Новини Одеси та Одеської області

Історик Ярослав Грицак: Україна – це віагра для Європи

Історик Ярослав Грицак: Україна – це віагра для Європи

Одесу відвідав відомий український історик Ярослав Грицак. Він приїхав на запрошення проєкту #ReOpenUkraine та зустрівся з одеситами у просторі “Книгарня кав’ярня” де майже дві години говорили на тему «Війна як катастрофа —війна як нагода».

Пан Ярослав з позиції історика та історії розповідав, як війни рухають історію; про перемоги, які можуть перерости у поразки; про нагоди та загрози, які створює ця війна для подолання минулого. Одесити, в свою чергу питали про вплив війни на Європу та світ, про майбутні кроки, які має зробити влада, щоб не повторювати минулих помилок, про не лише негативні наслідки російської агресії, а й позитивні моменти, про деімперіалізацію та шлях Одеси в цьому процесі. 

Ми зібрали десять основних тез Ярослава Грицака, які здаються нам показовими та значущими: 

  1. Чим ширше криза, тим ширше відчуття, що надо міняти країну. Війна створила таку ситуацію в країні, що гірше бути вже не може. І це означає – час стрибати. Крапка.
  2. Перемога в цій війні не розв’язує питання російської небезпеки. Вона залишається. Це говорить історія.
  3. Я не вірю у розвал Росії. Як би нам цього не хотілося, цього не станеться. Томущо я не бачу того, хто буде розвалювати Росію.
  4. У нас є замилування тим, що ми робимо і ми заслуговуємо на це. Ми дуже зараз гарні, я ніколи не відчував стільки любові, як зараз. Це найкращі часи нашого життя, хоча і найбільш небезпечні. Але я дуже боюся, що ми будемо в цьому чутті засліплені.
  5. Вирішальною долею деімперіалізаціі є політичні реформи. Але я боюся, щоб ми не зосередили увагу на Катерині другій, забувши про построєння незалежних судів. Маючи емоції ми забуваємо про раціональні речі.
  6. В такій війні, позиційній, першим програє той, хто не може витримати тягар війни. Війна закінчується колапсом. Це питання ресурсів: воєнних, економічних, людських, готових довго витримувати цю напругу. Виснажити і зламати українців – дуже важлива для них річ.
  7. Перестаньте будувати українську націю – модернізуйте її. Це різні речі. Нація вже є.
  8. Нинішня Україна, це віагра для Європи. 
  9. Треба розуміти, що багато людей, що формували позицію Путіна – це російськи ліберали. Один із них – Волошин, якщо ви пам’ятаєте, голова адміністрації, який ліберал.
  10. Кожний народ можна довести до стану сказу. Для того треба активізувати владу і підконтрольні мас-медіа. Якщо вас так скувати місяць, рік, п’ять років, то ви не помітите як станете скаженими. Німецька нація була культурною нацією, і що?… Я вважаю, що і українців можна довести до сказу. Тут питання, чи є запобіжники, антиотрута. Українці за тридцять років мають її, а росіяни – ні. Їх імунітет дуже низький.

Довідка: Ярослав Грицак – Ярослав Грицак, український науковець, історик і публіцист. Доктор історичних наук, професор Українського Католицького університету. Директор Інституту історичних досліджень Львівського національного університету імені. Франка. Викладав як гість-професор у Гарвардському та Колумбійському університетах, був довголітнім співголовою Німецько-української історичної комісії. Гість-професор Центральноєвропейського університету у Будапешті ((1996—2009 рр). Перший віце-президент Міжнародної асоціації україністів (1999—2005 рр). Почесний професор НаУКМА. Автор досліджень та книг по історії України, має понад 500 наукових публікацій на історичну тематику.

Фото Юлії Сущенко

Актуальна інформація ЗА Одесу у нашому Telegram каналі! Новини, фоторепортажі та історични факти про Одесу.
Читайте нас у Viber! На каналі «Комуналка» розповідаємо про комунальні платежі, тарифи, пільги та субсидії.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини
Вибір редакції
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: