Старовинний особняк Гавсевича, а потім пологовий будинок у парку Шевченка – все! Можна попрощатися, як з типографією Фесенка, Рішельєвським театром… Але, як, виявилось, від будівлі ще щось залишилося. Надовго?.. Здається, ні.
Фасад особняка ще ледь-ледь «дихає»
Ми їдемо в парк ім. Т.Г.Шевченка не на прогулянку, хоча й неділя. Прощатися ми поїхали з іще однією сторінкою історії – особняком Гавсевича. А особняк зустрів нас звичним парканом, огороджувальною стрічкою та нещасним фасадом, який ще «дихає», хоча й ледь-ледь…
Новина надійшла в останній день червня: «В Одесі зносять пам’ятник архітектури». Зносять, незважаючи, що він знаходиться у реєстрі пам’яток архітектури.
Далі – подробиці: знесення будівлі, що охороняється державою і знаходиться під арештом в рамках одного з кримінальних проваджень колишнього нардепа Леоніда Клімова, за документами проходить як «протиаварійні роботи», розповіли у міському ДАБК. Їх санкціонував департамент культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини обласної військової адміністрації…
Що далі?
А що ж далі?
«Ми скликали комісію, побували на місці та склали акт, який направили до Державної інспекції архітектури та містобудування, а також до правоохоронних органів», – заявив начальник муніципального управління Олександр Авдєєв.
І знов – що далі?
Будівля, яка роками руйнувалася, а потім була знесена бульдозерами, «воскресне»?..
В січні цього року «Одеське життя» вивчала ситуацію з цим особняком. Тоді він серйозно постраждав: обрушилися частини покрівлі та фасаду.
Колишній пологовий будинок №6… При його згадці одразу виникає в пам’яті давно ледь дихаючий будинок у парку Шевченка. В січні за високою оновленою огорожею, стався обвал. Обвалилися частини покрівлі та фасаду.
Нагадаємо, старовинна будівля знаходиться в місці, де поруч вже давно виросла новобудова з адміністративними будинками. Тоді, у січні, ми розмовляли з охоронцем. Його приміщення знаходиться на в’їзді в цей рай з новобудовами. Він і повідомив нам, що обвал стався «минулого понеділка. Але перед цим там працювали робітники. Вовтузилися-возилися, невдовзі після цього і гримнуло… Між іншим, я народився в цьому пологовому будинку…».
А тепер, у червні, видається, «допрацювали»?!..
Історія, історія…
Багато одеситів з’явилися на світ у цьому пологовому будинку. Хоча будувався особняк зовсім не як пологовий будинок.
Почали його будувати 1902 року, в 1903-му закінчили. Стиль – модерн. Будівництво велося для директора одеського приватного ломбарду Антона Гавсевича (особняк часто називається так і сьогодні). Архітектор – С. Гальперсон. Пам’ятник архітектури (!).
Особняк красувався маскаронами – схожі на ті, що можна побачити на будівлі на Маразлієвській, 28 та іншими красами.
З 1938 року у будівлі перебував технікум радянської торгівлі. Пологовий будинок тут влаштувався на початку шістдесятих.
На початку двохтисячних із будинком стали відбуватися метаморфози. Він здавалося в оренду начебто зі збереженням «медичного профілю приміщень», персонал пологового будинку перевели, після чого в особняку розпочали ремонт. З’явилася огорожа, ремонтом майже не пахло.
Незабаром пологовий будинок №6 як юридична особа взагалі перестав існувати… Потім були довгі розмови про ремонт…
Тепер ось – більш ніж наочний результат. Сфотографувати каміння, яке залишилось після того швидкого зносу – справа не проста. Бо зовні його не побачиш. Зазирнули фотоапаратом у «дірки» в паркані. Треба ж хоч щось мати на згадку про ще один пам’ятник архітектури. Хоча б оці фото…
Читайте також:
- Будинок Руссова: Верховний суд пішов назустріч одеській мерії;
- Будинок Зонтага на Приморському бульварі: замість стоматполіклініки з’явиться культурний хаб;
- Одеський будинок Рибака: прикраса Кривої вулиці.
Фото авторки