Нервовий шлунок: як стрес впливає на наше травлення?

Нервовий шлунок: як стрес впливає на наше травлення?

Навіть короткочасний сильний стрес незримо впливає на всі органи та системи нашого організму, а якщо цей стан стає хронічним, проблем із самопочуттям не уникнути. Одним з перших «від нервів» часто страждає шлунково-кишковий тракт.

Які симптоми про це говорять і як боротися із порушенням травлення, розповіла гастроентеролог-ендоскопіст вищої категорії Лариса Припіченко.

Врач-гастроэнтеролог Лариса Припиченко

Що таке гастроневроз?

Стрес запускає в нашому тілі цілий ланцюг реакцій, що призводять до функціональних порушень у системі травлення. Коли людина нервує і переживає, мозок надсилає організму певні сигнали, змушуючи його зосередитися на життєво важливих процесах, серед яких травлення – не на першому місці. В результаті збільшується приплив крові до серця та м’язів, а до шлунково-кишкового тракту (ШКТ) – зменшується, знижується всмоктування поживних речовин та вироблення травних ферментів, порушується скорочення м’язів кишківника та шлунка, виникає підвищена чутливість нервових закінчень-рецепторів.

Порушення роботи ШКТ через психологічні проблеми фахівці називають по-різному: синдром подразненого кишківника, гастроневроз, нервовий шлунок. Але, незалежно від назви, ці патології дуже поширені, їх поєднує загальна симптоматика та механізм розвитку. Вважається, що жінки схильні до гастроневрозу частіше за чоловіків, оскільки більш емоційні і менш стійкі до стресу.

Больной желудок2

Як відрізнити від гастриту та виразки?

Симптомами порушення травлення в результаті тривалого стресу можуть бути болі, почуття тяжкості, спазми в області шлунка та верхній частині живота, бурчання та здуття в кишківнику. Нерідко спостерігаються і розлади випорожнень (виникнення або чергування запорів і діареї), відчуття «комка в горлі», порушення ковтання, почуття швидкого насичення, нудота і блювання, незалежно від якості вживаної їжі.

При цьому аналогічні прояви характерні для інших захворювань ШКТ. Самостійно зрозуміти, що робота шлунка та кишківника порушилася саме у зв’язку з психологічним станом, допоможуть такі ознаки:

 • тривожні симптоми з’являються або загострюються, коли ви турбуєтеся, напружені або засмучені;
 • самопочуття не нормалізується навіть за дотримання суворої дієти;
 • паралельно з порушеннями травлення у вас виникають проблеми зі сном, вагою, турбують головний біль, безпричинна тривога, апатія, дратівливість;
 • незважаючи на постійний дискомфорт у животі, відповідні аналізи та обстеження (копрограма, гастроскопія, УЗД органів черевної порожнини, колоноскопія) у вас в нормі;
 • призначене гастроентерологом лікування не дає результатів.

Читайте також: Запитай у лікаря: як позбутися кишкових колiк

Допоможуть ранкова зарядка та прогулянки після їжі

Якщо ваші проблеми із ШКТ пов’язані зі стресом, медикаментозна терапія застосовується лише для усунення симптомів хвороби. Це можуть бути ферменти, спазмолітики, сорбенти, проносні чи антидіарейні препарати, заспокійливі засоби, снодійне. Але основні зусилля пацієнта мають бути спрямовані на зміну способу життя та харчування:

 • дуже важливо заспокоїтися та змінити ставлення до стресової ситуації, якщо самостійно це зробити не вдається, зверніться до психолога або психотерапевта (можна онлайн);
 • при гастроневрозі рекомендується регулярне харчування невеликими порціями – 5-6 разів на день, бажано в один і той самий час (перекушувати на ходу категорично заборонено);
 • основу раціону повинні становити нежирні м’ясо та риба, каші, овочеві супи, яйця, молочка з низьким рівнем жирності, відварені або запечені овочі та фрукти;
 • їжте не пізніше, ніж за три години до сну;
 • дотримуйтесь режиму сну та відпочинку, особливо важливим є восьмигодинний сон;
 • відмовтеся від шкідливих звичок;
 • будьте фізично активними: доведено, що роботу шлунково-кишкового тракту значно покращує помірна фізична активність – півгодинна прогулянка після їжі, щоденна зарядка, біг підтюпцем, плавання, заняття йогою.

Ви також можете дізнатися: Як заспокоїти нерви без ліків?

Ірина Лебединець

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції