Історія винаходу пральної машини: від дерев’яного ящика до грального автомата (вiдео)

Якими були перші пральні машини ви дізнаєтесь з цього матеріалу. Перша пральна машина винайдена 28 березня 1851 року в США. Згодом вони суттєво видозмінилися та продовжують допомагати нам у побуті. «Одеське життя» з’ясувало, якими були перші пральні машини, і як виглядають їхні незвичайні модифікації сьогодні.

Як люди жили без пральних машин?

Людство навчилося прати з того часу, як придумало носити одяг – тобто задовго до нашої ери. Перш ніж зробити винахід пральної машини, речі доводилося чистити руками, а замість порошку використовувати деревне вугілля, відвари з трав, фруктів та овочів, золу та тваринний жир і навіть кисле молоко. Прабатьком відбілювача у наших предків виступав свинячий гній.

Прання вважалося заняттям вкрай важким, а тому в давнину люди вигадали багато «помічників», які заміняли ним пральні машини.

Режим «морська свіжість»

Моряки стирали не руками, а за допомогою корабельних канатів: на них прив’язували брудну білизну і викидали в’язку одягу за борт. Морські хвилі чудово справлялися з режимом прання та полоскання.

Прання у ямі

У Стародавній Греції прачки викопували в глині яму, опускали туди брудну білизну і тупцювали по ній ногами. Для полоскання речі відносили на морський берег.

Пральня на камінні

У багатьох країнах бруд із білизни вимивали за допомогою тертя одягу про каміння. Так робили, наприклад, в Індії, де пранням займалися виключно чоловіки.

Праник

Наші пращури чистили речі за допомогою дерев’яної пластини з короткою ручкою, яку називали праником. Одяг натирали милом, клали на дошки й потім били по цій конструкції пластиною.

Якими були перші моделі пральної машини

Перша пралька та прототип пральної машини з’явився 226 років тому: 28 березня 1797 року в США Натаніель Бріггс запатентував дерев’яний ящик з рамою, яка рухалася і тим самим допомагала прати білизну. З того часу 28 березня вважається днем створення першої пральної машини.

Пізніше в ужиток увійшли дерев’яні бочки, механізм яких рухався від пари.

Стиралка деревянная

Через півстоліття, 1851 року, американець Джеймс Кінг придумав першу «пральку» з барабаном. Цей пристрій трохи більше був схожий на сучасні машинки, але продовжував працювати від ручної тяги.

Ще через 10 років у механізму з’явилися валики для сушіння білизни.

Стиралка с валиком

Щоб не напружувати руки, у Каліфорнії була винайдена пральна машина, барабан якої замість людини крутили тварини – 10-12 мулів. Такий пристрій міг одночасно випрати до 15 сорочок.

Серійне виробництво пральних машин у США налагодив Вільям Блекстоун у 1874 році. Його пристрої коштували по 2,5 долари, а заснований ним завод працює досі.

Розробка пральної машини у XX столітті

У 1906 році людина перестала мучити себе та тварин, тому що світ нарешті побачив електричну пральну машину. Її створив американець Алва Фішер. Він забезпечив пристрій двигуном, а барабанну частину з дерева замінив на метал.

Первая электрическая стиральная машина

Перша пральна машина-автомат з’явилася у США 1949 року. Ще через рік такі пристрої навчилися самостійно віджимати та висушувати одяг за допомогою центрифуги.

Стиралка с центрифугой

У ті роки пральні машинки почали випускати й у СРСР, але довгий час вони були ручними, а потім напівавтоматичними. Повноцінна автоматична пральна машина «Волга-10» з’явилася в Радянському союзі в 1875 році. Пізніше в країні налагодили випуск наймасовішої «пральки» «В’ятки-автомат».

Якими бувають пральні машини нового покоління?

З 1990-х років до автоматичних пральних машин почали додавати «розумні» технології. Зараз ця побутова техніка вміє прати в десятках специфічних режимів і може виглядати несподівано.

Прання без води

Деякі виробники додають до сучасних машинок режим AirWash. В цьому випадку вода при пранні не використовується, а білизна очищається за допомогою стисненого повітря.

Пральна машина, вбудована в душ

Стиралка, встроенная в душ

У Туреччині винайшли пристрій Washit, який поєднує в собі пральну машину та душову кабіну. Людина приймає душ, а мильна вода, що накопичилася за цей час, після використовується для прання.

Прання без електрики

Стиралка-резиновый шар

Попри «розумні» технології, виробники випускають і ручні «пральки», які працюють без електрики. Деякі з них призначені для найбідніших районів Африки, де мешканці не можуть дозволити собі звичайну побутову техніку. Отже, компанія DesignAffairs Studio представила свій винахід Swirl – звичайну гумову кулю, яку наповнюють білизною та мильною водою. Речі стираються, коли конструкція котиться землею. Цим гумовим м’ячем діти також можуть просто грати у футбол.

Пральна машина на вішалці

Стиралка-вешалка

Дизайнер Мінсунг Бе вигадав безводну портативну «пральку», яка виглядає як звичайний чохол для одягу. Брудна сорочка поміщається всередину електронного футляра та очищається стисненим іонізованим повітрям.

Портативна «пралька»-шейкер

Стиралка-шейкер

Ще одна портативна машинка – Shaking Washer – схожа на шейкер для коктейлів. В її середину поміщають невеличкі речі, заливають їх мильною водою, а потім просто трясуть цю закриту колбу. Працює пристрій на батареях або від мережі.

Машинка-гральний автомат

Стиралка-игровой автомат

У Тайвані придумали машинку-гральний автомат Amusement Washing Machine. Прання в ній платне: воно поєднується з комп’ютерною грою і коштує кілька жетонів. Коли гравець переходить на новий рівень, машинка починає новий етап прання – віджимання або сушіння. При програші користувачеві доведеться кинути в автомат ще кілька жетонів, щоб допрати свої речі до кінця.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції