Новини Одеси та Одеської області

Державний герб України: від князя Володимира до наших днів

Державний герб України: від князя Володимира до наших днів

Малий державний герб України був затверджений 19 лютого 1992 року Верховною Радою. А ще 25 лютого 1918 року тризуб вперше був прийнятий як державний герб УНР і в лютому ми відзначаємо одразу дві події, пов’язані з національними символами.

Перша згадка про герб

Тризуб був знаком Київської держави ще за часів князя Володимира, проте історія цього символу почалася набагато раніше.

На українських землях ще в давнину тризуб уособлював владу, був емблемою всіх старійшин і вождів. За часів Київської Русі зображення тризубця карбували на монетах, його обриси виявили навіть на уламках цегли Десятинної церкви у Києві.

Коли почався розпад Київської Русі, про цей символ майже забули, і згадали тільки в період революції. На той час історик Михайло Грушевський запропонував використовувати зображення тризубця як Великого та Малого державних гербів України. Ідею ухвалили, а автором ескізу герба став художник Василь Кричевський.

Малий і великий герб в Україні після розпаду СРСР

Після оголошення незалежності, 19 лютого 1992 року, Верховна Рада затвердила Малий герб України, на якому було зображено тризуб. На той час у парламенті якраз точилися енергійні дебати про те, яким має бути герб України.

Бо депутатам до згоди дійти не вдалося, вони пішли на компроміс і прийняли Малий державний герб, оскільки без цього атрибуту незалежна Україна просто не могла функціонувати.

Адже герб мав бути присутнім на паспортах та грошових знаках. А за чотири роки в Конституції закріпили норму про те, що Україна повинна мати і Великий державний герб. Конкурс на найкращий ескіз герба оголошували тричі – у 1996, 2001, 2007 роках, але до затвердження державного символу справа так і не дійшла.

В Україні може з’явитися великий герб

У листопаді 2020 року за підсумками конкурсу на великий герб було оголошено переможця. Ним став художник Олексій Кохан, який свого часу був одним із тих, хто створював Малий герб України. Обов’язковими символами нового знака стали тризуб, галицький лев та козак із мушкетом.

Якщо Великий державний герб буде затверджено, Україна отримає всі державні символи, які перелічені в Конституції. Однак, цю ідею підтримують не всі українці. Багато хто вважає, що час втрачено, і через 30 років існування незалежної держави розпочинати суперечки про те, яким має бути герб, недоцільно. Адже ми вже маємо герб із тризубцем, який добре знають у світі.

Крім того, поява нового герба вимагатиме нових витрат, оскільки зображення державного символу доведеться змінювати скрізь, де використовується національна атрибутика.

Мати два герби необов’язково

У світі немає жодних правил, які регламентували б кількість гербів або навіть їх наявність. Наприклад, у США та Литві по два герби, малий та великий, в Ізраїлі та Польщі – по одному. А Франція взагалі обходиться без державного герба, оскільки той символ, який жителі країни використовують як герб з 1953 року, не має жодного правового статусу.

Актуальна інформація ЗА Одесу у нашому Telegram каналі! Новини, фоторепортажі та історични факти про Одесу.
Читайте нас у Viber! На каналі «Комуналка» розповідаємо про комунальні платежі, тарифи, пільги та субсидії.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини
Вибір редакції
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: