Новини Одеси та Одеської області

Дачні поради на березень: схеми весняних обробок, захист від шкідників та хвороб

Дачні поради на березень: схеми весняних обробок, захист від шкідників та хвороб

Дачний сезон стартував, і час використовувати накопичені за зиму знання. Закінчуємо обрізку саду та виноградника, розгортаємо та знімаємо укриття з теплолюбних рослин. Пропоновані схеми весняних обробок не дадуть шансу шкідникам та хворобам, особливо на персиках.

Які рослини в який день посадити та посіяти

Сприятливі дні для посадки та посіву в березні:

  • лілійник – 1, 2, 6, 7, 29, 30;
  • жоржин, гладіолус, крокус, нарцис, півонія – 6, 7;
  • виноград, ожина, ежемаліна, ірга, калина, аґрус, малина, обліпиха – 1, 2, 30;
  • лимонник, ківі, актинідія, братки, троянда – 1, 2, 29, 30;
  • абрикос, вишня, слива, алича – 9, 10, 14;
  • айва, груша, волоський горіх, персик – 9, 10;
  • жимолість – 6, 7, 23-25;
  • суниця, полуниця, гіацинт, квіти із цибулин – 11, 12;
  • інжир – 1, 2, 11, 12;
  • смородина, йошта – 1-5, 30, 31;
  • хурма – 1, 2, 11, 12, 30;
  • черешня – 4, 5, 31;
  • яблуня – 14;
  • квіти з насіння – 1, 2, 6, 7, 30.

Несприятливі дні для посадки та посіву в березні:

  • Для квітів та овочевих культур – 17-22 березня.
  • Для плодових дерев та ягідних чагарників – 20-22 березня.

Сприятливі дні для агротехнічних заходів у березні

  • оранка, культивація, підгортання, розпушування – 6-8, 14, 15, 18, 19;
  • закладка компосту – будь-які дні, крім заборонених;
  • обрізка гілок та пагонів – 9-17;
  • обприскування, знищення шкідників – будь-які дні, крім заборонених;
  • полив (незалежно від фази Місяця) – 2, 3, 12, 13, 21;
  • щеплення – 2, 3;
  • прополювання – 14, 15;
  • внесення мінеральних добрив – 2, 3, 25;
  • внесення органічних добрив – 12, 13, 17.

Найбільш сприятливі дати відносяться не тільки до відкритого ґрунту, а й до парників, теплиць, кімнатних рослин. Пересадка рослин, як і посадка, категорично протипоказана в молодик, сонячні та місячні затемнення. Ці роботи небажані під Місяцем у Овні, Леві, Діві та Стрільці.

Які квіти не варто садити у березні

Не всякі багаторічні і навіть однорічні квіти варто висаджувати у квітнику. Потрапивши у більш сприятливі умови, деякі з них можуть розростатися та виживати інші рослини.

Наступний представник квіткових «агресорів» із сімейства папоротей — страусник. Дуже ефектна рослина, яка розмножується не так повітряними спорами, як потужними підземними кореневищами. Страусник краще відвести місце у великому саду або по периметру дачної ділянки, наприклад під яблунями. Там він почуватиметься чудово. Однак потрібно бути готовим до того, що через пару років папороть увійде в таку силу зростання, що здаватиметься, ніби він господар на вашій дачі.

Навіщо засліплювати нижнє вічко у виноградника

Перед укоріненням чубуків рекомендується видаляти нижнє вічко. Однак часто думки поділяються, адже в обох випадках коріння з’являється.

Виноградар Юрій Єгорутін не полінувався і при однаковій підготовці чубуків одного сорту експериментально підтвердив, що при засліпленні нижнього вічка кореневласний саджанець виходить краще за рахунок потужної кореневої системи.

Для наочності усі чубуки вкорінювалися у шарі кокосового субстрату (кокосовий торф) завтовшки 10 сантиметрів. В результаті чубуки з засліпленим нижнім вічком (на фото зліва) отримали потужну кореневу систему, оскільки гормони росту, гормони укорінення спрямовуються саме в зону видалення нижнього вічка.

Висновок очевидний: нижнє вічко при вкоріненні кореневласних саджанців або чубуків як підщепи для подальшого щеплення – видаляти обов’язково, незалежно від середовища вкорінення (вода, субстрат, відкритий грунт).

Як обробляти кучерявість листя у персика

Кучерявість листя, мабуть, найпоширеніше грибкове захворювання, яке часто визначає рішення садівника про вирощування персика і нектарину на дачі або їх викорчування.

Традиційно використовують препарати, що містять мідь, але навіщо експериментальним шляхом шукати варіанти, коли краще скористатися перевіреними схемами дослідних садівників.

Першу обробку необхідно зробити перед розпусканням вегетативних бруньок (за зеленим конусом), коли молоді листочки найбільше заражені.

  • Полірам (20 грамів на 10 літрів) – кучерявість;
  • Місяць Сенсейшн (4 грами на 10 літрів) – клястероспоріоз.

Друга обробка — перед розпусканням квіткових бруньок (за рожевим конусом), щоб запобігти розвитку гриба, що зимує в них.

  • Полірам (20 грамів на 10 літрів) – від кучерявості;
  • Хорус (3 грами на 10 літрів) + Скор (2 грами на 10 літрів) – моніліоз, гнилі, борошниста роса, парша;
  • Маврик (4 грами на 10 літрів) – гризуще-смокчучі шкідники.

Третя обробка, коли всі квіти відцвіли.

Хорус (3 грами на 10 літрів) + Скор (2 грами на 10 літрів) – моніліоз, гнилі, борошниста роса, парша.

Через місяць після цвітіння за високого інфекційного фону проводять четверту обробку.

Місяць Сенсейшн (4 грами на 10 літрів) — клястероспоріоз, борошниста роса, парша.

Якщо ви пропустили з якихось причин ці обробки, то ніяка хімія проти кучерявості вже не допоможе. Єдиний дієвий спосіб — механічний, коли практично щодня вищипують все уражене листя, залишаючи тільки черешок. Цього року дерево, звичайно ж, ослабне, тому його не потрібно вантажити врожаєм. А восени, коли почнеться листопад (не менше 50 відсотків), персик і опале листя обприскують будь-яким препаратом, що містить мідь.

Як використовувати зеленку на грядці

Вирощуючи на дачах лікарські рослини, часто називаємо такі посадки «аптека на грядці». Але часом навіть не замислюємося, що ліки зі звичайної аптеки давно допомагають нам боротися з хворобами та шкідниками рослин, виступають як підживлення.

  • Зеленкою можна змащувати рани рослин при дрібній обрізці або випадкових ушкодженнях замість садового вару.
  • Зеленкою також лікують рани при пошкодженні шкірки гарбуза, залишеної на зимове зберігання.
  • 40 крапель зеленки, розчинені у відрі води, допоможуть захистити томати від фітофтори, а огірки від борошнистої роси.
  • Обприскування вишні слабким розчином зеленки сприяє кращому зав’язуванню плодів.
  • Полив грядки розчином зеленки (одна бульбашка на відро води), можна позбутися слимаків.

Як вирощувати рослини у пластикових пляшках

Сельдерей растим бутылках

Вирощувати в РЕТ-пляшках можна не тільки селеру, адже весь секрет криється в пристрої самого контейнера.

Імпровізований контейнер роблять за принципом шкільної чорнильниці. Пляшку ємністю 2 літри розрізають навпіл по висоті, у пробці та в конусній частині пропалюють дренажні отвори. Далі все просто: верхню частину пляшки заповнюють ґрунтосумішшю і пікірують розсаду селери, петрушки, щавлю та інших овочів.

Головна перевага контейнера — тривала підтримка вологості ґрунту, тому що зайва вода завжди витікає через дренажні отвори в нижню частину пляшки, а потім за рахунок капілярів знову поглинається рослиною.

Як і у відкритому ґрунті, поверхня ґрунту мульчують, а зі зростанням рослини зрізають зовнішнє листя, залишаючи розетку молодих пагонів.

Найраніший кріп

Першу зелень у відкритому ґрунті зазвичай отримують до літа, особливо якщо насіння посіяне під зиму або самосівом.

Для отримання раннього врожаю потрібно сіяти ранні сорти, наприклад Супердукат. Висівають його рядами в землю, щойно зійшов сніг, і накривають агроволокном. Після першої зрізки відразу відростає друга хвиля зелені, а за нею — третя. Далі стебла стають товстими, грубими та випускають парасольки-насінники.

Грядки під ранній кріп не потрібно перекопувати і удобрювати, — по трохи висохлому весняному ґрунту роблять борозни глибиною 3-5 сантиметрів і сіють насіння. Якщо ще сильні ранкові заморозки, до появи сходів поверх агроволокна накидають плівку, придавлюючи її по кутах цеглою. Як тільки сходи здалися, плівку потрібно прибрати, щоб вони не випріли.

Перша весняна обробка

Багато садівників на початку сезону замислюються над тим, чим і як проводити найпершу весняну обробку плодових дерев та чагарників.

Насамперед доцільно вдатися до обробки саду залізним купоросом (без додавання вапна). Це безпечніше за мідний купорос. Обприскувати стовбури яблунь та груш слід до появи листя, використовуючи 5-7-відсотковий розчин залізного купоросу (500-700 г на відро води). У старих садах необхідна повторна обробка восени після листопада, або навесні наступного року, до набухання нирок.

При ретельній обробці на деревах зникнуть мох і лишайники, а кора при цьому омолоджується, листя влітку набуває темно-зеленого забарвлення, стає великим. Плоди також помітно зростають.

Крім того, залізний купорос рекомендується застосовувати в боротьбі з листоблішкою або, як їх ще називають, яблуневою (грушевою) мідяницею — шкідником, який висмоктує сік з нирок, покриваючи їх поверхню солодкуватою медяною росою. Яйця цього шкідника зимують на пагонах (біля яблуневої листоблішки) і в щілинах кори (біля грушевої).

Щоб не обпалити листя, обприскування слід проводити з голих гілок, тобто до набухання нирок. Після обробки залізним купоросом гинуть близько 50 відсотків яєць, що зимують. А якщо після виходу з яєць личинок шкідника провести обприскування інсектицидними препаратами проти смокчучих і листогризучих шкідників або навіть настоєм тютюну, то листоблошки можна позбутися зовсім.

Настій тютюнового пилу або махорки готується так: 40 г тютюну заливається 1 літром води і настоюється дві доби. Перед обприскуванням проти дрібних комах проціджений настій необхідно розвести в 2 рази і додати як прилипач господарське мило.

Читайте також: Дачні поради лютого: що потрібно встигнути до приходу березня

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції