Загроза обстрілу об’єктів енергетики російськими терористами залишається високою. Ми будь-якої миті можемо залишитися без сета. “Одеське Життя” зібрало лайфхаки, як жити в умовах блекауту.
Зараз ми переживаємо дуже важкі часи: повномасштабна війна в країні, інфляція, безробіття, зруйнована інфраструктура і як наслідок – відсутність електрики, води, опалення та зв’язку. Але, незважаючи ні на що, українці показують усьому світу свою безпрецедентну стійкість, продовжують працювати, творити, жити повноцінним життям. Це свого роду виклик, перевірка на міцність.
У соцмережах з’явився популярний мем: ” Ми без світла, але і без вас “, люди діляться різними лайфаками, пристосовуються до нових умов існування.
Якщо життя у селі полегшується наявність печі, дров та газового балона, то у місті не все так просто. Не кожен може дозволити собі придбати генератор, що забезпечує електроенергію, старлінк для інтернету та інші дорогі аксесуари.
Але не були б ми одеситами, якби навіть у таких умовах не знайшли вихід із становища. Одесі в цьому випадку дуже пощастило – способи виживання ми вбрали з молоком матері.
Вода, їжа, енергія
Чим хороше наше місто, так це наявністю бюветів. В Одесі постійно функціонує 16 бюветних комплексів, де можна поповнити запаси питної води. Так, якщо світла немає, багато хто з них перестаю працювати. Але міська влада намагається запитати електрикою саме їх насамперед.
А погрітися, зарядити гаджети можна в “Пунктах незламності”. Там же можна зігрітися, випити гарячої кави/чаю, а жінки навіть примудряються сушити волосся.
На сайті міської ради було створено інтерактивну карту таких пунктів: https://omr.gov.ua/ua/citizens/map-heater/ . З їхньою допомогою одесити зможуть пережити важкий час блекауту.
Для того, щоб максимально гідно пережити сьогоднішні умови, необхідно запастися їжею, яка не псуватиметься. Це – каші, крупи, консерви, снекі, солодке, сухофрукти. Щодня ми повинні вживати певну кількість калорій. У відсутності тепла організм витрачає більше енергії, аніж зазвичай, тому потрібно нормально харчуватися.
Опалення
Відсутність електроенергії в місті – це не тільки коли немає світла, але і ще гірше – опалення.
У такому разі пийте більше гарячого. Тримайте себе в теплі, навіть якщо виглядаєте смішно та безглуздо. Ноги та шия мають бути утеплені найбільше. Дихати можна через шарф, так що повітря стає теплим. Робити фізичні вправи, більше пересуватися по дому чи місту. Для обігріву вночі беремо в ліжко пластикові пляшки з гарячою водою, спимо в туристичних спальниках, використовуємо термобілизну.
Вікна закривайте ковдрами, для спальні використовуйте одну кімнату. Разом спати тепліше. Зберігайте їжу на балконі або у підвалі, у холодному місці. Вживайте гаряче – рідини можна зберігати у термосі. Не забудьте укомплектувати аптечку.
Життя без світла: як розігріти їжу, які свічки вибрати, який потрібен пауербанк?
Гігієна
У тому випадку, якщо у вас немає можливості приймати душ, можна обтиратися гарячим рушником, мити волосся сухим шампунем.
Зв’язок та інтернет
Паурбанк – це річ, без якої зараз неможливо обійтися. Найкраще мати кілька штук. Для того, щоб вирішити проблеми з інтернетом, багато хто переходить на оптоволокно, зв’язок не пропадає навіть за відсутності світла. Коли немає мобільного зв’язку з близькими встановлюйте контакт за допомогою рацій, але треба враховувати, що дальність з’єднання не дуже велика – до п’яти кілометрів.
Перепишіть номери телефонів у блокнот на той випадок, якщо пристрій розрядиться: тоді ви зможете набрати своїх близьких з іншого телефону. Для розваги придбайте електронну книгу та ігрову консоль своїй дитині. Просте радіо також скрасить ваш годинник і дозволить дізнатися останні новини.
Світло
Для освітлення квартири підійдуть ліхтарі, лампи з акумулятором, світлодіодні стрічки. Для того, щоб підтримати енергією необхідні побутові прилади, наприклад холодильник, люди вигадують саморобні генератори, в які входять мотор, автомобільний акумулятор і безперебійник. Хочу зауважити, що все це не дуже корисна штука, тому що так чи інакше доводиться використати горючі речовини, а це в умовах квартири дуже шкідливо та небезпечно.
Коли світиться, мінімізуйте роботу електропобутових приладів. Не мчіться вмикати відразу пральну машину, бойлер та все інше. Пам’ятаємо, що більшою кількістю електроприладів ми користуємося, тим важче йде на мережу навантаження. Замість звичайних лампочок використовуємо LED-освітлення.
Зараз економія електроенергії – це наш внесок у перемогу над ворогом.
Ганна ЛІТМАН
Читайте також: Як одесити самі себе залишають без світла і як цього уникнути