Новини Одеси та Одеської області

Як Одеський дитячий центр допомагає переселенцям (фоторепортаж)

Як Одеський дитячий центр допомагає переселенцям (фоторепортаж)

До 24 лютого 2022 року на вулиці Софіївській у центрі Одеси існував Дитячий центр реабілітації та соціальної адаптації «Велика родина». Тут виховувалися хлопчики та дівчатка віком від 7 до 15 років із проблемних та малозабезпечених сімей. Про них турбувалися, їх безкоштовно годували. Педагоги, психологи та вихователі проводили з ними всілякі індивідуальні та групові бесіди, тренінги, що розвивають заняття, віддаючи частину свого серця та допомагаючи їм будувати своє майбутнє та стати справжніми людьми.

Але з початком широкомасштабного вторгнення Росії та перших ракетних ударів по Одесі діток поспішно евакуювали у безпечніші місця. А вже 26 лютого сюди почали заїжджати перші переселенці із охоплених війною регіонів України, і дитячий центр перетворився на транзитний, де за час війни отримали тимчасовий притулок понад дві тисячі українців.

Одесский транзитный центр4
Одесский транзитный центр8
Одесский транзитный центр10
Одесский транзитный центр11

– Дитячий центр реабілітації та соціальної адаптації був і є невід’ємною складовою Одеського благодійного фонду «Шлях додому», створеного з власної ініціативи групи одеситів ще 1996 року. За цей час, підтримуючи взаємовигідне партнерство з багатьма як урядовими, так і неурядовими державними та іноземними організаціями, ми створили безліч проектів, спрямованих на допомогу найбільш уразливим верствам населення. Спочатку займалися бездомними дорослими та дітьми. А після того, як основну роботу з ними взяла на себе держава, зосередилися на протидії ВІЛ/СНІДу, профілактиці домашнього насильства, реабілітації та соціальній адаптації наркозалежних та дітей із малозабезпечених та неблагополучних сімей. Також з 2014 року ми почали приймати до Дитячого центру хлопчиків та дівчаток з Донецької та Луганської областей, батьки яких, переїхавши до Одеси, не мали змоги працевлаштуватися та прогодувати свої сім’ї, – розповів керівник та засновник Одеського благодійного фонду «Шлях додому» Сергій Костін.

За його словами, перекваліфікуватися з дитячого на транзитний центр було неважко. Адже за багато років на цьому місці було створено потужну матеріально-технічну базу з чималим штатом професіоналів з числа психологів, вихователів, соціальних працівників, психотерапевтів, лікаря, юриста, арт-терапевта. А рішення про надання притулку переселенцям, природно, продиктували вимоги часу.

– Ми просто зібралися всі разом, колегіально обговорили наші нагальні проблеми, визначилися, які у нас є ресурси для розселення людей з окупованих територій та районів ведення бойових дій, і вирішили, що саме в цьому напрямку діяльність нашого центру в цей час буде найбільш затребуваною та ефективною, – зазначила керівник транзитного центру Світлана Ванник.

Одеський транзитний центр13

Наразі транзитний центр приймає переселенців з Маріуполя та Сєвєродонецька, Херсона та Миколаєва та багатьох інших населених пунктів, де лунали постріли та під ногами рвалися снаряди. І кожному з цих людей тут гарантовано належний догляд, психологічна та медична допомога, триразове безкоштовне харчування та дбайливе ставлення з боку персоналу центру.

Стаття по темі: Добро по-одеськи: евакуація дітей з Миколаєва та допомога ЗСУ

Як розповіла Світлана, наразі центр може одночасно приймати близько 50 вимушених переселенців. Для тих, хто приїхав сюди з ночівлею на кілька днів, виділено окреме приміщення на 15 місць, де раніше функціонував центр раннього розвитку дітей. Решта розміщується на другому поверсі у восьми затишних тримісних номерах, де до цього мешкали діти із малозабезпечених та неблагополучних сімей.

Одесский транзитный центр2
Одесский транзитный центр7
Одесский транзитный центр9

– Перша категорія – це переважно ті, хто транзитом через наш центр прямує за кордон. Після доби-двох перебування у нас ми своїм транспортом доставляємо цих людей у пункт пропуску Паланка на кордоні з Молдовою. І не просто доставляємо, а й через наших міжнародних партнерів сприяємо подальшому їхньому супроводу та розміщенню в європейських країнах. Таким чином ми переправили за кордон понад півтори тисячі людей.

Читайте також: Ті, що тікають від вибухів: як Одеса приймає біженців

Інші, хто не вирушає за кордон, можуть залишатись у нас протягом місяця. За цей час ми допомагаємо їм знайти житло та по можливості працевлаштуватися. Донедавна ми навіть оплачували перший місяць їхнього проживання у знятому житлі, але зараз через брак коштів цю програму на невизначений час призупинено. Але сподіваюся, що незабаром питання з фінансуванням буде вирішене, і ми знову надаватимемо переселенцям відповідну допомогу, – розповіла Світлана Ванник.

Ще один важливий напрямок роботи Одеського транзитного центру – надання гуманітарної допомоги для нужденних у виглядi продуктових наборів та засобів гігієни. За час воєнного стану центр забезпечив такою допомогою вже понад три тисячі людей як із вимушених переселенців, так і малозабезпечених одеситів.

Читайте також: Чи може переселенець отримати виплати ВПО без паспорта?

Наразі в Одеському транзитному центрі працюють 15 осіб. Обов’язки кожного з них чітко перерозподілені: хтось займається розселенням, хтось – відправкою за кордон, пошуком житла для переселенців, наданням психологічної та медичної допомоги, приготуванням їжі та проведенням занять із дітьми.

Одесский транзитный центр
Одесский транзитный центр3
Одесский транзитный центр5
Одесский транзитный центр6
Одесский транзитный центр12

У центрі працює своя їдальня, є спортзал, кімната для відпочинку, душові з гарячою водою.

Як наголосив Сергій Костін, у вирішенні невідкладних проблем переселенців, зокрема, щодо забезпечення житлом, ліками, продуктами харчування та іншими речами першої необхідності благодійний фонд «Шлях додому» постійно взаємодіє з іншими організаціями, одеськими обласними та міськими соціальними службами та іноземними партнерами, у тому числі представниками Міжнародної благодійної організації «Карітас Німеччина», яка у цей важкий воєнний час надає на потреби переселенців вагому фінансову допомогу.

Ще на тему: Переселенці можуть отримати благодійну допомогу у фонді «Карітас Одеса» (відео, фото)

Під час відвідування Одеського транзитного центру виникає подвійне почуття. З одного боку – позитивні емоції від того, що цих людей, які стали заручниками російської агресії, тут так зустрічають і так про них піклуються, з іншого ж – душевний біль, смуток і усвідомлення того, що їхнє життя зупинилося або рухається дуже повільно.

У багатьох вимушених переселенців дуже сумні очі. На початку свого перебування в центрі вони часто замикаються у собі і майже не розмовляють. Але через кілька днів, вони потроху приходять до тями і «оживають». І в цьому чимала заслуга працівників центру, які допомагають їм подолати найважчий період їхнього життя.

І ми впевнені: скоро на всіх цих людей чекає шлях до їхнього рідного дому, який вони одного разу були змушені поспіхом залишити…

Раніше «Одеське життя» розповідало, кому і як допомагають «Незламні» .

В’ячеслав Діордієв, фото автора

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції