Масниця, Запусти, Сирниця, Колодій, Масляна відзначається перед Великим постом і цьогоріч триватиме з 11 по 17 березня. Протягом тижня люди відзначали Проводи зими та настання весни, вшановуючи сонце як Бога. Пращури пекли ритуальні круглі коржі. Згодом коржі в Україні замінили варениками.
Традиції сім’ї Гогулінських з Ясенового
Хранительки народних традицій Ольга Гогулінська з донькою Аллою Чаус готують до свята кольорові вареники.
— Для забарвлення тіста додаємо сік буряка, моркви або шпинату. В останній тиждень перед постом вареники готували з різною начинкою. Найчастіше — з сиром, — розповіла Ольга Гогулінська. — Найулюбленіше дійство — спалювання опудала зими в останній день Масниці — Прощену неділю. Розповсюдженим і веселим обрядом був і Колодій.
Не женився єси, то колодку носи!
За народним повір’ям, Колодій, як бог і опікун шлюбу, щедро обдаровував здоров’ям, злагодою, достатком тих, хто створював родини, дарував подружжю діточок.
Тому в останній день Масниці заміжні жінки обходили родини, де були неодружені парубки і дівчата, і прив’язували їм колодку як покарання за те, що не одружені. Молодиці прив’язували до лівої руки дівочу колодку, з барвистими стрічками та квітками, а хлопцям — до ноги. Оскільки ніхто не бажав тягати колодку, то від неї відкуплялись: стрічками, танцями, їжею, напоями чи грошима. Пам’ятаючи про такий звичай, парубки заздалегідь готували «відкупного».