Статті

«Чому я не воюю?»: що відчуває одесит, який не пішов до війська

До початку повномасштабної війни Артур займався дизайном житла. Робота була стабільною й оплачувалася заможними клієнтами непогано. Але після лютого 2022 року попит на його послуги практично припинився. Вкладатися в житло у воєнний час хочуть одиниці. І сьогодні Артур живе за рахунок своїх накопичень. Працевлаштовуватися офіційно він не збирається. Адже для цього необхідно подати військово-облікові документи з уточненими даними. А ТЦК ось уже три роки Артур обходить десятою дорогою.

Недовге почуття єдності

Не можна сказати, що російське вторгнення почалося для нього раптово. Але як, напевно, більшість українців, він сподівався, що все ж таки цього не станеться. Перші дні війни – шок, безвихідь та нерозуміння, чого очікувати надалі. Був намір піти до військкомату.

– Тут основну роль зіграли два чинники: бажання захистити близьких і прагнення чинити опір. Мотивував факт згуртованості людей. Дуже багато людей дійсно займалися спільним завданням. Кожен докладав стільки сил, скільки вважав за потрібне, міг собі дозволити. І це було дійсно круто – відчувалася якась єдність. Хоч і тривало це недовго, – згадує Артур. – Але я віддаю перевагу більше холодному розрахунку, а не емоціям. Тож трохи подумавши, я зрозумів, що в поточній плутанині під час мобілізації мені не можуть забезпечити ні повноцінного якісного навчання, ні амуніції – її банально немає. До того ж коли ми на пляжі пакували в мішки пісок для укріплень, організаційними питаннями займався військовий однозначно в неадекватному стані, явно не просто втомлена людина. Я не розумів тоді, як люди, що обіймають керівні посади, можуть собі дозволити так «розслаблятися» в такий сумбурний час.

Про недовге волонтерство та «роботу з примусу»

Про пакування піску Артур згадує з теплотою і, здається, навіть із ностальгією.

– Там було дуже багато хороших людей, відкритих, дружніх, – ділиться він. – Дуже швидко почали з’являтися пости в інтернеті зі збору коштів. Багато з них справді були актуальні. І, ясна річ, ти скидав гроші без задньої думки. Але буквально через місяць почали з’являтися повідомлення про збори, які надалі нікуди не доходили. І це створювало неприємне відчуття того, що тебе просто використовували. До того ж ситуація нестійка. Вільних коштів не так багато, і робота зупинилася. І я в один прекрасний момент зрозумів, що не готовий вкладати в якісь ризикові збори кошти, які потрібні самому, моїм близьким.

З часом з’являлося дедалі більше інформації про корупцію серед військових, які обіймають високі посади. І бажання йти у військкомат це відбило остаточно.

– Який сенс йти до військкомату, якщо свідомо люди використовують нижчих за званням винятково як засіб. Якщо йдуть погрози, примуси? Мало того, що робота з примусу не вражає ефективністю, так ще туди йти добровільно? Це ж наскільки треба бути, м’яко кажучи, безмозким, щоб туди сунутися, – вважає Артур.

Хто має державу захищати?

Захистом країни, на його переконання, мають насамперед займатися професійні військові. А щодо Конституції, де прописано, що чоловіки зобов’язані захищати державу, – то вона останні роки «на паузі».

– Можна захищати те місце, яке ти цінуєш і любиш. А для того, щоб щось цінувати і любити, потрібно від держави щось отримувати, – стверджує Артур. – В історії моєї сім’ї корупція була повсюдно в усіх випадках взаємодії з будь-якою державною системою. І що я їм винен за таких умов? Конституція – це просто звід обмежень і правил. Однак якщо у тебе є влада і вплив, то правила для тебе не дуже важливі, ти можеш їх порушувати. Мій брат жив у Херсонській області на той момент, коли туди мали заходити російські війська. За день до того всі правоохоронні служби виїхали звідти разом із сім’ями. Усі інші люди в принципі були владі не цікаві. Так чому ж мене хочуть зобов’язати воювати, замість тих же поліцейських, які склали присягу, вміють поводитися зі зброєю? Ніхто з них чомусь не йде на фронт. Зате відмінно упаковують людей у «бусики».

Про здоровий спосіб життя та самоосвіту

Виїхати з України Артуру не вдалося. Хоча деякі його знайомі все ж знайшли хитрощі, що дозволили покинути країну.

Повістки, звичайно, приходили. Але з’являтися за ними в ТЦК він не збирається. І особливо, як стверджує, з цього приводу не переживає. А ось патрульних прагне уникати.

– Намагаєшся побачити їх трошки раніше, ніж вони побачать тебе. І різко поміняти траєкторію. Бувають випадки, що не виходить, тоді просто проходиш із кам’яним обличчям. Почнуть сильно рухатися – почнеш сильніше рухатися й ти. Поки все обходилося. Загалом веду здоровий спосіб життя –  займаюся ходьбою, – іронізує Артур. – Переміщатися будь-яким видом транспорту ризиковано. Можна займатися самоосвітою «віддалено». Можна зовсім забути про відвідування людних культурних заходів. Дуже багато можна собі дозволити не робити. Але це все тисне на голову. І все одно, якщо ти не соціалізуєшся, не взаємодієш із людьми, відмовляєш собі в усьому заради безпеки, ти впираєшся в те, що від себе самого ти втекти не можеш. І голівонька починає давати збій.  Це я вже теж проходив. Не знаю, яке треба мати психологічне здоров’я, щоб таке винести.

Читайте також:

Share

Recent Posts

  • Новини партнерів

Трендові купальники 2025 – які фасони підкреслять вашу фігуру

Пляжний сезон – це особлива пора року, коли кожна жінка хоче відчувати себе королевою. Правильно… Read More

24-02-2025 в 01:09
  • Статті

Кримінальна відповідальність неповнолітніх: що потрібно знати

Багато молодих людей, скоюючи злочини, навіть не замислюються, до чого це може призвести. Дехто вважає,… Read More

23-02-2025 в 23:33
  • Новини партнерів

Дитячий батут: вибір, безпека та користь для здоров’я

Дитячі батути стають дедалі популярнішими. З їх допомогою можна легко забезпечити дітей активним та веселим… Read More

23-02-2025 в 22:29
  • Новини

Погода в Одесі на 24 лютого: чи піде мороз

У понеділок, 24 лютого 2025 року, в Одесі та Одеській області утримається прохолодна погода. Вночі… Read More

23-02-2025 в 22:04
  • Новини

Українці протестують проти політики Трампа – фоторепортаж із Чикаго

В американському місті Чикаго пройшов мітинг, на якому українська діаспора висловила свою незгоду з політикою… Read More

23-02-2025 в 21:23
  • Статті

Українець, який урятував від знищення стародавню столицю Польщі – Краків

Євген Березняк, він же «Майор Вихор» – українець, який врятував від повного знищення стародавню столицю… Read More

23-02-2025 в 20:25