Війна в Україні триває вже два місяці. Люди змушені евакуюватись із зони активних бойових дій. І, зрозуміло, обов’язок щомісячно сплачувати за комунальні послуги відходить для багатьох на другий план. Проте рано чи пізно заборгованість погашати доведеться. А питань щодо оплати комунальних послуг в умовах війни виникає дедалі більше
Чи потрібно оплачувати комунальні послуги, якщо довелося евакуюватися?
– Чутки, що, мовляв, держава компенсує підприємствам сфери обслуговування будинків та комунікацій їхні витрати, – не підтверджено, – зазначає президент Асоціації інноваційного розвитку домогосподарств Станіслав Драганов, який зараз проходить службу в лавах ЗСУ. – Це означає, що вони так і продовжують працювати на підставі оплати споживачів.
За рахунок платежів населення комунальники отримують зарплати, необхідні ресурси для аварійних робіт, зокрема ліквідацію наслідків обстрілів. Тож і під час війни за спожиті послуги, по можливості, потрібно платити.
– Оплачувати комуналку треба, навіть якщо ви залишили свій будинок, – переконаний експерт. – Оплата послуг з утримання будинку та прибудинкової території допомагає підтримувати будівлі у доглянутому стані, вивозити сміття та прибирати територію.
Що робити, якщо не надходять паперові квитанції?
Щоправда, під час війни паперові платіжки за комуналку часто не приходять. Можна, звісно, і через інтернет заплатити. Але далеко не всі люди похилого віку вміють користуватися ним. В це випадку Станіслав Драганов рекомендує оплачувати місячний рахунок за останньою платіжкою.
– Переплата – не проблема: все фіксується на вашому рахунку, – запевняє експерт.
Чи відключатимуть послуги за несплату?
Водночас, на час війни уряд запровадив деякі послаблення щодо оплати комунальних послуг. Постановою «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг у період воєнного стану» № 206 Кабмін заборонив:
- нараховувати та стягувати штрафи, пеню;
- здійснювати інфляційні нарахування;
- нараховувати відсотки на заборгованість;
- припиняти або призупиняти надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їхньої несплати чи оплати не в повному обсязі.
Така заборона діятиме до припинення або скасування військового стану в Україні.
Як призначатимуть зубсидію на неопалювальний період?
З 1 травня пільги та субсидії на оплату житлово-комунальних послуг перепризначатимуть на новий, неопалювальний сезон. Усім, кому допомога на оплату комунальних послуг була призначена раніше, нарахування буде здійснюватися автоматично.
Якими будуть тарифи на газ, світло, воду в травні?
СВІТЛО. Дія нинішніх тарифів на електроенергію вже продовжили до 31 жовтня 2022 року:
- 1,44 гривні за кіловат – при споживанні до 250 кіловат на місяць;
- 1,68 гривні за кіловат – за споживання понад 250 кіловат на місяць.
ГАЗ. Щодо ціни на газ, відомо, що «Нафтогаз» працює над цим питанням. Можливо, споживачам знову запропонують річний тариф. Але яким він буде — поки що невідомо.
ВОДА. Про зміну тарифів на воду не йдеться, але принцип нарахувань на час воєнних дій змінили. Це пов’язано з тим, що середньодобова подача води зменшилася майже вдвічі, а багато хто виїхав і не може передавати свідчення лічильників. Тепер при розрахунках застосовують коригуючий коефіцієнт. Він дозволить запобігти надмірним нарахуванням споживачам, яким розрахунок роблять за середніми показниками споживання. Тобто, за воду можна буде платити менше.
…Оплачувати комуналку треба, навіть якщо ви залишили свій будинок…
Крім того, одержувачам субсидій із територій, де ведуться бойові дії, дозволено не інформувати про обставини, що впливають на призначення та розмір субсидії. Про такі факти треба буде повідомити соціальні служби протягом першого місяця після скасування військового стану.
У Міністерстві соціальної політики також нагадують необхідність оплачувати комунальні послуги. Глава відомства Марина Лазебна уточнила, що згідно із законом, субсидія не призначається, якщо є прострочена заборгованість за комунальні послуги на суму понад 680 гривень та більше ніж за три місяці. залежатиме право на субсидію в неопалювальний період.
Що робити, якщо виїхав, і немає можливості передати показання лічильників?
Тим, хто може зняти та передати показання лічильників, краще це зробити. Адже свіжі дані приладів обліку допоможуть розрахувати правильні платіжки. І абонент має заплатити за реальний обсяг отриманої послуги. Якщо мешканці залишили свій будинок і, відповідно, не користуються комунальними послугами, бажано передавати ті самі показання лічильника, які були зафіксовані раніше.
Якщо показання приладів обліку немає можливості передати, платежі розрахують за середніми показниками – на основі споживання за попередні місяці. Коли споживачі уточнять свідчення, комунальні служби зроблять перерахунок.
Якщо житло зруйновано
У Верховній Раді хочуть скасувати плату за комуналку, якщо житло чи комунікації були зруйновані внаслідок військових дій. Відповідний законопроект №7175 знаходиться на розгляді у Верховній Раді. Якщо його приймуть, то жителям повністю або частково зруйнованих будинків не доведеться сплачувати комуналку з 24 лютого 2022 року.
Водночас, влада Харкова вже давно пообіцяла всім городянам списати плату за комунальні послуги з 24 лютого і до закінчення бойових дій.