«Доступні ліки»: чи будуть вони доступними наступного року?

«Доступні ліки»: чи будуть вони доступними наступного року?

Згідно з ухваленим державним бюджетом України на 2023 рік, витрати на Програму медичних гарантій (ПМГ) у наступному році скоротяться. І це, очевидно, викликає тривогу. Адже скорочення фінансування ПМГ може призвести до обмеження коштів, що виділяються на програму «Доступні ліки». Чи будуть доступними для пацієнтів необхідні препарати?

Програму «Доступні ліки» не скоротять

Минулого року на Програму медичних гарантій уряд виділив 157 мільярдів гривень. Наступного року державний бюджет планує фінансувати ПМГ у розмірі 142 мільярдів гривень.

Для скорочення фінансування Програми медичних гарантій є серйозні причини – наша країна перебуває у стані війни. І, судячи з заяв керівництва країни-агресора, тривати це може ще довго. Водночас, як стверджує голова Національної служби здоров’я України (НСЗУ) Наталія Гусак, скорочення програми «Доступні ліки» не планується. Просто виділені на неї кошти НСЗУ має намір використовувати ефективніше.

«Війна не скасувала планів розширення програми «Доступні ліки». Адже у воєнний час люди, які страждають на хронічні захворювання, ще більш вразливі»,

– підкреслила Наталія Гусак.

Навіть цього року програму реінбурсації (відшкодування вартості деяких лікарських засобів) було розширено. До неї додали препарати, необхідні для людей з хронічним обструктивним захворюванням легень (ХОЗЛ) та хворобою Паркінсона.

Ліки для пацієнтів з хворобою легень та хворобою Паркінсона

Препарати для людей з ХОЗЛ та хворобою Паркінсона життєво необхідні, оскільки лікування від цих хвороб не існує. Однак завдяки безперервному прийому ліків можна полегшити стан хворої людини. Тепер для людей з діагностованою хворобою Паркінсона або ХОЗЛ необхідні препарати будуть доступними. Їхню вартість аптекам відшкодовуватиме НСЗУ.

Для пацієнтів, які страждають на ХОЗЛ, у програму реімбурсації увійдуть такі лікарські засоби:

  • Будесонід+Формотерол (Formoterol+Vudesonide), порошок для інгаляцій, інгаляції (порошок, аерозоль);
  • Сальметерол+Флютиказон (порошок для інгаляцій).

При хворобі Паркінсона до програми реімбурсації включено препарати:

  • Біпериден (Biperiden), пігулки;
  • Леводопа + Карбідопа, (Levodopa + Carbidopa), таблетки.

Як у випадку з іншими препаратами, які можна отримати за пільговою програмою, слід звертатися по рецепт до сімейного лікаря.

Скільки всього пільгових ліків?
Програма «Доступні ліки», як і раніше, поширюється на лікарські засоби від серцево-судинних захворювань, цукрового діабету, бронхіальної астми та інших хвороб. Усього Реєстр лікарських засобів, що підлягають реімбурсації, включає 462 лікарські препарати. Із них 149 – цілком безкоштовні, 313 – з доплатою.

Для діабетиків і паліативних хворих

Наступного року заплановано ще кілька напрямів щодо програми реінбурсації. По-перше, йдеться про відшкодування вартості препаратів для імуносупресії, коли з тієї чи іншої причини відбувається пригнічення імунітету. Зараз, зазначає Наталія Гусак, держава закуповує їх централізовано, але пацієнти скаржаться, що ці препарати або не доходять до них, або їм пропонують не ті ліки, які є необхідними.

По-друге, до програми «Доступні ліки» можуть включатися медичні вироби. Планується, що з 1 липня наступного року відшкодовуватиметься вартість тест-смужок для інсулінозалежних пацієнтів. На сьогоднішній день, щоб забезпечити себе тест-смужками, пацієнтам доводиться витрачати щомісяця приблизно тисячу гривень. Згодом до програми реімбурсації увійдуть також деякі технічні засоби реабілітації.

По-третє, відшкодовуватимуться знеболювальні препарати для паліативних (які мають невиліковне, прогресуюче захворювання) хворих, стверджують у НСЗУ. На сьогоднішній день попит на такі ліки є величезним.

Як отримати безкоштовні ліки?

Щоб отримати рецепт на безкоштовний лікарський препарат, пацієнту необхідно відвідати сімейного лікаря або терапевта. Під час воєнного стану можна звернутися до будь-якого лікаря «первинки» – навіть без декларації. Отримати препарат можна в аптеках, що приєдналися до програми «Доступні ліки». Хоча на сьогоднішній день в областях, де ведуться активні бойові дії, пацієнт має право пред’явити і паперовий рецепт.

Крайній термін дії рецепту – 90 днів з моменту його виписки.

Вероніка Поліщук

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції