антона Гавсевича (особняк часто називається так і сьогодні). Архітектор – С. Гальперсон. Пам’ятник архітектури (!).

Особняк красувався маскаронами – схожі на ті, що можна побачити на будівлі на Маразлієвській, 28 та іншими красами.

З 1938 року у будівлі перебував технікум радянської торгівлі. Пологовий будинок тут влаштувався на початку шістдесятих.

На початку двохтисячних із будинком стали відбуватися метаморфози. Він здавалося в оренду начебто зі збереженням «медичного профілю приміщень», персонал пологового будинку перевели, після чого в особняку розпочали ремонт. З’явилася огорожа, ремонтом майже не пахло.

Незабаром пологовий будинок №6 як юридична особа взагалі перестав існувати… Потім були довгі розмови про ремонт…

Тепер ось – більш ніж наочний результат. Сфотографувати каміння, яке залишилось після того швидкого зносу – справа не проста. Бо зовні його не побачиш. Зазирнули фотоапаратом у «дірки» в паркані. Треба ж хоч щось мати на згадку про ще один пам’ятник архітектури. Хоча б оці фото…

Особняк Гавсевича в Одессе, руины
Особняк Гавсевича в Одессе, камни
Особняк Гавсевича в Одессе и забор
Снос особняка Гавсевича в Одессе
Снос особняка Гавсевича в Одессе2
Снос особняка Гавсевича в Одессе3

Читайте також:

Фото авторки

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції