Новини Одеси та Одеської області

Масляна: традиції та обряди святкування Сирного тижня в Україні

Масляна: традиції та обряди святкування Сирного тижня в Україні

В Україні це свято називається Колодієм, або Сирним тижнем, а також «Масницею». Святкувати його почали ще за язичницьких часів і пов’язано це було з проводами зими, оскільки зазвичай Сирний тиждень припадав на кінець лютого — початок березня.

Щоб зрозуміти, наскільки цей звичай древній, достатньо сказати, що про проводи зими та пов’язані з цим народними гуляннями згадується ще в IV столітті, на території Хмельницької області. Пізніше, як і багато язичницьких свят, Сирний тиждень був прив’язаний до християнського календаря і став останнім перед Великим постом. Однак, попри це, свято зберегло всю язичницьку складову — обряди та меню.

Колодія — свято заміжніх жінок

Друга назва Сирного тижня — Колодія, і цю назву за старих часів їй привласнили не просто так. У святкові дні селами водили Колодія, причому брати участь у цьому могли лише заміжні жінки. Колодієм «призначали» звичайне поліно, яке вбирали в людський одяг. І з першого дня він ставав найпопулярнішою фігурою на селі.

Весь тиждень у нього був розписаний днями, і щодня мав своє значення. За тиждень він мав прожити ціле життя: у понеділок народжувався, у вівторок хрестився, у середу насолоджувався життям, у четвер помирав, у п’ятницю його ховали, а в суботу оплакували. Ну, а в неділю була кульмінація: Колодія волочили вулицями і прив’язували до ніг неодружених хлопців, які за порятунок від Колодія мали сплатити викуп.

Що готували на Колодія

Сирний тиждень недарма має таку назву — протягом семи днів перед Великим постом м’ясо вже не їли. Переважно на столах з’являлися молочні продукти. Однак пов’язано це було з тим, що в цей час старі запаси м’яса закінчувалися, починали телитися корови та кози, а попереду була весна із зеленими пасовищами, і різати худобу було нерозумно. Тому головним джерелом білка ставали молочні продукти, яких у період було надлишку.

Хоча офіційної церковної заборони на м’ясо в Сирний тиждень не було, на столі все ж таки були переважно страви не м’ясні — вареники з сиром, млинці зі сметаною, рибні страви та каші, а також квашені та солоні овочі. Вся їжа символізувала сонце, прихід весни та відродження життя.

Увесь тиждень командували жінки

Сирний тиждень у народі вважався виключно «жіночим», або, як казали за старих часів, «бабиною». Усі сім днів чоловіки були зобов’язані підкорятися як заміжнім, і незаміжнім жінкам, і виконувати їх бажання.

У четвер жінки збиралися в шинку і влаштовували жіночі посиденьки та гуляння. Заважати їм чоловіки не мали права, хіба що частували їх солодощами та навіть випивкою.

Коли ми святкуємо Сирний тиждень у 2023 році?

Дата Сирного тижня щороку змінюється, оскільки залежить від церковного календаря та дня святкування Великодня.

У 2023 році в Україні Колодія відзначають з 20 по 26 лютого. А з 27 лютого розпочнеться Великий піст, який закінчиться 15 квітня, напередодні Великодня, яким цього року ми відзначатимемо 16 квітня.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції