Музей сучасного мистецтва
У березні цього року в Одесі відбулася знакова подія в культурному житті нашого міста. На вулиці Європейській, біля католицького собору, відкрився Музей сучасного мистецтва. Так, музей вже існував у нашому місті, але декілька років він знаходився без даху в буквальному сенсі. І ось уже впʼяте музей переселився у нове приміщення.
На двох поверхах старої будівлі розмістилися виставкові зали, сувенірна крамниця, кавʼярня і прикмета сучасності – сховище. Особняк знову наповнився життям та сенсами – в музеї проходять виставки, кінопокази, дискусії, майстер-класи для дітей та дорослих. На деякі з подій вхід вільний за умови попередньої реєстрації. Всі анонси публікуються на сторінках соцмереж музею.
- Адреса: вул. Європейська, 31-33.
- Графік роботи: 12:00-18:00, вихідний день – понеділок.
- Вартість відвідування: 150 грн. Є пільги.
- Сайт: https://msio.com.ua/
Музей геноциду «Територія памʼяті»
Цей музей відкрився рік тому, 29 травня 2024 року, у будівлі Головпоштамту. Тут зібрана історія геноцидів від початку ХХ сторіччя до сьогодення. Ініціатором, натхненником та організатором робіт зі створення музею став громадський діяч, історик, юрист, кандидат філософських наук, заслужений працівник культури України, голова правління ГО «Одеський центр дослідження Голокосту» Павло Козленко зі своєю командою.
Музей дуже сучасний. Тут зібрані не лише старі речі та документи – багато інформації можна прочитати та подивитися на інтерактивних панелях. Також в музеї регулярно проводять кінопокази, лекції та зустрічі. Всю інформацію та анонси викладають на сторінці музею в Facebook або в анонсах на нашому сайті.
- Адреса: вул.Садова,10, у приміщенні Головпоштамту.
- Графік роботи: вт-чт – 11:00-16:00, пт – 14:00-18:00, сб – 11:00-15:00, нд-пн – вихідні.
- Сайт: https://holocaust.odesa.ua/muzei-henotsydiv
Кавʼярня-музей «Стара Одеса»
Цей невеличкий і затишний музей, мабуть, – один із самих нестандартних у місті. Він відкрився два роки тому за ініціативи подружжя Петра та Ольги Манелис у самому серці Одеси. З перших днів він став центром тяжіння одеситів, яким цікаво не просто дізнатися про історію міста без навʼязливих міфів, а й буквально потримати цю історію в руках. Так, власники кавʼярні-музею тримають багато артефактів у відкритому доступі і можуть безкінечно оповідати історії, повʼязані з кожним предметом. Наше видання багато розповідало про різні цікавинки, які можна побачити в музеї.
А ще господиня закладу Ольга Манелис випікає смаколики за домашніми рецептами. Тож ви можете не лише подивитися, а й поласувати тістечками, тортиками і випити запашної кави або чаю.
Майже щовихідні тут проходять цікаві тематичні лекції та зустрічі. Слідкувати за анонсами можна на сторінках закладу в соцмережах.
- Адреса: Червоний провулок, 7-а (вхід у підвал з вулиці Грецької).
- Графік роботи: 11:00 – 20:00, вихідний день – вівторок.
Музей російсько-української війни
Цей незвичайний музей відкрили в одному з волонтерських центрів і присвятили його сучасним подіям. Ініціатор створення музею, Олександр Бабіч, з першого дня повномасштабного вторгнення займався активною допомогою війську, а згодом і сам пішов на фронт. Дещо Олександр та інші волонтери привезли самі з деокупованих територій, дещо – передавали вдячні отримувачі допомоги. Серед експонатів – тубуси від снарядів, уламки шахедів, особисті речі і форма окупантів і навіть їхні сухпайки.
Музей невеличкий – він займає лише одну кімнату, але розповіді про кожний експонат можуть зайняти багато годин.
Музей історії причорноморських німців
На початку 2024 року в Одесі відкрився ще один приватний музей. Його експозиція присвячена історії німецьких колоністів Причорноморʼя і заснована на приватній колекції Сергія Новицького. Знаходиться він на території офісу громади Святого Павла. Як і більшість таких музеїв, він надзвичайно цікавий та інтерактивний. Відвідувачі поринають в історичні події двохсотрічної давнини, знайомляться з побутом колонистів не за підручниками, а завдяки предметам побуту та культу, одягу, яскравим та змістовним візуалізаціям. Ба більше, ви можете приміряти деякі костюми на себе, або особисто спробувати змолоти жменьку кавових зерен.
Тут проводять лекції та екскурсії одеські історики та краєзнавці.
Засновник музею, Сергій Новицький, постійно викладає відео нових експонатів на своїй сторінці в Instagram. Там також можна домовитися щодо екскурсії.
- Адреса: Новосельського, 68, кірха, будинок пастора.
- Графік роботи: за домовленістю.
- Вартість: донат на розвиток музею.
Розкажіть нам про ваші враження від цих музеїв – і про ваші улюблені, звичайно, також.