Новини Одеси та Одеської області

Нові назви одеських вулиць: чим відомий Микола Лисенко?

Нові назви одеських вулиць: чим відомий Микола Лисенко?

«Одеське життя» продовжує серію публікацій, в яких розповідає про видатних діячів культури, на чию честь будуть названі міські вулиці. Наступним ім’ям, яке зникне з табличок-покажчиків, стане ім’я Федора Корнюшина. Цей комуністичний діяч за кілька років із робітника ковбасної фабрики доріс до відповідального секретаря губернського комітету КПУ і більше нічим в Одесі не відзначився. Вулицю його імені буде названо на честь українського композитора Миколи Лисенка.

Лисенко створив першу українську оперу для дітей

Микола Лисенко був не лише композитором, а й піаністом, етнографом та хормейстером. Він багато зробив для української музики, наприклад, першим створив українську дитячу оперу. І лише після Лисенка багато закордонних композиторів почали працювати в цьому жанрі.

Народився Микола Віталійович 10 березня 1842 року в селі Гриньки Полтавської губернії. Він належав до старовинного козацького старшинського роду. Його батько був полковником кірасирського полку, а мати походила з полтавських поміщиків. Полковим товаришем отця Миколи Лисенка був поет Опанас Фет, який навчав хлопчика російській мові. Мати навчала його французькій мові, а також вишуканим манерам та танцям.

З раннього дитинства Микола Віталійович займався музикою, захоплювався поезією Тараса Шевченка та народними піснями. У дев’ять років він написав свій перший музичний твір — польку, яку батько видав у подарунок до його дня народження. Хлопчик зі срібною медаллю закінчив харківську гімназію, а згодом природничий факультет Харківського університету. У цей час він продовжував займатись музикою і навіть став відомим у Харкові піаністом.

Ще у студентські роки Лисенко став збирати народні пісні, працювати над «Словником української мови», а також брав участь у кількох гуртках, пов’язаних із етнографічною діяльністю. У 1869 році Лисенко закінчив Лейпцизьку консерваторію, яка вважалася однією з найкращих у Європі.

Українські пісні захопили Одесу

З Одесою Микола Лисенко мав міцні творчі зв’язки. Він кілька разів бував у нашому місті, тут також пройшли прем’єри кількох його опер. 1884 року Михайло Старицький заснував в Одесі українську театральну трупу і став готувати до постановки оперу Лисенка «Різдвяна ніч» за твором Гоголя. Вистава пройшла з великим успіхом, і газета «Одеський листок» із захопленням відгукувалася про народний колорит музики.

За рік на суд одеситів було представлено іншу оперу Лисенка — «Утопленницю». У виставі взяли участь Марія Заньковецька, Микола Садовський, Марк Кропивницький, Панас Саксаганський. Музика та акторське виконання викликали захоплення у одеситів. Не менше жителям міста сподобалася і перша постановка опери «Наталка Полтавка», для якої Лисенко виконав оркестрування.

Втім, композитор створював не лише оперні спектаклі. Серед його творів є й одна оперета — «Чорноморці» на лібрето Миколи Старицького, прем’єра якої також відбулася в Одесі. Вона була поставлена ​​за п’єсою генерала Якова Кухаренка.

Читайте також:

 

 

Актуальна інформація ЗА Одесу у нашому Telegram каналі! Новини, фоторепортажі та історични факти про Одесу.
Читайте нас у Viber! На каналі «Комуналка» розповідаємо про комунальні платежі, тарифи, пільги та субсидії.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини
Вибір редакції
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: