«Асканія-Нова»: хто мешкає в українському заповіднику міжнародного значення

«Асканія-Нова»: хто мешкає в українському заповіднику міжнародного значення

«Асканія-Нова» розташована на півдні Херсонської області. Її часто називають дендрологічним заповідником національного та міжнародного значення. У цього місця дуже цікава історія та багато неповторних куточків, які населені унікальними рослинами та тваринами.

Історія виникнення заповідника «Асканія-Нова»

Асканія-Нова. Адміністративний комплекс

Асканія-Нова. Адміністративний комплекс

Землі заповідника за імператора Миколи I купив німецький герцог Фрідріх Ангальт-Кетгенський з династії Асканієв.

Після смерті герцога Асканія-Нова була продана вівчарю Фрідріху Фальц-Фейну, який у 1828 заснував на її території заповідник. Він почав збирати цікаві екземпляри флори та фауни з усього світу.

Вже наприкінці ХІХ століття слава про асканійський зоопарку, де тварини утримувалися без клітин, розлетілася по всій Європі. Тоді тут мешкали 208 видів птахів та 52 видів копитних – мешканців Євразії, Африки, Америки та Австралії. На той час це була унікальна колекція.

У 1914 році заповідник відвідав навіть імператор Микола II, який за легендою благословив його землі. Він особливо наголосив на заслугах Фальц-Фейна, якого, до речі, вчені всього світу прозвали «Асканійським Дарвіном» та «першим екологом».

Фрідріх Фальц-Фейн збирав рослини та тварин у заповіднику протягом 42 років – до 1916 року. Після революції «Асканія-Нова» перейшла у власність держави, в якій перебуває й досі. Нині це найстаріший і найбільший степовий біосферний заповідник у Європі. У 2008 році він увійшов до числа «Семи природних чудес України».

Ботанічний парк наповнений життям і влітку, і взимку

Ботанічний парк у заповіднику Асканія-Нова

Ботанічний парк у заповіднику Асканія-Нова

Зоопарк містить звірів з Азії, Європи, Африки, Америки та Австралії. На території дендрологічного заповідника «Асканія-Нова» відвідувачів насамперед зустрічає величезний ботанічний парк. Тут можна побачити дерева та чагарники всіх кліматичних зон.

Серед них переважають звичайний ясен, біла акація, гладкий в’яз, західний каркас, західна туя, дуб і ялівець. З трав найчастіше зустрічаються безосте багаття, луговий мятлик, збірна їжака, заячий ячмінь, лимонна м’ята, глуха кропива, чистотіл, чину. А навесні тут пишно цвітуть конвалії, фіалки, барвінки, проліски, проліски тощо.

У парку багато птахів. Тут в’ють гнізда зозулі, іволги, зелені, коноплянки, чорноголові вівсянки, синиці, сорокопути, мухоловки, славки, соловейки та інші гарні співочі птахи. У парку можна зустріти також рідкісних вінценосних журавлів та козарок.

У штучних озерах парку плавають численні лебеді та качки. Але особливо чудове видовище ці водоймища представляють взимку. У них збираються тисячі птахів, яких приваблює вода, що не замерзає, і підгодовування. Кажуть, що тут знаходять притулок нечисленне пернате населення червонокнижних дрохв з усього півдня України, а лебедине паркове озеро просто перетворюється на різнокольоровий плавучий пташиний килим.

Зоопарк містить звірів з Азії, Європи, Африки, Америки та Австралії

Асканія-Нова - африканські антилопи

Асканія-Нова — африканські антилопи

Далі від входу до заповідника «Асканія-Нова» на площі понад 30 квадратних кілометрів розташований зоопарк. Тут у величезних вольєрах у напіввільному стані живуть зебри, буйволи, олені, американські верблюди, індійські та африканські антилопи, олені, страуси.

Цікаво, що зоопарк першим у світі отримав чистокровних коней Пржевальського (у 1889—1904 роках сюди було доставлено 12 молодих особин) і першим почав їхнє розмноження у неволі. Справа йшла настільки успішно, що наприкінці 1970-х років на прохання монгольського уряду на прабатьківщину, в пустелю Гобі, відправили невелику череду для відновлення в природі цього рідкісного виду копитних.

Одним з основних видів тварин у зоопарку є антилопи. У ньому зібрані практично всі цікаві види – канна, гну блакитний, білобородий, білохвостий та ін. Білохвостий гну належить до зникаючого виду, що підлягає особливій охороні. До речі, характер у нього дуже злісний. Це робить гну небезпечним не тільки для людини, але й для антилоп. А поряд із гну живуть милі та добродушні канни — найбільші з африканських антилоп. Вони стали настільки домашніми, що навіть дозволяють себе доїти. Загалом у зоопарку містять понад тисячу звірів з Азії, Європи, Африки, Америки та Австралії.

Чудово облаштувалися і прижилися в зоопарку також численні птахи, серед яких — папуги, фазани, огарі, фламінго та рідкісні птахи-секретарі.

Степ у заповіднику сповнений рідкісних рослин

Асканія-Нова - степ

Асканія-Нова — степ

І нарешті, за зоопарком розкинувся величезний цілинний ковиловий степ. Це єдиний у Європі куточок, якого ніколи не торкався плуг. У ньому ростуть унікальні ковилі, серед яких ковила українська Лессінга та волосиста, що зникли на всій території Євразії.

Ковили зараз є рідкістю і для нашої країни. Проте раніше вони були дуже поширеними та улюбленими народом травами, які овіяні давніми міфами та легендами. Ковиль називали шовковою травою, захисницею, але водночас вважали символом скорботи та смутку. Говорять, що в давнину в одній битві з варягами полягло багато русичів. На місці їхньої смерті виросла трава з сивою, як від скорботи, головою. З того часу й повелося: загине воїн у січі за землю рідну, ляже в неї кістками — виростає ще одна сива травинка, стоїть та плаче під вітром. Хай там як, але фактом є одне: ковилове поле — неймовірно красиве та загадкове.

В асканійському степу можна зустріти й інші рідкісні рослини: тюльпани Шренка, скіфський тюльпан, цибуля Регеля, волошка Талієва та інші.

В густих травах пасуться лами, шотландські поні, зебри, буйволи, бізони, а також інші парнокопитні тварини. Крім того, можна побачити безліч пестощів і лисиць.

Великий Чапельський під — унікальна природна западина

Асканія-Нова. Великий Чапельський під

Асканія-Нова. Великий Чапельський під

Як би окремим острівцем у степу розташувався Великий Чапельський під — унікальна западина, що знаходиться нижче за рівень моря. Вона періодично заповнюється талими водами й тому може похвалитися неймовірною різноманітністю флори та фауни.

На цій ділянці заповідника найбільше квіткових рослин – 368 видів. А в найглибшій частині поду ростуть рослини гідрофіти, які не бояться цілорічного затоплення ґрунту. Серед них — рідкісний зореплодник частухоподібний

На території поду в умовах, наближених до природних, живе безліч диких копитних з різних континентів. Цілий рік сюди на водопій приходять бізони, сайгаки, лані, коні Пржевальського, туркменські кулани, віслюки, олені, муфлони, двогорбі верблюди. Влітку сюди випускають ватусі, антилоп канна, кафрських буйволів, гну, нільгау, зебр та гаялів. Коли всі ці види тварин збираються на водопій і відбиваються у дзеркалі води, картина виходить воістину фантастична.

Восени в центрі поду збирається велика кількість перелітних птахів. Різні види качок, зграї журавлів, сірих гусей, куликів роблять тут перепочинок, щоб зібратися з силами та летіти далі — у теплі краї.

Трохи цифр про мешканців заповідника

На території дендрологічного заповідника «Асканія-Нова» можна зустріти 500 видів вищих рослин та понад 3000 видів тварин.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції