Новини Одеси та Одеської області

Як за рік війни змінилась психіка українців та де шукати допомогу

Як за рік війни змінилась психіка українців та де шукати допомогу

Психіка українців під час війни значно похитнулася. Кожна п’ята людина потерпає від легкої депресії або тривожності. Практичний психолог Одеського обласного медичного центру психічного здоров’я Юлія Єрмакова розповіла як допомогти собі та ближньому.

За оцінками ООН, після року війни кожна п’ята особа в Україні (22%) потерпає від легкої депресії або тривожності, а кожен десятий — живе з розладами психіки середнього чи важкого стану. Психологічні проблеми людей, які залишаються в Україні або повертаються у місця звичного проживання, зростають й через стреси від масованих ракетних обстрілів та блекаутів.

Українці під час війни пройшли всі етапи прийняття неминучого

Психолог пояснила, що більшість українців знаходяться на останньому етапі —  прийняття ситуації. Потрапляючи в психотравмуючу ситуацію, пов’язану з горем/травмою, людина проходить декілька етапів її проживання:

  1. Шок, або заперечення. Зіткнувшись із чимось новим, людина реагує завмиранням.
  2. Агресія, злість, гнів. Це є захисною реакцією організму, що активізує людину до дії. Злість допомагає частково впоратися зі сприйняттям ситуації.
  3. Пошук пояснень. Людина ще не готова повірити, що події неминучі та нічого не можна змінити.
  4. Переживання горя. Цей етап символізує прощання з минулим і поступове прийняття нового. Тут багато людей може застрягнути.
  5. Прийняття. Людина приймає ситуацію та починає адаптуватися до нової реальності. Коли вона знайшла своє нове місце в новій реальності, вона може видихнути і робити те, що є можливим для кожного індивідуально.

Тривожність: як виявити та як справитися

стресс успокойся

стресс, медитация и расслабление

Зазвичай тривожність супроводжують роздуми про щось, що поза нашим контролем. Фізичні вправи відволікають від цих роздумів, перемикають нашу увагу.

Юлія Єрмакова радить обрати навантаження, що вам до вподоби. Це може бути спорт, прогулянки, будь-які інші активності.

Коли потрібна психологічна самодопомога

  • якщо ви стали більш дратівливими, тривожними (поганий сон, апетит, страхи, турбуєтесь за рідних, дзвоните їм по декілька разів на день, надмірно переживаєте за власне здоров’я);
  • у вас тремор рук, неконтрольовані рухи;
  • відчуваєте агресію.

Ці симптоми вказують на психологічне перевантаження. Якщо ви відчуваєте наближення тривоги, то дуже добре подихати. Найпростіший і дієвий метод — це дихання 4 на 4. Вдихаєте повітря на рахунок чотири, і видихаєте на рахунок чотири.

Найперше, на що варто звернути увагу: як людина спить, що їй сниться, чи прокидається вона відпочилою, як вона їсть, чи є апетит. Якщо ви помітили щось негативне за собою, то просимо не відсторонюватися. Важливо признати, що проблема є, що допомога потрібна.

— Признатися собі, що я зараз не витримую, є якась слабкість. Всі хочуть виглядати дуже сильними, стійкими, всемогутніми, — розказує Юлія Єрмакова.

Коли настає серйозна симптоматика, коли сон пропадає, а агресія висока, то тоді вже люди йдуть до фахівців. На жаль, спочатку люди займаються самолікуванням. І тільки коли стан погіршується, звертаються до сімейного лікаря.

Де в Україні отримати психологічну допомогу

Центр помощи беженцам в Одессе

Волонтерский центр помощи беженцам в Одессе

З 24 лютого перед українцями постало безліч нових викликів і випробувань. Серед них — наслідки повномасштабної війни для психічного здоров’я.

Як продемонструвало дослідження від компанії «Градус» (літо 2022 року), понад 70% українців відчувають стрес або сильну знервованість.

Тому перша леді Олена Зеленська ініціювала Національну програму психічного здоров’я та психосоціальної підтримки. У межах Нацпрограми різні форми навчання пройшли близько 60 тисяч фахівців.

З турботою про батьків, педагоги та дитячі психологи разом з Міністерством освіти і науки України запустили телеграм-канал «Підтримай дитину». А от на каналі «Подбай про себе» наявні психологічні поради, техніки, мотиваційні рекомендації для громадян. В спільноті можна поставити питання психологу, а також отримати від нього просту пораду.

Є багато організацій, які допомагають підтримати психіку людей. Ви не самі, вам готові допомогти. Не забувайте про це.

Практичний психолог Юлія Єрмакова розказала, що на базі Одеського обласного медичного центру психічного здоров’я є телемедицина. Можна безкоштовно онлайн звернутися до фахівця. Наприклад, Юлія працює з пацієнтом, який виїхав до Німеччини.

— Він звернувся до свого сімейного лікаря в Україні, і той виписав електронне направлення на телемедицину. До нас приходить запит, і ми працюємо, — пояснила фахівець.

Однієї-двох зустрічей достатньо, щоб навчитися самодопомозі. Юлія Єрмакова відмітила, що вона спостерігає збільшення звернень до неї та колег. Консультації переважно стосуються тривожних та депресивних станів, або навіть суїцидальних думок. Люди переживають втрату близьких, дому, втрату своєї ідентичності, своїх мрій і сподівань.

Ми живемо в стані хронічного стресу

Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко повідомив, що війна та психоемоційна напруга прискорили старіння українців.

— За попередніми підрахунками та дослідженнями, що проводилися провідними вченими, такий тривалий вплив на психоемоційний стан людини призводить до того, що вона біологічно старіє на 10-15 років раніше. Тобто зараз нас у 40 років наздоганяють хвороби, які зазвичай траплялися у 60 років, — повідомив очільник МОЗ.

Психолог Юлія Єрмакова вважає, що українці адаптувалися до нових умов життя. Але це проживання в тривожному стані, і кожний виживає по-своєму — з підтримкою оточення або завдяки улюбленій роботі, хобі, чи чомусь іншому. Та наші ресурси мають особливість закінчуватися. Фахівець радить знати про них.

Ресурси є двох видів:

  • зовнішні — те, що може дати суспільство: робота, соціальні контакти;
  • внутрішні: життєві переконання, життєвий стрижень.

ВАЖЛИВО: знайти ці ресурси і з їх допомогою проживати ті стани, в яких ми перебуваємо. Або звернутись до спеціалістів.

Ольга ЛОПАТЮК



Здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів

Читайте також: Підсумки 2022 року в Україні: економіка, політика та суспільство

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції