Новини Одеси та Одеської області

Мобілізація 2023: що змінилося і як повертатимуть чоловіків з-за кордону

Мобілізація 2023: що змінилося і як повертатимуть чоловіків з-за кордону

Зібрали для вас достовірну інформацію про те, як в Україні 2023 року проходитиме мобілізація військовозобов’язаних.

Мобілізація продовжується в помірному режимі. Ситуація може змінитись

Військовий стан та загальну мобілізацію в Україні продовжили до 19 лютого 2023 року. Це передбачено Законом України від 16.11.2022 № 2738-ІХ.

Міністр оборони Олексій Рєзніков заявив, що в Україні поки що немає потреби в масовій мобілізації. Оголошена з лютого 2022 року ще не завершена та протікає у спокійному режимі. За словами міністра, 100% потенціалу мобілізації ще не вичерпано.

«Але, звичайно, ситуація може на фронті змінитися будь-яким способом у будь-який момент, тому залежно від того, як розвиватимуться події, прийматиметься рішення РНБО, Президента, ВР і тоді буде це публічно, що ми збільшуємо потреби сектору безпеки та оборони, нам потрібно збільшувати мобілізацію», – сказав Резніков.

Кого мобілізують?

Під час загальної мобілізації військовозобов’язаними вважаються всі чоловіки віком від 18 до 60 років, які можуть нести службу за станом здоров’я.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів №1487 від 30 грудня 2022 року, стати на персонально-первинний та персональний військовий облік у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях повинні громадян України з числа:

  • призовників віком від 16 (на рік досягнення 17-річного віку) до 27 років;
  • військовозобов’язаних та резервістів, які не досягли граничного віку перебування в запасі, у тому числі жінок, які мають медичну або фармацевтичну спеціальність, а також за власним бажанням жінок, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, перелік яких затверджений Міноборони;
  • зокрема жінок, які мають медичну або фармацевтичну спеціальність. Мобілізація та служба в армії для них добровільні;
  • для всіх інших жінок військовий облік, мобілізація та служба в армії – лише за власним бажанням.

«Всередині переміщені громадяни зобов’язані стати на військовий облік за фактичним місцем проживання. ВПО підлягають мобілізації на рівних умовах з місцевими жителями», – пояснив начальник управління персоналу штабу Командування Сухопутних військ ЗСУ Роман Горбач.

Щодо особливостей регіональної мобілізації. У кожному територіальному центрі комплектування ведеться облік військовозобов’язаних. У єдиній базі є вся інформація про те, де та скільки мобілізованих певних спеціальностей. ТЦК отримують завдання на заклик у певний час конкретного спеціаліста в тому чи іншому регіоні.

Мобілізація відбувається постійно, щодня, планово

Роман Горбач повідомив, що вони працюють згідно з планом. Жодних хвиль мобілізації не передбачається. «Закликаємо насамперед тих, хто має досвід проходження військової служби. А ще кращий досвід участі в антитерористичній операції чи операції Об’єднаних сил. Також заклик іде і громадянам, які не проходили військову службу», – пояснив Горбач.

Мобілізованих без досвіду обов’язково направляють до навчальних центрів або вищих військових навчальних закладів. Мінімум на 1 місяць підготовки. Роман Горбач підкреслив, що всі спеціальності необхідні для комплектування ЗСУ та інших формувань.

Які правила вручення повісток?

У воєнний час мобілізують за допомогою повістки — це письмовий документ з мокрим друком. Він має бути підписаний керівником ТЦК (територіальний центр комплектування та соціальної підтримки).

Документ дають військовозобов’язаному особисто в руки. Його можуть вручити будь-де: на вулиці, робочому місці або блокпостах. Передати повістку можуть лише співробітник ТЦКСП, а також уповноважені особи органів місцевого самоврядування, керівники підприємств/установ/організацій, у тому числі навчальних закладів, фізичні особи-підприємці, управителі багатоквартирних будинків.

Можна відмовитися від повістки в таких випадках:

  • якщо в документі вказані неправильні дані одержувача;
  • повістку вручає не уповноважена для цього особа;
  • немає друку військкомату/підпису військового комісара.

Документ вважається врученим, якщо призовник розписався в ньому.

Яка відповідальність очікує на порушників законодавства про мобілізацію?

За перше порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію громадян штрафують у розмірі від 1700 до 3400 грн. За повторне – від 3400 до 5100 грн.

Кримінальна відповідальність настає за ігнорування повістки на відправлення. Це кваліфікується як ухилення від мобілізації. Передбачено позбавлення волі на строк від двох до п’яти років.

Чи можуть повернути на службу чоловіків, які виїхали за кордон?

Згідно з вищевказаною постановою Кабміну №1487, облік чоловіків і жінок вестиме не лише ТЦК в Україні. Дипломатичні установи отримали права «інформувати» українців про заклик, а також зобов’язані зберігати та передавати ТЦК їхні особисті дані. І сприятиме їхньому поверненню в Україну на службу. Це стосується чоловіків з українським паспортом, які виїхали за кордон на понад три місяці.

Адвокат, кандидат юридичних наук Анастасія Хижняк пояснює, що ухвала стосується всіх військовозобов’язаних чоловіків і жінок.

Порядку та механізмів повернення українців поки немає. «Але є лише цитата «сприяти поверненню військовозобов’язаних під час призову та мобілізації».

Можливо, порядок буде пізніше у вигляді інструкцій та положень. Єдина дія дипустанови – сповіщати. Порядки давати не можуть. Такого боргу немає», – розповіла Анастасія Хижняк.

За її словами, покарання не прописане, але теоретично може бути притягнення до адміністративної відповідальності за порушення військового обліку.

Політолог Максим Несвітайлов вважає, що «деяким чоловікам, які перетнули кордон незаконно, або скористалися законною можливістю виїхати, але не повернулися в належний термін, це буде дзвіночок». Політолог вважає, що українське суспільство здебільшого з розумінням ставиться до мобілізаційних заходів. На його думку, цим не можна зловживати, роз’яснювальну роботу слід проводити на постійній основі.

Ольга Лопатюк

 

Читайте також: Проросійські канали поширюють новий фейк про мобілізацію в Одесі

Актуальна інформація ЗА Одесу у нашому Telegram каналі! Новини, фоторепортажі та історични факти про Одесу.
Читайте нас у Viber! На каналі «Комуналка» розповідаємо про комунальні платежі, тарифи, пільги та субсидії.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини
Вибір редакції
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: