Новини Одеси та Одеської області

День в історії: Соломія Крушельницька – співачка, якій аплодував увесь світ

День в історії: Соломія Крушельницька – співачка, якій аплодував увесь світ

Сьогодні, 23 вересня, виповнюється 150 років від дня народження Соломії Крушельницької – визначної постаті в історії вітчизняної культури, про яку знав весь світ і ще за життя визнав її неперевершеною оперною дівою. Маючи потужне і приємне сопрано, вона перетворювала кожну виставу на те, що позначається словом «тріумф». При цьому власні концерти співачка завжди закінчувала українськими народними піснями.
Соломія Крушельницька завжди наголошувала, що вона – українка, але, на жаль, у незалежній Україні не так багато встигли зробити на згадку про неї. А дарма.

Нащадок благородного роду Крушельницьких

Соломія Крушельницька походить із благородного українського роду Крушельницьких. Вона народилася 23 вересня 1872 року у сім’ї греко-католицького священика у селі Білявинці Тернопільської області. Співати Соломія почала дуже рано і всі відзначали її виняткові здібності та дуже приємний голос. Основи основи музичної підготовки вона здобула у Тернопільській класичній гімназії, а також навчалася у Тернопільській школі товариства «Приятелі музики».

Соломія Крушельницька2

1891 року Соломія вступила до Львівської консерваторії Галицького музичного товариства. Її наставником був відомий професор Валерій Висоцький. Закінчивши консерваторію, восени 1893 року Крушельницька їде до Італії, де навчається співу у Фауста Креспі та драматичного мистецтва у професора Конті.

У 1894 році Крушельницька тріумфально виступає у Львові, а потім набуває гарячої прихильності поціновувачів опери у Кракові та Варшаві.

Врятувала від провалу «Мадам Баттерфляй»

Своїм мистецтвом Крушельницька зачарувала провідні оперні центри світу: Мілан, Рим та Неаполь, Париж та Ніццу, Санкт-Петербург, Краків та Варшаву, Нью-Йорк, Буенос-Айрес, Сантьяго, а також рідний для неї Львів та Одесу, де гастролювала у сезон 1896-1897 рр. у складі італійської оперної трупи. На сцені Одеської опери пройшло 35 вистав за її участю.

Соломія Крушельницька, Чіо-Чіо-Сан

Соломія Крушельницька в ролі Чіо-Чіо-Сан в опері Пуччіні «Мадам Баттерфляй»

Відомий епізод у біографії співачки, коли своїм неперевершеним виконанням головної партії в опері відомого композитора Джакомо Пуччіні «Мадам Баттерфляй» на сцені театру «Гранде» у Брешії у 1904 році Соломія Крушельницька практично врятувала цю виставу, оскільки прем’єра опери провалилася і була освистана глядачами. На подяку Пуччіні надіслав Крушельницький свій портрет із написом: «Найпрекрасніший і найчарівніший Баттерфляй».

В Італії Соломія Крушельницька познайомилася з адвокатом Чезаре Річчоні. Симпатія переросла в серйозні почуття і 19 липня 1910 року під час гастролей у Південній Америці Соломія та Чезаре одружилися. Вони щасливо прожили разом 26 років на батьківщині Річчоні, у містечку Віареджо, в італійській Тоскані.

Заручниця радянської влади

Після смерті чоловіка 1936 року, Соломія Крушельницька 1939 року поїхала до Галичини відвідати рідних. Тут її застала Друга світова війна. До Західної України прийшла влада «совєтов», i знаменита на весь світ артистка стала її заручницею.

Радянська влада націоналізувала будинок артистки, залишивши їй лише квартиру на другому поверсi, в якiй вона жила зі своєю сестрою Ганною.

Під час німецької окупації Львова Крушельницька бідувала і навіть змушена була давати приватні уроки вокалу.

Після повернення радянської влади Крушельницьку взяли викладачем до Львівської державної консерваторії, але одразу почали тиснути на неї, погрожуючи «чисткою кадрів від націоналістичних елементів». Крім того, її звинувачували у відсутності консерваторського диплома, який пізніше знайшли у фондах Національного музею у Львові.

Виїхати з СРСР Соломія Крушельницька не могла, але й радянське громадянство їй теж довгий час не давали, тож вона не могла розраховувати навіть на мізерну радянську пенсію. Громадянство СРСР їй вдалося отримати лише погодившись продаж на користь Радянського Союзу спільного з покійним чоловіком майна – вілли в Тоскані. Посольство СРСР в Італії вигідно продало віллу Річчоні та Крушельницькій, виплативши всесвітньо відомої співачці лише мізерну частину від виручених грошей.

Померла Соломія Крушельницька 16 листопада 1952 року. Вона похована на львівському Личаківському цвинтарі поряд із могилою свого знаменитого співвітчизника Івана Франка.

Нагадаємо, на честь 150-річчя від дня народження Соломії Крушельницької в Одеській національній науковій бібліотеці презентували книжково-ілюстративну виставку «Золотий голос України».

Джерело: radiosvoboda.org

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції