Новини Одеси та Одеської області

Мандруємо з «Одеським життям»: Маяки – село з 600-річною історією

Мандруємо з «Одеським життям»: Маяки – село з 600-річною історією

7 жовтня 2022 року свій день народження відзначало село Маяки, що у Біляївському районі Одеської області. Йому виповнився 601 рік.

Село Маяки розташоване на берегах Дністра за 40 км від Одеси, та за 7 км від Біляївки. Це мальовниче село люблять усі, особливо рибалки та туристи.

Через село проходить траса Одеса – Рені. А неподалік Маяків розташований пункт пропуску через молдавсько-український кордон Маяки – Зручне – Паланка.

Перші письмові згадки про Маяки, що вважається найстарішим селом області, відносяться до 1421 року (приблизно одночасно зі згадуванням замку та порту Хаджибей на місці майбутньої Одеси), коли великий князь литовський Вітовт побудував тут замок Маяк-Караул як сторожовий прикордонний пункт. Тут, у гирлі Дністра, у місці судноплавства річкою та лиманом, явно стояв маяк, що дав назву поселенню.

У XVI столітті цей замок зруйнували османи (турки), перетворивши його на місце складу лісових вантажів, які вони сплавляли з верхів’їв Дністра. На місці села археологи знайшли і давніші городища.

Починаючи з 1775 року в Маяках стали селитися запорізькі козаки, а село стало торговим вузлом, оскільки тут існувала єдина зручна пристань на Дністрі.

Одеська область, село Маяки

Потім Маякі вже після входження Північного Причорномор’я до складу Російської імперії досить довго також були стратегічно важливим місцем – тут була переправа через Дністер. Маяки навіть вважалися містом Одеського повіту Херсонської губернії, щоправда, заштатним. У такому статусі Маяки перебували з 1862 до початку XX століття. За даними перепису населення 1897 року, у Маяках проживала 4575 людина.

Тут була важлива річкова пристань, на якій перевантажувалися вантажі з річкових барж на морські каботажні судна або на підводи для доставки до Одеського порту.

У 1860-х роках Маяки навіть розглядалися як один із варіантів прокладання залізниці з Одеси, але остаточним варіантом стала гілка від станції Роздільна до Тирасполя, продовжена потім на Кишинів. Проте стратегічного значення Маяки не втратили – саме тут у 1950-і роки збудували міст через Дністер під час прокладання сучасної траси з Одеси на південь області, до Сарати, Арцизу, Татарбунарів, Ізмаїла, Болграда та Рені.

А 1957 року український астроном Володимир Цесевич створив у Маяках астрономічну обсерваторію.

За даними за 2021 рік, у Маяках мешкало 6500 осіб. Істотна частина місцевого населення займається рибальством на Дністрі та Дністровському лимані.

Здалеку узбережжя виглядає дуже красиво і спокійно. Кожен відчує тут умиротворення.

Село Маяки

Раніше «Одеське життя» побувала в Кодимі, Біляївці та Ізмаїлі.

Джерело та фото: Одеський кур’єр

Актуальна інформація ЗА Одесу у нашому Telegram каналі! Новини, фоторепортажі та історични факти про Одесу.
Читайте нас у Viber! На каналі «Комуналка» розповідаємо про комунальні платежі, тарифи, пільги та субсидії.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини
Вибір редакції

Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: