Новини Одеси та Одеської області

Хроніка боїв за Вугледар: наступ відбито, у росіян великі втрати, — військовий аналітик

Хроніка боїв за Вугледар: наступ відбито, у росіян великі втрати, — військовий аналітик

Військовий аналітик Том Купер на 2 лютого 2023 року проаналізував розвиток подій у районі Вугледару. Аналіз далекий від завершення, але може дати деякі корисні підказки.

Вугледар — невеликий, але густонаселений «містечко» з безліччю високих будівель розміром приблизно 1000 на 1000 метрів, розташованих на площі, що дорівнює, як кухонний стіл.

Це майже як в одному з типових (нехай і зовсім дурних) голлівудських фільмів з великою високою фортецею посеред порожньої плоскої пустелі, оточеної полями.

На південний схід від міста знаходиться «дачна ділянка», а на північний схід — вугільна шахта «Південнодонбаська», завдяки якій і з’явився Вугледар.

Вигляд типових багатоквартирних будинків у Вугледарі, опублікований у соціальних мережах 29 січня.

Вид типових багатоквартирних будинків у Вугледарі, опублікований у соціальних мережах 29 січня.

Чим важливий Вугледар для ВСРФ

Вугледар важливий тим, що разом з цією шахтою він був перетворений на «зміцнення» ЗСУ, і це всього за кілька кілометрів на північ від єдиної залізничної гілки, що з’єднує Донецьк із Кримом.

Справді, деякі ділянки цієї залізниці на схід від міста знаходяться менш ніж за 1000 метрів від українських позицій, що, у свою чергу, означає, що вони небезпечні для росіян. Я впевнений, що навіть Путін знає про важливість відтіснення українців від цієї залізниці…

Спроба захопити Вугледар через Павлівку

Не дивно, що з вересня 2022 року 58-а САА ВРРФ розтратила дві повні бригади, намагаючись дістатися Вугледара через село Павлівка, розташоване на південний захід від нього.

При цьому Павлівка була повністю зруйнована, і навіть українці відмовилися від спроб повністю її контролювати: завдання полягало в тому, щоб не дати росіянам використовувати її як плацдарм для наступу на Вугледар. Зрештою українці пішли із села, вроздріб, у грудні.

Протягом того ж місяця і першої половини січня 58-а САА була зайнята відновленням пошарпаних частин і отриманням підкріплень, перш ніж зробити нову спробу наступу.

Наступ на Вугледар 24 січня

Для свого нового наступу армія зосередила 40-ю і 155-ю бригади морської піхоти (первісний контрактний склад останньої був знищений в Павлівці ще в жовтні), 136-ю мотострілецьку бригаду, 123-й стрілецький полк (ДНР), Схід та Батальйони «Каскад» (обидва були посилені до полкового рівня), як мінімум полк спецназу та кілька другорядних підрозділів ГРУ.

Майте на увазі наступне: після мобілізації наприкінці вересня ВСРФ припинили роботу у своїх знаменитих БТГ. Таким чином, 58-а САА справді розгорнула для цього настання еквівалент приблизно чотирьох повних маневрених бригад плюс дві артилерійські бригади. Скажу так, це всього близько 20 000 військовослужбовців, 90 ОБТ, можливо, вдвічі більше за БМП і близько 100 артилерійських знарядь.

24 січня 2023 року росіяни почали наступ, спробувавши знищити передові українські позиції, очевидно, між Павлівкою та Микільським та на східній стороні Вугледару, за допомогою РСЗВ ТОС-1.

Хоча на відео це виглядає як «пекло» (і, безумовно, «порівняно з пеклом» для тих, хто знаходився в межах області удару), але я не впевнений, що це взагалі було ефективно: просто немає повідомлень, що вказують на велику кількість жертв у української 72-ї механізованої бригади, яка становить основу оборони Вугледара.

Тепер деякі кажуть, що за ударами ТГС-1 були — «примусові» — масовані артилерійські обстріли Вугледара з метою послабити оборону. Інші кажуть, що артилерійських обстрілів не було, бо росіяни намагалися застати українців зненацька.

Атака на Вугледар через Павлівку

Потім російські атакували через Павлівку з її північної околиці прямо на південний Вугледар. Дехто каже, що вони справді намагалися обійти західну частину міста з метою оточити його.

Можливо і те, що як я припускаю, їм не сподобалася ідея маршу 1000 метрів відкритим простором з повним українським гарнізоном на глибокому фланзі. З іншого боку… хоч…, судячи з інтелектуальних якостей офіцерів ВСРФ: ніколи не знаєш, що там могло бути.

Достовірно те, що одночасно з цією атакою на південному заході, російська морська піхота просунулась з Микільської навколо дачної ділянки з південної сторони, перш ніж повернути на північ, тому що перші два дні цього наступу російські соціальні мережі були переповнені повідомленнями про перестрілки з «українцями, які опинилися в тилу росіян».

Активність ворожої авіації на вугледарському напрямку

До 25 січня з’являлися повідомлення, що свідчать про активність ВКСРФ у цьому районі: Су-25 та ударні вертольоти, мабуть, здійснили кілька десятків вильотів, безперервно обстрілюючи українські позиції некерованими ракетами.

Саме під прикриттям авіаударів і вогню російської артилерії морська піхота просунулась через «дачний район» на північ, очевидно, прагнучи обійти Вугледар і оточити його зі сходу (у цьому міг бути, для них, сенс — просуватися від Павлівки на північ і таким чином намагатися оточити Вугледар із заходу, але, знову ж таки: вибачте, немає чіткого підтвердження щодо цього).

Сили оборони України були готові

Одного разу 26 січня, можливо, після чергового залпу ТОС-1 у ніч на 27 січня, росіяни, як повідомляється, добиралися до заправної станції на північній околиці дачної ділянки, приблизно в 400 метрах від Вугледару. Не знаю, чи це було за планом, чи хтось помилився, але в цей момент вони повернули на північний захід і атакували південно-східну сторону Вугледару.

Це була дуже погана ідея. Вони просувалися відносно вузьким маршрутом, весь час у полі зору українських спостерігачів, розміщених на дахах високих будівель у Вугледарі, а перед ними близько 500 метрів порожньої місцевості на східній околиці міста.

Мало того, до 27 січня українці були готові, і тому наступні росіяни потрапили під дуже точний і систематично розгорнутий вогонь української артилерії. Ці удари зупинили морську піхоту росіян.

Коли піхота була зупинена, зупинилися й ОБТ Т-80 і БМП-2, які її супроводжували, — а потім вони стали масово гинути.

При цьому українська артилерія не тільки завдавала великих втрат частинам, що наступають, а й ударяла їм у тил, перекриваючи як шляхи постачання, так і можливі шляхи відходу. Нарешті, 28 січня 1-й танковий та 72-й механізований контратакували дачний район із північного сходу та знищили або захопили тих деморалізованих росіян, які ще залишалися поблизу.

Атака на Вугледар росіянами 30 січня

Зрозуміло, росіяни ввели підкріплення і перегрупували свої пошарпані та деморалізовані частини і 30 січня повернулися до атаки з південної частини дачного району в північному напрямку. Крім того, вони почали атакувати гарнізони 68-го єгерського полку в селах Золота Нива та Пречистівка, на захід від Вугледару. Однак нічого з цього не справило сильного враження на ЗСУ. Останні заявили про збиття у цьому бою 5–6 вертольотів Ка-52 з 24 по 28 січня.

Вигляд на Вугледар з російських позицій з південно-західного боку, 28 січня.

Вид на Вугледар з російських позицій з південно-західного боку, 28 січня.

Атака на Вугледар росіянами 31 січня

31 січня росіяни знову атакували Вугледар безпосередньо, цього разу діючи меншими групами. Цього було надто мало для взяття Вугледара та закінчилося втратою ще однієї групи Т-80 та БМП-2. Залишки морської піхоти 40-ї та 155-ї бригад повернулися в район Микільського.

Загалом: це була не «дрібна атака», не «зондування позицій» і не «відволікання противника від цілей», а велика атака майже всіма силами, які 58-а САА ВСРФ змогла зібрати воєдино. Денис Пушилін може бути корумпованим та некомпетентним політиком, але він чітко сказав: «Звільнення цього міста вирішує багато проблем».

На що розраховували російські атаки Вугледар

Схоже, росіяни розраховували захопити два батальйони 72-го полку, дислоковані в Вугледарі, на початку своєї атаки (місто та околиці занадто малі, щоб втиснути в нього більше військ), а потім мали намір просунутися далі на північ, можливо, для виходу на південний фланг сил ЗСУ, дислокованих за старою лінією розмежування на Донбасі.

План не спрацював завдяки швидкій реакції решти 72-ї, але також і особливо добре спланованому вогню 55-ї артилерійської та хорошої підтримки першокласної 1-ї танкової бригади.

Втрати ВСРФ на вугледарському напрямку

Це перетворило цю російську операцію на фіаско: за непідтвердженими даними, 155-а бригада морської піхоти втратила 200-230 осіб убитими за перші три дні цієї операції.

Є ще один слух, що циркулює в соціальних мережах, що всі задіяні російські підрозділи втратили до 20 000 осіб (вбитими, WIA, МВС) за останній тиждень, що спонукало війська двох задіяних підрозділів. категорично відмовитися від атаки, побачивши, що відбувається поперед них.

Наскільки я знаю, нічого з цього не підтверджено, але факт залишається фактом: Вугледар міцно перебуває в українських руках.

Я думаю, поки 58-а САА не знайде спосіб взяти (сильно укріплену) шахту «Південнодонбаська», вона не зможе зробити успішним будь-який наступ у районі Вугледару.

І звичайно… британське міністерство оборони заявило, що росіяни готують ще одну «концентровану атаку» в районі Вугледару.

Редакторський переклад Сергій Чернявський

Першоджерело: https://medium.com/@x_TomCooper_x

Читайте також:

Актуальна інформація ЗА Одесу у нашому Telegram каналі! Новини, фоторепортажі та історични факти про Одесу.
Читайте нас у Viber! На каналі «Комуналка» розповідаємо про комунальні платежі, тарифи, пільги та субсидії.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини
Вибір редакції
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: