Новини Одеси та Одеської області

Індексація та підвищення пенсії може бути вже в березні 2023 року.

Індексація та підвищення пенсії може бути вже в березні 2023 року.

Підвищення пенсій у березні 2023 року анонсував прем’єр-міністр Денис Шмигаль у лютому цього ж року. Індексація має відбутися на 20%, а перерахунок торкнеться понад 10 мільйонів пенсіонерів. Наскільки це реально читайте далі.

Йдеться, перш за все, про пенсії, призначені згідно із Законом «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», у тому числі пенсії за віком, за інвалідністю, втратою годувальника. Також обіцяли підвищити пенсії чорнобильцям.

Нагадаємо, що в Україні близько 10,7 мільйона пенсіонерів. Якщо пенсію підвищать для 10 мільйонів, то ще приблизно 600 тисяч – це особливі пенсії. Індексація за деякими з них уже багато років була заморожена. Втім, і щодо цих пенсій питання ось-ось має зрушити з місця.

На скільки і кому піднімуть пенсію

 Оксана Жолнович міністр соціальної політики

Оксана Жолнович. Міністр соціальної політики

Прем’єр зізнався, що, згідно із Законом «Про Державний бюджет на 2023 рік», таке підвищення необов’язкове. Адже дія статті закону, що індексацію пенсій, на поточний рік було частково призупинено. Тобто уряд мав у ручному режимі визначити дату та розмір підвищення. Це, до речі, дозволяло чітко не прив’язуватися до темпів інфляції, а виходити з того, чи є гроші для перерахунку. Втім, у Кабміні дотрималися своєї обіцянки і, попри брак коштів, індексацію запланували.

Пізніше міністр соціальної політики Оксана Жолнович в ефірі телемарафону розповіла подробиці березневої індексації. Деякі її тези викликали сумнів, інколи ж і подив. Але не все так погано.

По-перше, вона зазначила, що підвищення отримають усі пенсіонери. Хоча в попередні роки ще не було нагоди, щоб пенсії індексували одночасно абсолютно всім. До того ж нагадаємо, що минулого року Кабінет Міністрів ухвалив постанову, згідно з якою пенсії держслужбовців, науковців та військовослужбовців мають бути проіндексовані лише після завершення військового стану. Втім, на уточнююче запитання журналіста Жолнович відповіла, що пенсії військовим також перерахують. І справді, проект нової ухвали передбачає, що військовим пенсії також проіндексують уже з 1 березня 2023 року. Більше того, в уряді вирішили не чекати на завершення війни і все-таки проіндексувати пенсії вченим та держслужбовцям. Але планують зробити це не з 1 березня, а з 1 липня.

По-друге, нас знову запевняють, що всі пенсії «за загальною формулою» зростуть на 20%. Але ми вже знаємо, що зазвичай на цей відсоток індексується не вся сума пенсії, а лише зарплата, яка підставляється у формулу розрахунку. Тобто якщо пенсія становить 3 тисячі гривень, це не означає, що з березня до неї додадуть 600 гривень. Вважається це зовсім інакше. Тут треба бути дуже уважними. Втім, якщо йдеться про згадані спеціальні пенсії, то там індексуватиметься не зарплата, а базова сума пенсії (без надбавок).

По-третє, як з’ясувалося, профільний міністр не знає, яка в Україні середня пенсія. Вона сказала буквально таке: «якщо не помиляюся, то зараз середня пенсія 3500 гривень, а після перерахунку буде 4200-4500 гривень». Звичайно, кожен може помилитися, але прикро, що це робить людина, яка насамперед відповідає за соціальну політику. Нагадаємо, що, за даними Пенсійного фонду, на 1 січня 2023 року середня пенсія в Україні вже становила 4622 гривні.

Розмір пенсії залежатиме від категорії одержувача

Проте за словами Оксани Жолнович, середній розмір підвищення повинен становити від 400 до 700 гривень. Але наголосимо, що це в середньому. Комусь дадуть 100 гривень, комусь – 700 гривень, у середньому, це і буде 400 гривень. Також вона нагадала, що у попередні роки мінімальні пенсії індексувалися не завжди (могли збільшити її основну частину, але загальний розмір пенсії залишався при цьому незмінним). Зараз глава міністерства пообіцяла, що надбавка буде всім.

Коли готувався цей матеріал, офіційної інформації про прийняття Кабміном постанови про березневу індексацію ще не було. Тому ми спиралися лише на проект ухвали, який був у нашому розпорядженні.

Після його попереднього вивчення стало відомо, що мінімальний розмір підвищення, як і торік, становитиме всього 100 гривень (тобто значно менше, ніж на 20%). А максимальний розмір підвищення становитиме 1500 гривень.

Обмеження максимальної надбавки — це щось нове. Припустимо, у когось пенсія становить орієнтовно 12,3 тисячі гривень. В результаті індексації вона може збільшитися до 14,8 тисячі, тобто на 2,5 тисячі гривень (зверніть увагу, це менше ніж 20%). Такій людині надбавку встановлять не в повному обсязі, а уріжуть на тисячу.

  • Звертає на себе увагу й підвищення мінімальних виплат залежно від стажу та віку. Загалом тепер мінімальна пенсійна виплата має зрости з 2100 гривень до 2520 гривень (для непрацюючих). Тут, до речі, зростання рівно на 20%.
  • Далі слід підвищення для осіб з повним стажем, тобто для жінок зі стажем не менше 30 років та для чоловіків зі стажем не менше 35 років.
  • Особам молодше 70 років призначатиметься пенсія у розмірі не менше 2760 гривень. Стільки ж – особам з інвалідністю І групи (незалежно від віку).
  • Особам віком від 70 до 80 років – не менше ніж 3000 гривень.
  • В осіб старше 80 років пенсія з усіма надбавками не зможе бути меншою за 3120 гривень, навіть якщо у них буде менше стажу, ніж зазначено вище (жінкам для цього потрібно мати 20 років стажу, а чоловікам – 25 років).

Окремо зазначається, що непрацюючі особи з повним стажем, яким виповнилося 65 років, отримуватимуть пенсію за віком також у розмірі не менше 3120 гривень. Такий пункт вносить певну плутанину. Отже, при визначенні мінімальних розмірів потрібно буде дивитися на вигляд пенсії, кількість стажу, вік пенсіонера і чи людина продовжує працювати.

Вікові надбавки індексувати не планують

Тобто підвищення вищевказаних мінімальних пенсійних виплат стосуватиметься лише непрацюючих громадян. Відповідний перерахунок пенсій може бути здійснений лише після звільнення. А ось сама по собі індексація (коли підвищується зарплата, що підставляється, у формулу розрахунку) торкнеться і працюючих, і непрацюючих. Крім випадків мінімальних пенсійних виплат.

До речі, вікові надбавки поки що індексувати не планують, хоча обіцяли. Вони зберігаються у попередніх розмірах та встановлюються за умови, що пенсія не перевищує 10 345,35 гривні.

  • для осіб віком 70-74 років – 300 гривень;
  • для осіб віком 75-79 років – 456 гривень;
  • для осіб віком від 80 років – 570 гривень.

Окремим пунктом піднімаються розміри мінімальної пенсії для інвалідів війни та учасників бойових дій. Тепер вони будуть визначатися не у відсотках, а у твердих розмірах. Загальний розмір пенсії з усіма надбавками не може бути меншим:

  • для інвалідів війни І групи – 14 071 гривні;
  • для інвалідів війни II групи – 11 654 гривень;
  • для інвалідів війни III групи – 8 355 гривень;
  • для учасників бойових дій – 4 874 гривень.

***

Загалом, індексація пенсій — це зазвичай досить складний процес, який важко описати простою мовою і не втратити якісь нюанси. Багато залежить від виду пенсії, його розміру, кількості стажу, дати призначення тощо. До того ж щороку Кабінет Міністрів привносить якісь нові нюанси. Зрештою, кожен випадок необхідно розбирати та прораховувати індивідуально.

Сергій Коробкін

Читайте також: Оформлення пенсії : як самостійно розрахувати її розмір та які потрібні документи

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції