Новини Одеси та Одеської області

Аналітик Том Купер: реальний розмір російської армії та обстановка на фронті

Аналітик Том Купер: реальний розмір російської армії та обстановка на фронті

У сьогоднішньому аналізі військовий аналітик та історик з Австрії розповідає про реальний розмір російської армії та питання “великого” наступу росіян. Це буде незвичайне оновлення, оскільки більша його частина буде присвячена нескінченним питанням про якийсь «надвеликий» наступ росіян, включаючи 500 тисяч солдатів та оперативну обстановку на Донбасі.

Розмір російської армії

Вже з кінця 1990-х у Збройних Силах Російської Федерації (ВРРФ) не вистачає військ. Звучить дивно для країни зі 140-мільйонним населенням?

Так!

Але через безліч соціально-економічних причин все звелося до одного факту: у Росії не вистачає солдатів. Вже багато років.

Звичайно, треба сказати спочатку, що у «Клоунів у Москві» залишився з радянських часів корпус із 600 000 офіцерів.

Але офіцери — це не сержанти, які служать у піхоті, і в 1990-ті та 2000-ті гроші були в дефіциті. Так ось, з часом «Клоуни в Москві» постійно зменшували загальну кількість діючих військовослужбовців: з 1,7 до 1,3, потім 1,2 млн. військовослужбовців на озброєнні, потім зменшили до 1 млн., ще в середині 2010-х і т.п. .д. Однак зверніть увагу: це були всі війська, які служили не тільки в «Армії» (або сухопутних військах, скорочено російською СВ), а й у ВПС, на флоті, у стратегічних силах (ракетні війська стратегічного призначення – прим. С.Ч. ) і т.д.

Більше того: цей 1 мільйон був усім, що Путін і, отже, Міністерство оборони у Москві мали у ВРРФ. І це номінальна, а чи не реальна цифра. Як можна прочитати тут, станом на 2020– 2021 року реальна цифра була ближчою до позначки 780 000 осіб. Загалом і з урахуванням усіх видів військ.

Звичайно, ВРРФ щорічно приймали (через осінній та весняний заклик -прим.С.Ч) близько 280 000 новобранців. Проте будь-коли траплялося те щоб вони підписувалися служити «контрактниками», тобто. професійні солдати. Число варіювалося з року в рік, але ніколи не становило 50% нових призовників. Ще менше вони підписувалися на службу в СВ/сухопутних військах, і особливо в піхоті.

Ось чому на початку путінського (повторного) вторгнення в Україну, у лютому минулого року, СВ — знову ж таки: російські сухопутні війська вступили у війну приблизно з 260 000 військовослужбовцями.

Майте на увазі: Путін та його «Клоуни в Москві» чудово знали про цей факт, і знали це вже багато років. Вони неодноразово намагалися знайти дешеве та працююче рішення. Вони запустили цей проект із військової підготовки членів Російського козацького об’єднання; потім створили Росгвардію; потім почали створювати ПВК за наймом із ФСБ та Асоціації десантників. і, коли Генштаб був незадоволений і відмовився офіційно легалізувати існування ПВК (ймовірно, тому, Путін поставив ПВК під контроль Росгвардії, що, у свою чергу, означало, що вище керівництво ВРРФ не отримувало жодної частки від бізнесу, що вийшов). Тому ВРРФ створила “БАРС”. По суті, це робило те саме, що й ПВК: вони наймали людей, тільки звільнених з держслужби та тих, хто не хотів регулярно служити у ВРРФ, але не мав освіти і таким чином перспектив у цивільному житті.

Але навіть це не вирішило проблему: у ВРРФ залишалося так мало військ, що коли вони (повторно) вторглися в Україну в лютому 2022 року, маса їх 170+ знаменитих «батальйонно-тактичних груп» (БТГ) складалася з екіпажів, укомплектованих транспортними засобами . призначений для перевезення або підтримки піхоти у бою, але без піхоти.

Бо везти та нести не було чого. Замість того, щоб налічувати 600–1000 осіб у БТГ, середня російська БТГ вступила в цю війну із 400–500 бійцями — якщо пощастить. При цьому всі вони були зайняті обслуговуванням техніки та важкого озброєння. Не було піхоти, щоб їх захистити.

Співвідношення сил складали допоміжні війська: писарі, обслуговуючий персонал, постачальницький персонал або війська, що служили у залізничних бригадах. Війська, військовослужбовці: так, але не військові натискають на спускові гачки.

Зі спецназом та ВДВ було не набагато краще. Частини, спрямовані на штурм Києва 24 лютого, наприклад, були «посилені» за рахунок приєднання «міні-БТГ» ПВК «Редут/Редут-Антитерор». «Редут» — одна з маловідомих російських ПВК, а потім тісно співпрацює з ПДВ.

Тепер можна сперечатися цілий день, тиждень, місяць, напевно, і рік — з питання, скільки втрат зазнало ВСРФ до березня, чи травня, чи червня, чи серпня 2022 року.

Одні говорять одне, інші говорять інше, і все має причини наполягати на своїх цифрах.

Деякі представляють «цілком достовірні цифри», засновані на певній (рідкісній, дуже, дуже рідкісній) відповідній документації з офіційних російських джерел.

А деякі кажуть, що росіяни не втратили стільки солдатів, скільки заявляють Україна та Захід.

Навіть не збираюся вплутуватися в цю дискусію. Скажу так, це не має значення.

Важливо те, що з якоїсь причиничисельність військ СВ, з якими вона вступила у війну, станом на травень 2022 скоротилася приблизно до 60%. Військ було настільки мало, що «Клоуни з Москви» не знайшли іншого рішення, крім офіційно легалізувати ПВК за умови, що їх можна контролювати і ними можна керувати. Саме це призвело Вагнера на сцену в Попасній (настання якої підтримувало близько 70% артилерії ВРРФ, дислокованої в Україні).

Приблизно водночас Генштаб розпочав розгортання БАРСа і Росгвардії і тихих ділянках лінії фронту.

Справді, до серпня 2022 року великі ділянки лінії фронту в тихих секторах, таких як східний Харків, утримувалися підрозділами БАРС.

Це те, чим українці скористалися у своїх цілях і тому вони змогли провести той успішний, швидкий контрнаступ, який привів їх до Сватова та Кременної у західному Луганську.

Винятком, (у «тихому секторі» – прим. С.Ч.) була вже пошарпана 1-а гвардійська танкова армія, яка майже потрапила в оточення українського удару на Куп’янськ. Так ось тут не було більших регулярних частин ВСРФ за лінією фронту, і вона слабко контролювалася БАРСом та Росгвардією.

Звичайно, після великих криків «Клоуни з Москви» ввели в Україну знаменитий ІІІ армійський корпус, і додаткові підрозділи БАРС відзначилися, борючись у Кремновому районі.

Проте на той час було вже надто пізно: обвалення лінії фронту у східній частині Харкова змусило ВРРФ передислокувати всі підкріплення, які в неї були, до цього району.

У свою чергу вона не могла продовжувати підтримувати війська в Херсоні: вони були змушені піти, поки Путін шукав відповідь на питання «що робити». Після цього він вкотре порушив власне слово та оголосив мобілізацію наприкінці вересня.

Отже, на початку цієї мобілізації ми бачили, як “Клоуни з Москви” оголошують про мобілізацію 300 000, 500 000, 1 000 000 резервістів. Однак, як завжди: це номінальні та багато в чому теоретичні цифри.

Жодних реальних цифр.

Факт: у ВРРФ може бути і багато генералів, але немає ні молодших офіцерів, ні молодших офіцерів (єфрейторів, сержантів і т. д.), і тим більше техніків, які мають навички, необхідні для обслуговування необхідної техніки, плюс для командування та управління такою величезною кількістю військ.

Їх ледве вистачає, щоб контролювати, екіпірувати та навчати близько 280 тисяч мобілізованих на рік.

Розумом: це 280 000 військових на рік. Не за місяць і не за півроку.

І зауважте: лише процес видачі обмундирування та спорядження, скажімо, роті в 60–100 чоловік легко може зайняти цілий день.

Потім збільште це, скажімо, до 10 000, 20 000 солдатів… до 280 000 солдатів….

Це «затягнеться на віки», і відповідні війська носитимуть уніформу тільки тоді, коли цей процес завершиться: вони все ще будуть далекі від того, щоб бути сформованими в згуртовані підрозділи, а потім навчені звертатися зі своєю вогнепальною зброєю (штурмовими гвинтівками, пістолетами) і т. д.) і навчитися використовувати їх екіпірування.

Це те, чому солдати зазвичай навчаються в так званих «навчальних таборах»: перші 4–8 тижнів їхньої базової підготовки після вступу до будь-яких збройних сил. Тільки тоді вони зможуть правильно організуватися в підрозділи та розпочати тактичну підготовку.

Тому всі хто панікує в очікуванні, що “Путін зараз розгорне 500 000 мобіків” Україні: будь ласка, заспокойтеся.

Через п’ять місяців після вересневої мобілізації “Клоунів з Москви” ВРРФ могла б прийняти близько 150 000 резервістів.

Проте тисячі з них уже буквально розстріляні: їм не пощастило, що їх кинули на передову ще наприкінці вересня та у жовтні 2022 року, взагалі без підготовки. Вони просто отримали свою форму, були організовані у взводи та роти, можливо, пройшли кілька годин навчання поводженню з вогнепальною зброєю, а потім були кинуті у бій.

Наступним «двом хвилям» пощастило трохи більше, оскільки вони пройшли принаймні додаткову підготовку перед відправкою до бою — якраз вчасно, щоб замінити тих контрактників, чиї контракти спливали в період з листопада 2022 по лютий 2023 року, або тих новобранців, які підписалися на контракт на 12 місяців,

Підсумок: мобілізації у вересні 2022 року було достатньо, щоб довести чисельність військ СВ/ВРРФ в Україні приблизно до 250 000 осіб, щоб сили ВРРФ знову стали здатними вести обмежені наступи.

Це саме те, що відбувається у ці дні.

Основна відмінність від квітня-червня 2022 року: основна маса цих військ старша – і, отже, менш підготовлена – ніж молодь, яку вони замінюють, і в даний час їм доводиться обходитися застарілою технікою, взятою зі зберігання в нафталіні і на якій вони пройшли абсолютний мінімум навчання.

Це пов’язано з тим, що «звичайні» сухопутні війська втратили або зношені — понад 60% своєї «найкращої» техніки: ОБТ (танки), БМП, БТР і, особливо, артилерію, яку вони привезли в Україну на початку війни.

До того ж мобіки пройшли набагато меншу підготовку, ніж контрактинки: перша влна отримала всього кілька днів;

останні (наприклад, приписані до 2-ї гвардійської мотострілецької дивізії, коли вона перебудовувалась у Білорусії, у січні цього року) приблизно 4–5 тижнів.

Запитайте будь-якого серйозного військового офіцера і він відповість: цього часу ледве вистачить на те, щоб одягнути на них форму та чоботи, зробити кілька селфи з ними, скаржачись на бардак, відсутність спорядження та підготовки, а потім зробити батальйони, до яких вони організовані. Батальйони, які потім використовувалися, щоб «відновити старі підрозділи ВСРФ», здатні захистити якийсь пагорб чи село. Це не те, що було необхідно, щоб зробити їх здатними вести широкомасштабні наступальні операції.

….і ніякі 15 Герасимових та 30 Суровікіних нічого в цьому не можуть змінити (крім криків та нового курсу).

Все це, а також те, що я згадав у своєму останньому звіті, є причиною того, що я не чекаю найближчими днями будь-яких «500-тисячних російських військ» і тим більше «ще більших російських наступів».

ВРРФ просто не має ні військ, ні досвіду, щоб робити такі речі — і це не зміниться, навіть якщо його допоміжні служби (критично недоукомплектовані ще до війни) знайдуть спосіб справді «переоснастити» армію 3000 чи 4000 чи 5000 танків вивезено з нафталіну.

Як завжди, я можу бути зовсім неправий: але ви всі питали, і це те, що я можу сказати на підставі інформації, що є у мене.

 

Битва за Донбас

Повернемося до того, що справді важливо – оперативна обстановка на фронті

По суті, “подейкують”, що “багато чого відбувається” – настільки багато, що я не сумніваюся, що “великий” наступ Герасимова тим часом йде повним ходом (що тут і підтверджується).

Просто обидві сторони повідомляють дуже мало подробиць. Думаю, це погані дні з тяжкими втратами для обох сторін.

Куп’янськ… росіяни стверджують, що наступають на Куп’янськ із північно-східного напрямку і захопили Сіньків, приблизно за 6–7 км від міста, також захопивши дві українські БМП, у тому числі колишню БМП-2 ВСРФ на фото нижче.

             Кремінна… росіяни заявляють, що “наближаються до Торського” – “і це, за цілих три-чотири дні”.

Більше того, вони стверджують, що наступають із Дібрової на Ямпіль   і це теж мінімум 3-4 дні. Деякі їх відео знищених чи захоплених українських позицій не надто приємні і вже точно вказують на хоч якесь просування. Тільки наскільки, незрозуміло.

Насамперед: я не розумію, чому вони повинні добитися чогось особливого в цій галузі зараз, якщо вони не змогли досягти того ж із набагато більшою кількістю якісніших військ та техніки, зіткнувшись із набагато слабшою українською обороною, ще у червні-липні минулого року?

             Сіверськ… росіяни стверджують, що витіснили українців з Білогорівки (та, що на Сіверському Дінці) і перебувають у процесі штурму Сереб’янки та Верхньокам’янки у напрямку Сіверська.

Від цього в мене виникає якесь дежа-вю: чи не вони «напали» та «звільняли» всі ці місця ще у червні-липні минулого року?

Так чи інакше: бої запеклі і продовжуються, але я не знайшов, поки що, жодних доказів будь-якого просування росіян.

             Соледар…. Що б не відбувалося у Сіверському районі, ЗСУ явно це не подобається через присутність росіян на околицях Миколаївки та Федорівки, двох сіл на дуже важливій дорозі Т0513.

Принаймні, дискусійний клуб «Соледар» зімкнув свої ряди і зупинив наступ росіян, насамперед завдяки високоефективному контрбатарейному вогню (за яким пішла «стрілянина на поразку» 43-ї артилерійської артилерії з 2С7 калібру 203 мм)

Цікаво, що ВРРФ вже задіяла свій «оперативний резерв» для цього сектора.

Це 20-та гвардійська мотострілецька дивізія (ГМСД), яка стояла у вичікувальній позиції за «Вагнером» та 7-ю дивізією ВДВ, які розраховували використати після прориву українського фронту.

Це було вже днів 4-5 тому, і, судячи з того, що ніхто не каже щось на кшталт «20 ГМСД біля воріт Сіверска», можливо, їх просування зупинено.

Крім того, здається, що його мобіки перебувають у процесі навчання точності в українській артилерії (яка знаходиться у процесі подальшого вдосконалення завдяки введенню в експлуатацію нової автоматичної тактичної системи управління під назвою «Дельта»).

Таким чином ЗСУ могла стабілізувати ситуацію.

Бахмут…. Північ….

Рибар і Вагнер стверджують, що останній зумів проникнути в північні передмістя Бахмута бої йдуть усередині міської забудови.

Не знаю, чи це так, але таке можливо: з моменту передислокації 241 тдбр на соледарську ділянкуцей район обороняли 118-а тд і 4-а танкова.

Не ідеальне поєднання (навіть якщо останній складається з двох стрілецьких батальйонів, тобто є чимось іншим, ніж «чисто» бронетанковим з’єднанням).

Здається, командування 106 дивізії ВДВ або хтось вище в російській командній ієрархії прорахувало, що місце підходить для штурму. Зараз, судячи з відсутності повідомлень з української сторони, я припускаю, що гарнізон все ще зайнятий відображенням цієї атаки, але, принаймні, немає повідомлень про те, що росіяни вийшли на трасу М03: навпаки, навіть росіяни наголошують, що зараз відбувається прибуття значного українського підкріплення».

            Бахмут…Схід… За повідомленнями, вже три дні йде повномасштабна атака росіян на східну околицю міста, і обидві сторони ведуть бій усіма доступними засобами. Втім, окрім таких коротких відеорепортажів, як цей, що вказують на величезні обсяги екземплярів. обстрілів, інших подробиць немає.

            Бахмут…Південь…близько чотирьох днів тому 98-а дивізія ВДВ завдала удару на стику фронтів полку Дудаєва і 3-й СДБр, на захід від Досвідченого, на південній околиці Бахмута.

Ця атака, мабуть, застала зненацька українців, і росіянам вдалося відкинути їх приблизно на 500 метрів прямо до південної околиці Бахмута.

З того часу третя штурмова повідомляє про запеклі бої, але не більше того: заяви Росії про «оточення» цього українського підрозділу відносяться до сфери фантастики.

Далі на південь/південний захід: Рибар стверджує, що Вагнер і ВДВ захопили «той пагорб» на захід від Кліщівки, а потім досягли околиць Івановського та Ступочек, а інші росіяни стверджують, що вони «контролюють вогонь » над Т0504 на захід від нар. місце, яке вони називають «Червоне» (це Іванівське?), але інші росіяни кажуть, що вони не змогли убезпечити цей пагорб і все ще знаходяться приблизно за 500–600 метрів від Т0504, і далеко за межами Іванівського чи Ступочки.

Українці лише повідомляють, що відбиваються всіма доступними засобами і що росіяни більше не діють «хвилями», а ведуть нещадні атаки, деякі з яких тривають по 10 годин.

Вигляд на Бахмут вночі з російської сторони лінії фронту. Для багатьох сепаратистів це місце має щось на кшталт «історичного» чи «сентиментального» значення: вони взяли його на початку свого збройного повстання, ще у 2014 році, лише для того, щоб зазнати поразки та бути змушеними піти через ЗСУ. /em>

Мар’їнка… росіяни повністю переорієнтувалися на наступ на південь від повністю зруйнованого міста. Справді, за останні 5–6 днів вони витратили багато сил на наступ у напрямку Перемоги, південніше і з тих пір наступають у цьому напрямку. Поки що без будь-яких значних успіхів.

Вугледар… до 3 лютого російські атакували, і атакували, і знову атакували – але завжди невеликими групами: скажімо, 12–15 мобиків за підтримки 2–3 ОБТ та 3–5 БМП. Всі вони закінчилися саме так (тобто саме так закінчилися набагато більше великі атаки минулого тижня). У полон до українців потрапило і кілька «морпіхів» із 155-ї бригади морської піхоти .

Пізнього вечора 4 лютого ЗСУ М142 або М270 завдали ще одного «вбивчого удару»: цього разу вони підірвали комплекс будівель у Кирилівці, де розміщувалися підкріплення, які мали йти у напрямку Вугледара.

Українці повідомляють про «30–200 убитих», а всі в Росії як завжди мовчать про це.

З того часу сепаратисти, дислоковані на південь від Вугледару, повідомляють про масовані українські підкріплення та пробні атаки на їх позиції: справді, вони стурбовані тим, що ЗСУ готує велику атаку.

Хм… наскільки я пам’ятаю, росіяни оголошують про черговий «великий український наступ» на півдні Запоріжжя вже десь 5–6 місяців. Таким чином, і як це часто буває, нам потрібно почекати та подивитися.

Раніше “Одеське Життя” розповідала про ситуацію на фронті та втрати Росії на 350 день війни.

Авторський переклад: Сергій Чернявський

Джерело: https://medium.com/ @x_TomCooper_x/ukraine-war-6-february-2023-8454f664cabd

Актуальна інформація ЗА Одесу у нашому Telegram каналі! Новини, фоторепортажі та історични факти про Одесу.
Читайте нас у Viber! На каналі «Комуналка» розповідаємо про комунальні платежі, тарифи, пільги та субсидії.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини
Вибір редакції
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: