Одесу відвідав відомий український історик Ярослав Грицак. Він приїхав на запрошення проєкту #ReOpenUkraine та зустрівся з одеситами у просторі “Книгарня кав’ярня” де майже дві години говорили на тему «Війна як катастрофа —війна як нагода».
Пан Ярослав з позиції історика та історії розповідав, як війни рухають історію; про перемоги, які можуть перерости у поразки; про нагоди та загрози, які створює ця війна для подолання минулого. Одесити, в свою чергу питали про вплив війни на Європу та світ, про майбутні кроки, які має зробити влада, щоб не повторювати минулих помилок, про не лише негативні наслідки російської агресії, а й позитивні моменти, про деімперіалізацію та шлях Одеси в цьому процесі.
Ми зібрали десять основних тез Ярослава Грицака, які здаються нам показовими та значущими:
- Чим ширше криза, тим ширше відчуття, що надо міняти країну. Війна створила таку ситуацію в країні, що гірше бути вже не може. І це означає – час стрибати. Крапка.
- Перемога в цій війні не розв’язує питання російської небезпеки. Вона залишається. Це говорить історія.
- Я не вірю у розвал Росії. Як би нам цього не хотілося, цього не станеться. Томущо я не бачу того, хто буде розвалювати Росію.
- У нас є замилування тим, що ми робимо і ми заслуговуємо на це. Ми дуже зараз гарні, я ніколи не відчував стільки любові, як зараз. Це найкращі часи нашого життя, хоча і найбільш небезпечні. Але я дуже боюся, що ми будемо в цьому чутті засліплені.
- Вирішальною долею деімперіалізаціі є політичні реформи. Але я боюся, щоб ми не зосередили увагу на Катерині другій, забувши про построєння незалежних судів. Маючи емоції ми забуваємо про раціональні речі.
- В такій війні, позиційній, першим програє той, хто не може витримати тягар війни. Війна закінчується колапсом. Це питання ресурсів: воєнних, економічних, людських, готових довго витримувати цю напругу. Виснажити і зламати українців – дуже важлива для них річ.
- Перестаньте будувати українську націю – модернізуйте її. Це різні речі. Нація вже є.
- Нинішня Україна, це віагра для Європи.
- Треба розуміти, що багато людей, що формували позицію Путіна – це російськи ліберали. Один із них – Волошин, якщо ви пам’ятаєте, голова адміністрації, який ліберал.
- Кожний народ можна довести до стану сказу. Для того треба активізувати владу і підконтрольні мас-медіа. Якщо вас так скувати місяць, рік, п’ять років, то ви не помітите як станете скаженими. Німецька нація була культурною нацією, і що?… Я вважаю, що і українців можна довести до сказу. Тут питання, чи є запобіжники, антиотрута. Українці за тридцять років мають її, а росіяни – ні. Їх імунітет дуже низький.
Довідка: Ярослав Грицак – Ярослав Грицак, український науковець, історик і публіцист. Доктор історичних наук, професор Українського Католицького університету. Директор Інституту історичних досліджень Львівського національного університету імені. Франка. Викладав як гість-професор у Гарвардському та Колумбійському університетах, був довголітнім співголовою Німецько-української історичної комісії. Гість-професор Центральноєвропейського університету у Будапешті ((1996—2009 рр). Перший віце-президент Міжнародної асоціації україністів (1999—2005 рр). Почесний професор НаУКМА. Автор досліджень та книг по історії України, має понад 500 наукових публікацій на історичну тематику.
Фото Юлії Сущенко