Основний урожай у саду та городі вже зібрано, і саме час остаточно перебрати плоди, щоб відправити їх на зберігання. Щось можна переробити, щось продати. Найбільш непосидючі дачники можуть взяти трохи дачних клопотів додому. Якщо думаєте, що знаєте все про розмноження троянд, то запропонований спосіб горизонтального живцювання кардинально змінить вашу думку.
Чи в саду чи на городі
Сад. Не поспішайте приступати до осінньої обрізки дерев, якщо на них ще не опало листя. Максимально застосовуйте такий простий агроприйом, як підгортання, будь то в саду, на винограднику або в квітнику: кожні 10 сантиметрів землі знижують вплив низьких температур на кореневу систему в середньому на 4оС. Використовуючи листя для мульчування під зиму, будьте обережні з листям горіха через їх дубильні властивості, листя тополі не можна використовувати через те, що він є переносником іржі цибулинних рослин. Не можна на мульчування використовувати листя липи.
Огород. Якщо листя в саду вже опало, перекопайте город, одночасно вибираючи коріння багаторічних бур’янів. Це зручно робити за допомогою садових вил. І в жодному разі не розбивайте земляну грудку, за вас це зроблять мороз і опади.
Квітник. Оптимальний час висаджування цибулин тюльпанів за два-три тижні до стійких холодів. Цибулини можна посадити за голландською технологією за допомогою посадкового конуса або вузької лопатки, витримуючи глибину, що дорівнює трьом висотам цибулини. При цьому відстань між рослинами голландські квітникарі витримують мінімальну – не більше одного-двох діаметрів цибулини. Така ущільнена посадка сприяє більш пишному та красивому цвітінню.
Вічнозелені. Відомо, що хвоя вічнозелених рослин живе три роки. Якщо всередині крони, наприклад, туї, виявлені жовті гілочки, це абсолютно нормальне явище. Просто видаліть їх, провівши по гілках рукою в рукавичці.
На допомогу господині: як вирізати качан
Кожна господиня має свої секрети квашення головок капусти, але в будь-якому рецепті необхідно вирізати качан.
Дуже важливо зробити велике заглиблення, щоб у середину качана покласти сіль. Робити це ножем складно та небезпечно, тому процес можна прискорити за допомогою акумуляторного шуруповерта та східчастого свердла. Вставивши свердло в центр качана, його висвердлюють до необхідного діаметра та глибини. При необхідності похилими обертальними рухами східчастого свердла можна збільшити діаметр конусного отвору. Ну а далі засолюйте капусту за вашим рецептом.
Як зберігати моркву?
Найпростіше зберігати моркву в холодильнику, помістивши її в поліетиленовий пакет. Але весь урожай там не помістити, враховуючи, що є інші коренеплоди та бульби.
Якщо у вас є підвал чи льох, моркву можна зберігати у вологому піску чи глині, які щороку потрібно міняти. А це не всім під силу. Куди простіше зберігати моркву і навіть буряки у трилітрових банках. Для цього овочі нещільно укладають у банки, перевертають їх догори дном і ставлять на підлогу льоху. Так коренеплоди чудово зберігаються до весни, за їх збереженням зручно стежити через скло.
Моркву та буряк перед закладкою не рекомендується мити. В ідеалі перед закладкою на зберігання морква протягом 1-2 днів повинна бути охолоджена до 0°С. Тому чим пізніше терміни збирання моркви при нижчій температурі навколишнього повітря, тим менше часу йде на охолодження врожаю.
Що впало, те зникло
Добре зберігаються лише ті яблука, груші, айва, які зірвані руками, причому в вовняних рукавичках, щоб не пошкодити восковий (пруїновий) наліт.
Плоди, що впали на землю, краще відразу вжити або переробити, так як вони довго не пролежать. Добре зберігаються фрукти у картонних коробках, наприклад, з-під бананів. Перед укладанням кожне яблуко, грушу або айву слід обернути туалетним папером, а ящики помістити в сухе прохолодне приміщення з мінімальним надходженням кисню – в засклену лоджію, комору і т.п.
Куди сховати гарбуз?
Якщо правильно зберігати гарбуз, він зможе зберегти смак та максимум вітамінів до наступного літа, навіть в умовах квартири.
Варто зазначити, що недозрілі гарбузи погано зберігаються. Не можна, щоб плоди потрапили під заморозки або мали пошкодження шкірки. У виняткових випадках ранки можна припалити та підсушити звичайною зеленкою. Укладати гарбуза на зберігання потрібно плодоніжками на суху хвою, солому, стружку або тирсу так, щоб плоди не торкалися один одного. Твердокорі сорти можна зберігати навіть під ліжком у квартирі, постеливши на підлогу стару ковдру. В ідеалі підійде сухе, прохолодне приміщення (засклені балкон або лоджія, де температура не опускається нижче 5оС), оскільки за підвищеної вологості з’являються грибки. Якщо льох сухий, гарбуза можна зберігати на стелажах.
Будь-який спосіб зберігання передбачає регулярний огляд та вибракування плодів. При виявленні на шкірці темних плям гарбузи відразу ж відправляють на переробку. Розрізаний плід зберігається 1-1,5 тижня в холодильнику, для тривалішого зберігання порційні шматочки поміщають в морозильну камеру.
А ще можна нарізати м’якоть на чіпси і висушити в електросушарці. Сушений гарбуз не втрачає своїх корисних властивостей і зберігається до одного року в щільно закритій тарі у темному місці.
Маленькі хитрощі: як витягти ціле ядро з волоського горіха
Після просушування та сортування волоських горіхів можна приступати до вилучення ядра для реалізації. На ринку найдорожче цінуються цілі ядра горіхів, тому важливо знати, якими пристроями можна швидко та безпечно колоти горіхи.
Перш за все, потрібно мати на увазі, що при ударному способі горіх встановлюють вертикально, щоб розколювалися одночасно обидві половинки. Для цього в дерев’яній колоді роблять поглиблення, в яке і горіх поміщають, притримуючи його пальцями. «Просунуті» кольщики горіхів використовують замість дерев’яної колоди шийку пляшки з-під шампанського. Це свого роду вищий пілотаж, щоб з ювелірною точністю акуратно розколоти шкаралупу, а не шийку пляшки.
А якщо ви автолюбитель, то у вас, напевно, є накидні гайкові ключі. Підібравши ключ потрібного розміру, ви одразу заробите швидше, а пальці залишаться цілими.
Розмноження троянд: горизонтальне підземне живцювання
Немає межі досконалості, як і немає межі розмноження троянд живцями. Крім традиційного вкорінення під банкою у відкритому ґрунті, троянди можна розмножувати в горщиках за умов житлового приміщення.
Найкраще живці нарізати наприкінці зими – на початку весни. Довжина залежить від діаметра горщика чи контейнера. Осліплювати зайві бруньки не потрібно, дочекайтеся появи пагонів і потім виберіть найкращі, розділивши укорінені живці секатором.
З протилежного боку нирок (між ними) гострим лезом вирізають щиток і зрізу кори натирають зрізом часточки часнику. Це одночасно дезінфекція зрізу та укорінювач.
Далі черешок горизонтально поміщають у горщик з пухкої живильною сумішшю в невелике поглиблення, ледве присипавши ґрунтозмішенням і полив. Наберіться терпіння – за місяць-півтора з’являться пагони.
Після гарту до сонячних променів живці можна розділити і висадити на постійне місце у відкритий ґрунт.
Пробуйте, експериментуйте з різними сортами троянд і в різні пори року – щось все одно вийде.
Агресивна краса: ці квіти не варто садити
Не всякі багаторічні і навіть однорічні квіти варто висаджувати у квітнику. Потрапивши у більш сприятливі умови, деякі з них можуть розростатися та виживати інші рослини.
Медуниця дає багато насіння, яке з успіхом розносять мурахи по всій дачній ділянці. Одне лише тішить, що її коренева система знаходиться практично біля поверхні. Тому якщо все ж таки хочете милуватися сріблястим листям квітки, медунку доведеться регулярно прополювати там, де вона поводиться як бур’ян.
Далі буде…
Подготовил Юрий Руденко
Фото из открытых источников