Новини Одеси та Одеської області

Ціни на ліки: чому вони можуть зрости?

Ціни на ліки: чому вони можуть зрости?

Помітне зростання цін на ліки ми побачили з початком повномасштабного вторгнення рф на територію нашої країни. Це стало наслідком падіння курсу гривні, збільшення вартості палива і проблем з доставкою медикаментів. Більшою мірою ці фактори вплинули на вартість імпортних препаратів. Але минулого тижня вітчизняні виробники також попередили про майбутнє подорожчання ліків. У чому річ цього разу і що робити пацієнтам?

Без електрики і з повітряними тривогами

Відключення електроенергії, які нині необхідні для підтримки енергосистеми, впливають не лише на побутових споживачів, але й істотно ускладнюють життя виробникам. На проблеми, що виникають у зв’язку з відключенням електроенергії, вже поскаржилися виробники хлібобулочних виробів, молочної продукції. А услід за ними – і фармвиробники.

Лекарства в Украине

Великі компанії, такі як «Дарниця», «Фармак», «Артеріум», попередили про те, що через перебої з електрикою, можливо, доведеться скорочувати виробництво і підвищувати ціни на ліки.

Будь-які відключення призводять до порушення виробничого процесу лікарських засобів і втрати цілих серій продукції – говорять виробники. Крім того, з вимкненням світла припиняється подача води. Плюс повітряні тривоги, під час яких доводиться припиняти виробництво. Зазначені причини призводять до того, що процеси виробництва ускладнюються і стають тривалішими. Отже, продуктивність заводів знижується, а накладні витрати збільшуються. Від цього залежить собівартість продукції, і за таких умов вона може зростати приблизно на 3-5%.

Пільгові ліки за рецептом

Незважаючи на складну ситуацію, пацієнти мають альтернативу – не переплачувати за таблетки, порошки та інгаляції. У країні далі працює загальнодержавна програма «Доступні ліки». Вона дозволяє придбати необхідні препарати безкоштовно або з невеликою доплатою. Програма працює з 2017 року, а перелік лікарських засобів, які вона включає, постійно зростає.

Хто випише рецепт?

Рецепт на лекарства

По рецепти на препарати, які можна отримати безкоштовно або з невеликою доплатою за програмою «Доступні ліки», слід звертатися до сімейного лікаря, терапевта або вузького фахівця.
Рецепти на ліки для лікування бронхіальної астми, серцево-судинних захворювань, профілактики інфаркту та інсульту виписує сімейний лікар.
Рецепти на інсулін і препарати для лікування нецукрового діабету – ендокринолог, а також сімейний лікар або терапевт – на основі призначення лікаря-ендокринолога.
Рецепти на лікарські засоби для лікування розладів психіки та поведінки, епілепсії виписують невролог або психіатр.
Отримати рецепт на препарати для лікування обструктивного захворювання легень можна у сімейного лікаря або терапевта.
Зверніть увагу: під час воєнного стану ви можете звернутися до будь-якого сімейного лікаря або терапевта без декларації.

Нагадаємо, що до переліку «Доступних ліків» входять препарати для лікування серцево-судинних захворювань, профілактики інфаркту та інсульту, цукрового та нецукрового діабету; бронхіальної астми, розладів психіки та епілепсії. Наприкінці жовтня у програмі з’явилися два нові напрями: хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ) і хвороба Паркінсона, яка часто зустрічається у людей похилого віку.

По рецепти для лікування ХОЗЛ можна звертатися до сімейного лікаря. А порядок отримання ліків при хворобі Паркінсона поки що не визначено – він запрацює, щойно будуть ухвалені відповідні нормативно-правові акти.

***

Новий Реєстр лікарських засобів, затверджений у жовтні цього року, включає 462 найменування: із них 149 препаратів – безкоштовні, 313 – відпускаються з доплатою.

Ольга Новикова

Актуальна інформація ЗА Одесу у нашому Telegram каналі! Новини, фоторепортажі та історични факти про Одесу.
Читайте нас у Viber! На каналі «Комуналка» розповідаємо про комунальні платежі, тарифи, пільги та субсидії.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини
Вибір редакції
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: