Борг за кредитом: які гроші заборонено стягувати з боржника та чи можлива розстрочка

Борг за кредитом: які гроші заборонено стягувати з боржника та чи можлива розстрочка

Юрист Вікторія Гусакова розповіла “Одеському Життю”, з яких виплат виконавча служба не може стягувати гроші в погашення кредиту та чи є можливість оформити розстрочку виконання рішення суду про стягнення боргу.

Заборгованість по кредиту: коли виникає і з чого складається

Якщо Ви маєте кредит, і не сплачуєте його вчасно, до Вас в судовому порядку може позиватися банківська установа або інша фінансова установа. Відповідно до договору, який Ви уклали, з Вас може бути стягнено як суму заборгованості так і пеню за прострочення кредиту, пеню за прострочення процентів, пеню за прострочення плати за обслуговування кредиту, 3 % річних за користування кредитом, інші витрати, які були передбачені Вашим договором.

Відповідно до ст. 1054 Цивільного кодексу України (ЦК), за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов’язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов’язується повернути кредит та сплатити проценти.

Відповідно до ст. 1050 ЦК України, якщо позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов’язаний сплатити грошову суму відповідно до ст. 625 ЦК України, яка свідчить, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання їм грошового зобов’язання.

Тому, перед тим як позичати гроші у банку, завжди оцінюйте власні сили та можливості вчасно сплачувати заборгованість. Але якщо рішення суду набуло законної сили, важливо знати, як буде проходити стягнення.

Як банки стягують борг через суд

Як правило, банківська установа, отримавши виконавчий лист, подає його до виконавця як державного, так і приватного. Разом з листом про виконання судового рішення, згідно зі ст. 19 Закону України «Про виконавче провадження» (редакція від 18.05.2024), (далі – Закон) подається заява відкрити виконавче провадження і примусово стягнути грошові кошти.

Відповідно до п.3 ст.9 Закону, виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня отримання повідомлення зобов’язаний прийняти рішення про накладення арешту на майно та/або на кошти/електронні гроші, що знаходяться на рахунках/електронних гаманцях боржника в банках, небанківських надавачах платіжних послуг, емітентах електронних грошей, у порядку, визначеному статтею 56 цього Закону, крім випадку, коли на таке майно арешт уже накладено з тих самих підстав.

Відповідно до ч.1 ст. 10 Закону, заходами примусового виконання рішень є:

  1. звернення стягнення на кошти, цінні папери, інше майно (майнові права), корпоративні права, майнові права інтелектуальної власності, об’єкти інтелектуальної, творчої діяльності, інше майно (майнові права) боржника, у тому числі якщо вони перебувають в інших осіб або належать боржникові від інших осіб, або боржник володіє ними спільно з іншими особами;
  2. звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інший дохід боржника;
  3. вилучення в боржника і передача стягувачу предметів, зазначених у рішенні;
  4. заборона боржнику розпоряджатися та/або користуватися майном, яке належить йому на праві власності, у тому числі коштами, або встановлення боржнику обов’язку користуватися таким майном на умовах, визначених виконавцем;
  5. інші заходи примусового характеру, передбачені цим Законом.

Статтею 13 Закону визначено строки прийняття рішень виконавцями та вчинення виконавчих дій:

  1. Під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
  2. Арешт на майно (кошти) накладається не пізніше наступного робочого дня після його виявлення, крім випадку, передбаченого частиною сьомою статті 26 цього Закону.
  3. Платіжні інструкції на примусове списання коштів або пред’явлення емітенту електронних грошей до погашення в обмін на грошові кошти надсилаються не пізніше наступного робочого дня після накладення арешту та в подальшому не пізніше наступного робочого дня з дня отримання інформації про наявність коштів/електронних грошей, що знаходяться на рахунках/електронних гаманцях.
  4. Опис та арешт майна здійснюються не пізніш як на п’ятий робочий день з дня отримання інформації про його місцезнаходження. У разі виявлення майна виконавцем під час проведення перевірки майнового стану боржника за місцем проживання (перебування) фізичної особи та місцезнаходженням юридичної особи здійснюються опис та арешт цього майна.
  5. Постанова про зняття арешту виноситься виконавцем не пізніше наступного робочого дня після надходження до нього документів, що підтверджують наявність підстав, передбачених частиною четвертою статті 59 цього Закону, та надсилається в той самий день органу (установі), якому була надіслана для виконання постанова про накладення арешту на майно боржника.

За порушення строків прийняття рішень та вчинення виконавчих дій виконавці несуть відповідальність в порядку, встановленому законом.

Порушення строків прийняття рішень та вчинення виконавчих дій виконавцями не є підставою для скасування такого рішення чи виконавчої дії, крім випадків, коли вони були прийняті або вчинені з порушенням процедури, передбаченої цим Законом.

Виплати, які не можна відбирати для стягнення боргу

1. Статтею ч.1 ст. 73 Закону передбачено, що стягнення не може бути звернено на такі виплати:

  1. вихідну допомогу, що виплачується в разі звільнення працівника;
  2. компенсацію працівнику витрат у зв’язку з переведенням, направленням на роботу до іншої місцевості чи службовим відрядженням;
  3. польове забезпечення, надбавки до заробітної плати, інші кошти, що виплачуються замість добових і квартирних;
  4. матеріальну допомогу особам, які втратили право на допомогу по безробіттю;
  5. допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами;
  6. одноразову допомогу у зв’язку з народженням дитини;
  7. допомогу при усиновленні дитини;
  8. допомогу на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування;
  9. допомогу на дітей одиноким матерям;
  10. допомогу особам, зайнятим доглядом трьох і більше дітей віком до 16 років, по догляду за дитиною з інвалідністю, по тимчасовій непрацездатності у зв’язку з доглядом за хворою дитиною, а також на іншу допомогу на дітей, передбачену законом;
  11. допомогу на лікування;
  12. допомогу на поховання;
  13. щомісячну грошову допомогу у зв’язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства громадян, які проживають на території, що зазнала радіоактивного забруднення;
  14. дотації на обіди, придбання путівок до санаторіїв і будинків відпочинку за рахунок фонду споживання.

2. Стягнення не здійснюється також із сум:

  1. неоподатковуваного розміру матеріальної допомоги;
  2. грошової компенсації за видане обмундирування і натуральне постачання;
  3. вихідної допомоги в разі звільнення (виходу у відставку) з військової служби, служби в поліції та Державної кримінально-виконавчої служби України, а також грошового забезпечення, що не має постійного характеру, та в інших випадках, передбачених законом;
  4. одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві;
  5. грошової допомоги, пов’язаної з безоплатним забезпеченням протезування (ортезування) учасника антитерористичної операції, учасника здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, які втратили функціональні можливості кінцівок, благодійної допомоги, отриманої зазначеними особами, незалежно від її розміру та джерела походження.

Розстрочка виконання рішення суду

Ви повинні також знати, якщо Вам складно виконати рішення суду, Ви можете звернутися з заявою до того суду, який виніс рішення про розстрочку виконання рішення суду.

Але в заяві важливо викласти усі обставини, які ускладнюють Вам виконання судового рішення, навести докази, відповідні документи та запропонувати суду розстрочити виконання цього рішення навівши ту суму та кількість місяців, коли Ви зобов’язуєтесь виконати рішення суду.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції