В Одесі регулярно з’являються новини про затримання людей, що торгують чужою нерухомістю. Їх називають «чорними» рієлторами. Вони знаходять вразливих власників та провертають злочинні угоди.
Давайте розберемося, які схеми використовують злочинці й хто може стати потенційною жертвою.
Хто такі «чорні» рієлтори?
Так називають учасників злочинної групи, які за допомогою обману та насильства привласнюють чужі квартири. Вони підробляють документи на нерухомість, а в деяких випадках можуть піти на вбивство.
За словами криміналіста Руслана Сушка, ці люди не працюють поодинці. «Чорні» рієлтори мають зв’язки в поліції та «своїх» нотаріусів для фіктивних угод.
Хто з власників житла в групі ризику?
Ідеальна жертва «чорних» рієлторів — самотній пенсіонер з великими боргами за комуналку. Злочинці обіцяють літнім людям, що погасять борги та підшукають житло меншої площі. Потрібно просто підписати кілька паперів. У результаті пенсіонера вивозять за місто й залишають у халабуді або просто виганяють на вулицю.
Ситуація погіршується, якщо людина схильна до вживання алкоголю. Багато бездомних людей розповідають схожі історії: випивав з новим знайомим, а прийшов до тями вже на вулиці, без документів і без права на квартиру.
Стаття на тему: Остаться без квартиры? Это проще, чем вы думаете
Квартири, в яких ніхто не живе, – теж у групі ризику. Якщо власник помер, а родичі не набули спадщини, «чорні» рієлтори можуть продати таку квартиру. Вони підробляють документи й укладають договір з покупцями, які нічого не підозрюють. Коли обман розкривається, нові власники довго судитимуться зі спадкоємцями.
Які схеми обману використовують чорні рієлтори?
Силою забирають квартиру. Це найпоширеніша схема, якщо судити з кримінальних новин. Самотню людину змушують поставити підпис на документах, а потім відвозять у невідомому напрямку. Якщо в колишнього власника немає родичів, які претендують на спадщину, то злочин може ніколи не розкритися.
Підмінюють договір. Злочинці користуються юридичною безграмотністю власників квартир. Наприклад, обіцяють дати гроші під заставу квартири, але замість договору позики дають підписати договір купівлі-продажу.
Укладають договір довічного утримання. В обмін на квартиру обіцяють регулярно перераховувати гроші або влаштувати пенсіонера до притулку для літніх людей. Право на нерухомість за цим договором з’являється лише після смерті власника. Але «чорні» рієлтори не будуть довго чекати й спробують, наприклад, отруїти людину.
Захоплюють квартиру. «Чорні» рієлтори купують частку в квартирі й починають «вичавлювати» власників, що залишилися. Створюють нестерпні умови, можуть підселити шибайголів. Їхня мета — викупити всю квартиру за невеликі гроші, а потім перепродати.
Читайте також: В Одессе поймали банду «черных» риэлторов
Фото: Leblogdudirigeant, WorldFinance