Нищить здоров’я, а ви цього не помічаєте: сувора правда про цукор від дієтолога

Дехто вважає цукор «білою смертю», інші ж не уявляють життя без солодкого. Де ж правда? Чи справді цукор настільки шкідливий, чи, можливо, він має своє місце у збалансованому раціоні? Розібратися в цьому допомогла нутриціолог-дієтолог Наталя Сива.

Яким буває цукор?

— Цукор – це джерело так званої швидкої енергії. Глюкоза є основним паливом для мозку та м’язів, і саме вона забезпечує нам працездатність, концентрацію уваги та гарний настрій.

Однак є велика різниця між природним і доданим цукром. Природний цукор міститься у фруктах, овочах, молочних продуктах та меді. Він засвоюється повільніше, не спричиняє різких стрибків рівня глюкози в крові та забезпечує організм корисними речовинами.

Доданий цукор потрапляє до нашого організму разом з солодощами, випічкою, газованими напоями і готовими продуктами. Саме його надмірне вживання може бути небезпечним і призвести до низки проблем. Також раджу уважно читати етикетки в магазині – багато продуктів містять прихований цукор, навіть якщо здаються несолодкими – зокрема, це кетчупи, соуси, йогурти.

Чим небезпечне надмірне споживання?

Нутриціолог-дієтолог Наталя Сива

Хоча цукор не є ворогом організму, його надмірне споживання, особливо у зрілому або похилому віці, коли обмін речовин сповільнюється, може призвести до серйозних проблем, а саме:

  • зайвої ваги й ожиріння (швидкі вуглеводи легко засвоюються, а їх надлишок відкладається у вигляді жиру);
  • підвищеного ризику розвитку серцево-судинних захворювань;
  • виникнення карієсу;
  • негараздів зі шкірою (надлишкове вживання солодкого прискорює процеси старіння шкіри через глікацію (пошкодження колагену);
  • слабкості та втоми (різкий підйом глюкози у крові змінюється таким самим різким спадом, що викликає дефіцит енергії, сонливість і непереборне бажання знову з’їсти щось солодке).

Що робити?

Як вже згадувалося, важливо розрізняти природні цукри (у фруктах, молочних продуктах) і додані (випічка, солодкі напої). Природні цукри надходять разом із клітковиною, вітамінами та мінералами і приносять певну користь, а от додані зазвичай є порожніми калоріями.

Щоб уникнути стрибків глюкози й відкладення зайвого жиру, цукор найкраще вживати:

  • вранці – в цей час організм активніше витрачає енергію, тому невелика кількість солодкого у першій половині дня засвоїться краще;
  • до або після фізичних навантажень – цукор допоможе швидко відновити запаси енергії;
  • у складі збалансованого прийому їжі – споживання солодкого разом із білками, жирами та клітковиною зменшує різкі скачки глюкози.

В цілому, щоб навчитися жити без страху перед цукром, не забороняйте собі солодке повністю, бо суворі обмеження часто призводять до зривів, але контролюйте кількість і обирайте якість – надавайте перевагу фруктам, меду, чорному шоколаду. Крім того, візьміть за звичку поєднувати невелику кількість цукру з корисними продуктами – так він буде засвоюватися рівномірно і стане гармонійною частиною здорового харчування.

Три міфи про цукор

Це біла смерть

Насправді глюкоза є необхідною для життєдіяльності. Організм навіть здатен виробляти її самостійно з білків і жирів, якщо надходження з їжею недостатнє. Проблеми виникають лише тоді, коли цукру вживається занадто багато.

Солодке викликає залежність

В цьому твердженні є частка правди. Вживання солодкого активує зону задоволення у мозку, подібно до інших приємних речей (наприклад, спілкування чи прослуховування музики). Але справжньої фізичної залежності, як у випадку з наркотиками, цукор не викликає.

Головна причина діабету

Діабет 1-го типу виникає через аутоімунні процеси, а діабет 2-го типу розвивається через малорухливий спосіб життя, зайву вагу й генетичну схильність. Надмірне вживання цукру дійсно може призвести до інсулінорезистентності (порушення чутливості до інсуліну), але все ж цукор не можна назвати основною чи єдиною причиною розвитку діабету.

Читайте також:

Share
Ирина Кадченко

Профессиональная журналистка с 25-летним опытом работы в ежедневных изданиях – региональных и всеукраинских. Профильная тема – здравоохранение: медицинские новости, реформы сферы здравоохранения, советы специалистов.

Recent Posts

  • Новини

22-річний зенітник Одеської бригади за ніч збив три «шахеди»

Антон - воїн мобільної вогневої групи, яка виконує завдання у складі зенітної ракетної Одеської бригади,… Read More

14-05-2025 в 07:36
  • Новини

У Нацпарку під Одесою виявлено рідкісного птаха з Червоної книги

На Одещині, в національному природному парку «Тузловські лимани» помічено ще один рідкісний вид птахів –… Read More

14-05-2025 в 07:13
  • Новини

Одеська міськрада затвердила фінансування ремонту шкіл, які постраждали від російських атак

В Одесі виділили 2,7 млн. гривень на ремонт двох шкіл, які постраждали в результаті російських… Read More

14-05-2025 в 06:42
  • Новини

Одеський гумор: кого чекати у Стамбулі – бункерного чи його коня?

Доброго ранку, безжурні одесити! І нехай цей день принесе вам тільки удачу, незважаючи на травневий… Read More

14-05-2025 в 06:12
  • Новини

Магнітні бурі 14 травня: прогноз і рекомендації

Сьогодні, 14 травня 2025 року, очікується спокійна геомагнітна обстановка. За прогнозом учених, істотних геомагнітних збурень… Read More

14-05-2025 в 05:43
  • Новини

Погода в Одесі 14 травня: знову дощ?

За інформацією Гідрометцентру Чорного та Азовського морів, завтра, у середу, 14 травня 2025 року, в… Read More

13-05-2025 в 22:49