Новини Одеси та Одеської області

Дачні поради лютого: що потрібно встигнути до приходу березня

Дачні поради лютого: що потрібно встигнути до приходу березня

Кінець зими вже близький, і можна заздалегідь вибрати або підготувати грунт для розсади, прискорити схожість насіння, переглянути домашню аптечку, щоб захистити молоді сходи від хвороб і комах. Навіть кавова гуща і чайна заварка стануть у пригоді незабаром на грядках.

Які квіти не варто саджати

Не всякі багаторічні і навіть однорічні квіти варто висаджувати в квітнику. Потрапивши у більш сприятливі умови, деякі з них можуть розростатися та виживати інші рослини.

З середини весни протягом місяця можна милуватися цвітінням такої прекрасної рослини, як фіалка запашна Віола адарата. Все чудово в цих чудових фіолетових квіточках, але біда в тому, що вони дають багато насіння. Проростаючи, насіння утворює дуже чіпкі кореневища, тому навіть після прополювання з’являються нові сходи. «Допомагають» у поширенні насіння фіалки в найнесподіваніших місцях мурахи та вітер.

Але все ж у деяких стилях саду фіалка привнесе певну красу. Вибір та рішення за вами.

Як збільшити схожість насіння

Існує три основні причини поганої схожості посіяного насіння.

Перша і основна причина – погана якість насіння. Вони можуть бути неправильно зібрані, прострочені, неправильно зберігалися або неправильно оброблені перед посівом.

Друга причина – вологість грунту. Якщо після посіву ґрунт недостатньо зволожений або в борозни налили мало води, насіння не отримає необхідної кількості вологи для набухання білка та розриву насіннєвої оболонки. Тому ґрунт постійно тримають у вологому, практично мокрому стані до появи сходів. Коли сходи з’являться, різко зменшують кількість вологи та поливів, щоб рослини не хворіли.

При нестачі вологи коріння проросте до сухого шару грунту, і сходи можуть загинути або зачахнуть. Якщо насіння доводиться сіяти в сухий ґрунт, то при дефіциті води ґрунт краще взагалі не поливати, а дочекатися атмосферних опадів, орієнтуючись на прогноз погоди.

Третя важлива причина – оптимальна температура проростання насіння для появи сходів. Причому як низькі, і надмірно високі температури грунту (не повітря) погано позначаються схожості. Для різних груп рослин є власний температурний коридор. Так, при температурі ґрунту нижче 8 градусів насіння томатів може не прорости, а насіння огірків і поготів. При температурі ґрунту 10 градусів перші сходи томатів з’являться на 20-й день, а закінчиться процес схожості на 30-й день! Схід буде недружним і різнокаліберним.

Для отримання якісної розсади томату оптимальна температура ґрунту повинна бути 18-24 градуси. Тоді перші сходи з’являться на третій день, основна маса зійде на четвертий день, а на 5-6 день процес закінчиться з результатом схожості до 90 відсотків при виконанні перших двох умов.

Як захистити рослини

Вирощуючи на дачах лікарські рослини, ми часто називаємо такі посадки «аптека на грядці». Але часом навіть не замислюємося, що ліки зі звичайної аптеки давно допомагають нам боротися з хворобами та шкідниками рослин, виступають як підживлення.

Йод

  • Розчином 5-10 крапель йоду на 10 літрів води обробляють суницю перед цвітінням від сірої гнилі, обприскують 2-3 рази з інтервалом 10 днів.
  • Розсаду томатів разово поливають розчином однієї краплі йоду на 3 літри води, щоб збільшити майбутній урожай та розміри плодів. Друге підживлення проводять після висадки розсади в ґрунт, додавши на відро води 3 краплі йоду. Норма поливу: 1 літр під кущ.
  • Проти фітофторозу на томатах змішують у 10 літрах води 40 крапель йоду, 1 літр сироватки та 1 столову ложку перекису водню. Обприскують протягом 15 хвилин після приготування розчину.
  • Додавши до 9 літрів води 1 літр нежирного молока і 10-12 крапель йоду, одержують розчин, що знищує несправжню борошнисту росу на огірках. Крім того, йод входить до складу засобів, що запобігають пожовтенню огіркового листя.

Як оживити кімнатну орхідею

Повітряне коріння орхідеї взимку часто страждає від сухого повітря, і рослина може пропасти. Навіть коли в орхідеї зав’яли все листя, залишилося тільки стебло і коріння, не поспішайте його викидати. Рослину можна пожвавити.

Обріжте всі пошкоджені, загнилі коріння, а зрізи, що одеревіли, запечатайте воском гарячої свічки, щоб туди не потрапляла влага. У півлітрі окропу заваріть чайну ложку порошку кориці. У остиглий, профільтрований настої замочіть орхідеї на 30 хвилин. Тепер рослину можна висадити в ґрунт, що складається із соснової кори та подрібненої пемзи. Такий склад допомагає вбирати вологу, запобігаючи загниванню коріння. Поверхню ґрунту накривають сухим мохом і на тиждень залишають у прохолодному, добре освітленому місці.

Через 7 днів рослину обприскують водою через мох і бічні дренажні отвори горщика, накривають прозорим пластиковим контейнером з отворами для вентиляції повітря. Через три тижні має з’явитися перший паросток, і орхідею потрібно буде обприскувати водою кожні 5 днів. А приблизно через два місяці у вас вийде повноцінна рослина, яка незабаром віддячить чарівним цвітінням.

Залишками настою можна обприскувати інші орхідеї для захисту від комах та грибкових захворювань.

Як приготувати натуральний укоренювач

Найпростіший спосіб укорінення – постановка живців і чубуків у банку з водою. Вихід готових саджанців невеликий, але метод, як кажуть, для лінивих.

Але є досить старий, але ефективний метод укорінення живців і чубуків за допомогою живої вербової води, яка прискорює процес появи коренів. Вся суть у тому, що верба містить у собі природний коагулянт, яким є силицилова кислота. Саме її наявністю зумовлене легке вкорінення.

Для приготування вербової води потрібно нарізати вербові гілки завтовшки по діаметру як олівець, розмістити в посудині з водою і чекати появи коренів. Цей процес триватиме два тижні. Потім вербову воду помістити черешки або чубуки винограду. Міняти воду в ємності (краще непрозорою) не слід, потрібно лише доливати в міру випаровування.

Якщо, наприклад, виноградні чубуки ставити на пророщування в перших числах березня, то пророщувати вербові живці потрібно на два тижні раніше.

Як вибрати ґрунт для розсади

Кожен городник стикався з проблемою чорної ніжки на розсаді, різними кореневими гнилями, мошками. Найчастіше всі ці проблеми виникають від нестачі знезараження грунту.

Грунт (або самостійно приготовлений ґрунтозміш) потрібно знезаражувати, а щоб розсада не хворіла, він повинен відповідати певним вимогам. Насамперед грунт повинен бути легким, пухким, щоб коріння добре розвивалося і отримувало в достатку кисень.

Грунт повинен бути поживним і містити всі необхідні макро та мікроелементи для нормального росту та розвитку розсади. Також він має бути чистим від насіння бур’янів та різних фітопатогенів.

Ще одна обов’язкова умова для ґрунту – це рівень pH. Більшість вирощуваних через розсаду культур вимагають свого зростання грунт слабокислий чи нейтральної реакції. У кислому такі культури розвиватимуться слабо.

Більшість готових грунтосумішей для розсади складаються лише з одного розкисленого верхового торфу з додаванням перліту або піску. Такий субстрат є легким, пухким і містить речовини, які знезаражують сам ґрунт, не дають розвиватися різним фітопатогенам, але така суміш є поживною. Сам по собі торф має недостатнє харчування для гарного розвитку рослин, запас поживних речовин вкрай швидко вичерпується, і такі ґрунти на основі торфу найкраще застосовувати для початкового посіву насіння та подальшого пікірування у більш поживне середовище.

Якщо ж ви вирощуєте розсаду без пікірування, то сходи потребуватимуть регулярних підживлень.

Найкращою ґрунтосумішчю для отримання міцної розсади вважається така, де крім торфу буде не менше 30 відсотків біогумусу. До речі, торф’яний ґрунт ви можете самостійно змішати з біогумусом зі свого городу у співвідношенні 1:1 та заощадити чимало грошей.

Грунт власного виробництва обов’язково потрібно знезаражувати: пропарити або прожарити (з подальшим внесенням сінної палички) або знезаразити за допомогою біопрепаратів, наприклад триходерми, але робити це потрібно за місяць до посіву насіння.

Чай і кава — природний інсектицид

Залишки чаю та кави часто відправляють у горщики кімнатних квітів. На таке підживлення рослини відгукуються, як правило, позитивно. А чи можна використовувати чайну заварку та кавову гущу на городі?

Слід зазначити, що кофеїн у чистому вигляді є потужним інсектом.тицидом, це отрута для комах. Однак кофеїн і кава не одне й те саме, тому що в каві та чаї кофеїну міститься невелика кількість, а в гущавині та заварці він і зовсім знаходиться у слідових кількостях.

Найбільшу чутливість до кофеїну показує томат. Одна чайна ложка висушеної гущі кави, посипана навколо томату, призведе до того, що слимаки уникатимуть контакту з рослиною та порошком кави.

Щіпку висушеної гущі або чайної заварки можна вносити разом з посадкою суниці та картоплі для захисту від нематоди, дротяника та хруща. Капустянка та її гусениця не переносять запах кави, якщо висушеною гущею посипати капустяні грядки. Аналогічний ефект при обприскуванні профільтрованою настоєм кави: 5 столових ложок сухої гущі заварити в літрі окропу і дати відстоятися. Це не концентрат, а готовий робочий розчин, до якого додають прилипач: господарське мило, заварений крохмаль (у формі слабкого розчину киселю) і навіть будівельну ґрунтовку (чайна ложка).

Варто зазначити, що таке обприскування носить профілактичний характер, відлякуючи деяких комах робити кладку на молодих пагонах. Все вищесказане стосується і чайної заварки.

  1. Кофеїн здатний посилювати пам’ять у багатьох комах. Бджола, яка відвідала обприскану кофеїном квітку, стає більш дієздатною і стресостійкою, запам’ятовуючи зворотний шлях до цієї квітки.
  2. При використанні свіжозавареної концентрованої кави можливе легке підкислення ґрунту, чого не буде спостерігатися при використанні кавової гущі.

Як позбутися грибних комариків

При вирощуванні розсади та кімнатних квітів часто завдають клопоту мошки або грибні комарики, як їх ще називають. Самі комахи не такі шкідливі, як їхні личинки, які можуть прогризати коріння.

Надійний спосіб боротьби зі шкідником – обприскування розчином актори, а також полив розсади та кімнатних квітів. Для приготування робочого розчину для поливу знадобиться 1 г актори на 10 літрів води. Для обробки рослин по листку використовують розчин у сильнішій концентрації: 4 грами актори на 5 літрів води.

Захистити рослини від грибних комариків можуть і прості агротехнічні прийоми. Насамперед слідкуйте за поливом: не слід надто перезволожувати ґрунт, особливо верхній шар ґрунту. Щоб верхній шар ґрунту залишався сухим, необхідно проводити нижній полив. Для цього стаканчики з розсадою або горщики ставлять у піддон із водою, щоб волога через дренажні отвори потрапляла до коріння.

Поява мошок можуть спровокувати також натуральні підживлення настоєм курячого посліду, гною або настоєм бананової шкірки.

А ось підгодівля з настою цибулиння мошкам не подобається. Для приготування настою знадобиться 50 грамів лушпиння цибулі на 1 літр води. Настоювати лушпиння потрібно дві-три доби. Потім 0,5 літра маточного настою додають 2,5 літра води і поливають розсаду. Настій цибулиння не тільки відлякає шкідників, а й послужить чудовим підживленням.

Щоб позбутися мошок, можна використовувати звичайні липучки від мух, розмістивши їх біля рослин.

Читайте також: Дані поради : які рослини та в які дні варто посадити у лютому

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції