Новини Одеси та Одеської області

Епідемія в Україні: який вплив війни на поширення туберкульозу? (відео)

24 березня відзначається Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Щороку ним заражаються 10 млн людей по всьому світу, а 1,5 млн – вмирають. На думку експертів, через війну рівень поширення туберкульозу в Україні може зрости. Про те, чим небезпечна ця хвороба та як на захворюваність туберкульозом впливають воєнні дії, «Одеське життя» поговорило з пульмонологом Наталією Лукомською.

Що таке туберкульоз?

Інфікування туберкульоз – це захворювання, так само відоме як «сухоти». В основному воно передається повітряно-краплинним шляхом і призводить до ураження легень, хоча може відображатися й на інших внутрішніх органах.

«Існують позалегеневі форми туберкульозу, які вражають кістки, суглоби, кишківник, лімфатичні вузли. Траплялися випадки, коли пацієнт з туберкульозом звертався до ортопеда з болями в спині, йому ставили спондиліт і могли навіть прооперувати, хоча це був туберкульоз», – каже пульмонолог Наталія Лукомська.

Збудника туберкульозу – Mycobacterium tuberculosis – вперше відкрив німецький вчений Роберт Кох у 1882 році. На честь нього цю бактерію також називають паличкою Коха. Ще кілька століть тому «сухота» вважалася невиліковною, але сьогодні з нею навчилися успішно боротися.

Туберкульоз в Україні: чи є у нас епідемія?

Україна багато років входить до 30-ки країн із найвищими показниками рівня захворюваності на лікарсько-стійкий туберкульоз, який не лікується стандартними схемами.

За критеріями ВООЗ, туберкульоз стає епідемією, коли на певній території фіксують від 40 хворих на 100 000 населення. За даними Центру громадського здоров’я, за 2022 рік в Україні цей показник у середньому становив 45,1 (близько 18 000 хворих на країну). І хоч за останні роки ТБ захворюваність знизилася (у 2018 році цей же показник був 62,3), поширення туберкульозу не припинилося – у країні досі спостерігається епідемія, яка щороку вбиває близько 3700 людей.

Захворюваність на туберкульоз — інфографіка

туберкульоз рівень захворюваності

Одещина знаходиться на другому місці після Дніпровщини за кількістю хворих на 100 000 населення. У 2022 році показник по нашому регіону становив 94,3, хоча зростання захворюваності в області за останні роки й знизилося.

Чи пов’язані туберкульоз і війна?

Через вторгнення росії в Україну кількість пацієнтів із туберкульозом може лише збільшитися через масову міграцію населення, розміщення біженців у тісних приміщеннях та відсутності медичної допомоги на окупованих територіях. Про це заявив директор Глобального фонду боротьби зі СНІДом, туберкульозом і малярією Пітер Сендс. Тієї ж думки дотримується і пульмонолог Наталія Лукомська.

Туберкульоз війна. «Лише за січень по Одесі та області виявлено 1860 нових хворих. Це значна цифра. На ріст захворюваності на туберкульоз впливає й постійний стрес, і неможливість профілактики захворювання в прифронтових та окупованих зонах, і важкі побутові умови. Наприклад, військові в окопах або люди на стадії евакуації схильні до сильного переохолодження», – каже Наталія Лукомська.

Захворюваність на туберкульоз: хто та як може заразитися?

Існує міф, що зараження туберкульозом може статися навіть при проїзді маршруткою. Але це не так. На інфікування туберкульозом впливає багато чинників і насамперед супутні захворювання.

«Ви можете проконтактувати з хворим на відкриту форму туберкульозу й не заразитися. Захворювання є небезпечним для ВІЛ-позитивних людей, для пацієнтів з декомпенсованим цукровим діабетом, а також для тих, хто приймає імуносупресивні препарати після трансплантації органів або при ревматологічних захворюваннях. Все це люди зі значно зниженим імунітетом. До групи ризику також потрапляють пацієнти з низьким рівнем доходу, оскільки в них немає збалансованого харчування», – каже пульмонолог.

Імовірність заразитися також залежить від того, скільки часу ви провели поряд із хворим. Так, проживання в одному під’їзді з хворим на туберкульоз, який не проходить лікування, набагато небезпечніше, ніж одинична поїздка з тією ж людиною в громадському транспорті.

Які симптоми мають хворі на туберкульоз?

Тривожними сигналами можуть стати:

  1. Зниження ваги.
  2. Сильна пітливість у вечірній чи нічний час.
  3. Збільшення температури до 37-37,7 градуса.
  4. Збільшення шийних та пахвинних лімфовузлів.

З появою цих симптомів необхідно звернутися до сімейного лікаря, здати аналізи крові та провести діагностику легень (КТ або рентген).

За підозри на туберкульоз пацієнта відправляють до фтизіатра, а остаточний діагноз у нашому регіоні ставлять в Одеському обласному центрі соціально значущих хвороб, де фахівці проводять ПЛР-тест на ДНК мікобактерії.

Про можливе захворювання людина з туберкульозом може також дізнатися з мікроскопії мокротиння і з аналізу крові.

«У загальному аналізі крові може спостерігатися зниження гемоглобіну чи тромбоцитів, у біохімічному аналізі – зниження альбуміну. Пацієнтам із ВІЛ-статусом також слід звертати увагу на рівень тимолової проби», – радить Наталія Лукомська.

Лікування туберкульозу в Україні – яке воно?

Залежно від тяжкості захворювання на туберкульоз пацієнтів лікують від 2-3 місяців до декількох років.

«Фтизіатри мають багато схем лікування, є й міжнародні програми. Але просто в аптеці ви не зможете купити ці ліки навіть за рецептом», – попереджає Наталія Лукомська.

При своєчасному лікуванні пацієнт перестає бути небезпечним для оточення після 2-3 тижнів терапії. Однак при запущених формах захворювання пацієнту можуть призначити операцію та навіть паліативне лікування. Тому проходити терапію потрібно до кінця, щоб організм не «звик» до антибіотиків, і у пацієнта не виник мультирезистентний туберкульоз – штам захворювання, з яким вкрай важко боротися.

Аби цього не сталося, лікарі контролюють перебіг терапії. Якщо хворий знаходиться не в протитуберкульозному диспансері, а на амбулаторному лікуванні, вдома, то контроль за прийомом ліків відбувається за допомогою:

  • відео-ДОТ – відеозвіту пацієнта про прийняття препаратів;
  • SmartBOX – «розумної» баночці з ліками, яка при кожному відкритті надсилає лікарю повідомлення (смс) про те, що пацієнт прийняв препарат.

лого АНРВУ - Асоціації Незалежні регіональні видавці України

Здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» та WAN-IFRA в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів

Читайте також:

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції