Новини Одеси та Одеської області

Олімпія Добровольська: 128 років від народження Одеситки, яка створила український театр у США

Олімпія Добровольська: 128 років від народження Одеситки, яка створила український театр у США

12 серпня виповнюється 128 років від дня народження Олімпії Добровольської – актриси, педагога та теоретика театрального мистецтва.

Олімпія Добровольська народилася в Одесі та закінчила Київську музично-драматичну школу імені Лисенка. У перші роки після революції актриса служила у «Молодому театрі» українського режисера Леся Курбаса, а згодом її запросили до Вінницького театру імені Франка. Там вона познайомилася з режисером із Західної України Йосипом Гірняком, за якого вийшла заміж.

Добровольська разом із чоловіком вступила у творче об’єднання «Березіль», яке Лесь Курбас створив у Києві, а 1926 року разом із театром переїхала до Харкова. Актриса була дуже талановита і успішно могла виступати у будь-якому амплуа — як у комедійному, так і драматичному.

1933 року «Березіль» закрили, а Гірняка заарештували, звинувативши його у приналежності до «контр-революційної української військової організації». Після недовгого розгляду його заслали до табору в Карелії, а Добровольська залишилася у Харкові.

Через рік Гірняк приїхав до Харкова до дружини, самовільно залишивши місце заслання. В результаті вони обидва провели чотири місяці у в’язниці, були вислані до Карелії і повернулися до України лише за кілька років. Після початку війни Добровольська переїхала до Львова. Тут вона брала участь у виставах, які ставив її чоловік, у тому числі у першій українській постановці «Гамлета».

Через постійну і настирливу «увагу» спецслужб Добровольська була змушена емігрувати до Австрії, а потім до США. 1945 року в Америці було відкрито Український театр Гірняка та Добровольської. Крім того, актриса викладала у студії акторської майстерності, керувала Театром українського слова у Нью-Йорку, створила власну школу художнього читання.

Померла Олімпія Добровольська у лютому 1990 року у Нью-Йорку.

Джерела: grad.ua, kp.ua

Читайте також:

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції