На найближчій сесії Міської ради Одеси можуть перейменувати два райони міста з чотирьох, а також безліч вулиць та провулків. Такі рекомендації надала 2 березня 2023 року одеська історико-топонімічна комісія. Подробиці розповів в.о. заступника одеського міського голови Олега Бриндака.
Найближчим часом в Одесі змінять назви 200 вулиць
Олег Бриндак зазначив, що у комісії сильно оновився склад і нові люди налаштовані на серйозну та конструктивну роботу. А працювати доведеться багато: у планах міської влади найближчим часом перейменувати 200 вулиць. І міський чиновник розраховує, що всі вони отримають гарні назви, які до вподоби одеситам та гостям міста.
Така кількість перейменувань в Одесі пов’язана з тим, що місто активно позбавляються слідів російського імперського, комуністичного та колоніального минулого, якими просто переповнене міське середовище.
Нові назви одеських вулиць: історичні та красиві
За його словами, історико-топонімічна комісія прийняла низку дуже цікавих рішень, пов’язаних з перейменуваннями.
– Але я думаю, що це буде приємно для одеситів, тому що більшість з них, та, фактично, всі, пов’язані з відродженням тих одеських топонімів, за якими Одесу знають у всьому світі, – висловив свою думку Олег Бриндак.
Як приклад, він навів майбутнє перейменування двох районів, Суворовського і Малиновського на, відповідно, Пересипський і Хаджибеєвський.
– Тобто це ті назви, за якими Одесу чи Одеський регіон знають у всьому світі, фактично, – каже віце-мер.
Багатьом вулицям повернуть їх історичні, первісні назви. А ще цілу низку вулиць назвуть на честь сортів винограду, вирощуванням якого славиться наш регіон. Та й знаменитий інститут виноградарства імені Таїрова неподалік.
Назви та війна з росією
З’являться в Одесі і топоніми, пов’язані з російсько-українською війною, що триває.
Поки що цій меті слугуватиме перейменування всіх алей у парку Перемоги на честь родів та видів військ української армії. Там з’являться алеї імені:
- Військово-морських сил;
- Сухопутних сил;
- Повітряних сил;
- ТРО;
- Нацгвардії;
- Нацполіції;
- Волонтерів та інші.
Ці алеї будуть відповідним чином упорядковуватися. Там відбуватимуться відповідні заходи.
Олег Бриндак також пояснив, що поки всі назви, пов’язані з героїкою війни, можуть бути лише загальними: пов’язаними з армією, родми військ.
А ось що стосується найменування вулиць на честь конкретних персон, конкретних військових частин, то комісія вирішила відкласти такі питання до кінця війни.
Принципи, за якими вибиратимуть нові назви одеських вулиць
Олег Бриндак запевнив одеситів, що головні принципи, яким керується комісія, це не дотримання кон’юнктури, а:
- Повернення історичних назв;
- Щоб нові назви були мелодійними і красиво звучали.
Віце-мер зазначив, що найголовніше, про що змогла домовитися комісія 2 березня – про принципи. Було представлено презентацію з проектом нових правил. На одному з найближчих засідань ці правила будуть ухвалені.
Після цього, за словами Бриндака, всім буде зрозуміло за якими принципами працює топонімічна комісія та Одеська міська рада при перейменуванні старих та найменуванні нових об’єктів.
Головні з них:
- Насамперед – відновлення історичної справедливості, повернення історичних назв;
- Вшанування географічних топонімів;
- Вшанування видатних людей, якими така багата одеська земля.
Але щодо осіб буде використовуватися такий критерій – повинен пройти досить довгий період часу, перш ніж іменувати вулицю тим чи іншим ім’ям або прізвищем.
Тому головний принцип, за словами Олега Бриндака – це “ощадливість” та любов до нашого міста.
Раніше “Одеське Життя” розповідало, що журналістка “Одеського життя” замінила депутата, що втік, в історико-топонімічній комісії.
Також повідомлялося, що в Одесі хочуть перейменувати два райони.
Читайте також: