Домашня аптечка не є вирішенням усіх проблем зі здоров’ям. Препарати з домашньої аптечки покликані допомогти полегшити симптоми простих проблем, які не потребують медикаментозного лікування: ГРВІ, головний біль, діарея, легкі рани, інше. Які препарати мають бути в універсальній аптечці, розповів сімейний лікар однієї з одеських лікарень Шаген Дарбінян.
— Приймати препарати без консультації лікаря — суворо заборонено. Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров’я і життя. Але з огляду на воєнний час і ситуацію з цінами на пігулки в нашій країні, як сімейний лікар я рекомендую кожному мати при собі універсальну аптечку і закупити деякі ліки та препарати, — каже лікарка.
Препарати в разі спазму, болю та алергії
- «Парацетамол» (від 8 гривень за 10 таблеток);
- «Німесил» (від 32 гривень за 3 пакетики по 2 г);
- «Нурофен» (від 50 гривень за 8 таблеток) — допоможуть із зубним, головним, суглобовим та іншими видами болю (якщо не усунути, то хоча б полегшити). Також ці препарати використовують як жарознижувальні засоби (дуже важливо перед вживанням прочитати інструкцію);
- «Супрастин» (від 90 гривень за 20 таблеток);
- «Лоратадин» (від 20 гривень за 10 таблеток);
- «Діазолін» (від 12 гривень за 10 таблеток) — допомагають не тільки в разі алергії, а також знімають набряклість і усувають свербіж після укусів комах.
Препарати в разі застуди
У разі застуди рекомендую одразу звернутися до свого сімейного лікаря.
За основними протоколами України і не тільки (Бельгія, Німеччина, США) противірусні препарати не працюють, бо немає доказової бази. Але, наприклад, за герпесу можна приймати «Ацикловір» (від 40 гривень за 20 таблеток).
Сольові розчини, такі як «Аква Маріс» (від 100 гривень за спрей 30 мл), «Пшик» (від 160 гривень за флакон 100 мл), «Х’юмер» (від 175 гривень за флакон 15 мл) — допоможуть промити носову порожнину. Вони ефективно пробивають закладеність носа, а також мають протимікробну дію.
Препарати від розладу шлунково-кишкового тракту
- «Альмагель» (від 85 гривень за флакон 170 мл) — способи позбавлення від печії;
- Активоване вугілля (від 5 гривень за 10 таблеток) або «Сорбекс» (від 50 гривень за 20 таблеток) — допоможуть у разі харчових отруєнь як перша допомога;
- «Лоперамід» (від 14 гривень за 20 таблеток) — допоможе від діареї;
- «Дуфалак» (від 140 гривень за флакон сиропу 200 мл) або «Нормолакт» (від 67 гривень за флакон сиропу 100 мл) — допоможуть у разі закрепів;
- «Метоклопрамід» (від 50 гривень за 50 таблеток) — допоможе в разі нудоти.
Заспокійливі ліки
Як заспокійливі можна використовувати валідол або валеріанку — це препарати, які не завдадуть жодної шкоди в разі передозування. А якщо ви перехвилювалися і у вас підскочив артеріальний тиск (вище 150/90 мм ртутного стовпчика), допоможе Каптоприл (від 30 гривень за 20 таблеток) або Каптопресс (від 54 гривень за 20 таблеток) — по 1 таблетці під язик.
Перші медикаменти в разі поранення
- «Хлоргексидин» (від 7 гривень за флакон 100 мл) — використовують як антисептик.
- Бинти (від 5 гривень) звичайний та еластичний (широкі та вузькі), вата, лейкопластир (теж широкий та вузький), рукавички. Ці засоби необхідні не тільки для зупинки крові при порізах, а й у разі вивихів, розтягнень та інших подібних неприємностей.
- «Пантенол» (у вигляді піни — від 60 гривень за флакон 50 мг, у вигляді мазі — від 50 гривень за тюбик 30 г) — протиопікові та ранозагоювальні засоби, як перша допомога перед приїздом бригади швидкої медичної допомоги.