Тривала тепла осінь досить жваво здала свої позиції зимі, і дачникам у максимально короткі терміни потрібно підготувати будинок і присадибну ділянку до зимівлі. А ще цей час можна використовувати для підбиття підсумків і розбору помилок, яких припустилися на грядках і в саду.
Що посадити і посіяти в грудні
Сприятливі дні для посадки і посіву в грудні:
- абрикос, айва, груша, вишня, персик, горобина, аронія, слива, алича, хурма, яблуня — 22, 23;
- виноград, кріп — 25-27;
- волоський горіх, ліщина — 22-25;
- ожина, ожемалина, аґрус, лимонник, ківі, актинідія та ін. ліани, малина, смородина, йошта, лілійник, троянда, квіти з насіння, баклажани, кабачки, патисони, перець солодкий — 27;
- інжир, ірга, калина — 22, 23, 27, 28;
- обліпиха — 22, 23, 27;
- черешня — 2, 3, 22, 23, 30;
- гіацинт, квіти з цибулин, картопля, морква, петрушка на корінь, селера, буряк — 28;
- капуста, у т.ч. цвітна, огірки, петрушка на зелень — 18, 19;
- цибуля на перо, часник — 20, 21;
- цибуля-порей — 20, 21, 25-27;
- помідори — 20, 21, 27;
- щавель — 18, 19, 22, 23, 27;
- братки, крес-салат — 18, 19, 27.
Заборонені дні:
- 12-17 грудня — для квітів і овочевих культур;
- 12-14 грудня — для плодових дерев і ягідних чагарників.
Агротехнічні заходи на грудень
- оранка, культивація, підгортання, розпушування — 2-5, 30;
- закладка компосту — 9, 10;
- обрізка гілок і пагонів — 1-10;
- обприскування, знищення шкідників — будь-які дні, крім заборонених;
- полив (незалежно від фази Місяця) — 9, 10, 18, 19, 27, 28;
- щеплення — 18, 19, 27;
- прополка — 12;
- внесення мінеральних добрив — 18, 19, 22, 23, 27;
- внесення органічних добрив — 9, 10, 28.
Примітка. Найсприятливіші дати стосуються не тільки відкритого ґрунту, а й парників, теплиць, кімнатних рослин. Пересаджування рослин, як і висаджування, категорично протипоказане в молодик, сонячні та місячні затемнення. Ці роботи небажані під Місяцем в Овні, Леві, Діві та Стрільці.
Кімнатні квіти: чим підживити квітку декабрист
Традиційно декабрист (шлюмбергера) цвіте з листопада по січень. Щоб домогтися пишного цвітіння наприкінці осені — початку зими, рослину потрібно правильно підгодовувати.
Зараз декабрист починає формувати і викидати бутони, тому важливо дати рослині фосфорно-калійне підживлення у вигляді монофосфату калію, щоб зміцнити кореневу систему. У цьому добриві калій і фосфор перебувають у легко засвоюваній формі.
Для підживлення знадобиться чайна ложка монофосфату калію, який розводять у двох літрах води, і потім проводять полив. За зиму роблять два підживлення з інтервалом в 1,5 місяця. Залишками розчину можна підживити інші рослини, що зимують.
Город: чим небезпечний Раундап
Без найменшого сарказму можна сказати, що Раундап не стільки гербіцид суцільної дії, скільки мрія ледачого дачника, який не хоче боротися з бур’янами механічним способом.
Розробники гербіциду (діюча речовина — гліфосат) стверджують, що він діє тільки на рослини. Однак низка останніх досліджень виявила генетичні відхилення у мишей, кротів і сліпаків після регулярного внесення гліфосату в ґрунт.
У землі діюча речовина тримається від чотирьох місяців до року. Тому користуватися Раундапом можна тільки восени, щоб до весни він із ґрунту вимився. Варто враховувати, що речовини в землі поширюються не тільки зверху вниз, а й у сторони на 5-10 метрів.
Тому якщо ви турбуєтеся про своє здоров’я і нормальну життєдіяльність ґрунтових мікроорганізмів, а також про сам ґрунт, то краще не застосовуйте жодних гербіцидів на своїй дачній ділянці. Навіть найзлісніші бур’яни втрачають свою агресивність у разі регулярного скошування під корінь. А далі їх потрібно просто виполоти або вибрати вручну під час осіннього перекопування садовими вилами.
Сад: чому не плодоносить японська айва
Японська айва, або хеномелес, навесні починає цвісти рано, до розпускання листя. Однак дуже часто врожаю можна не дочекатися протягом декількох років, і цілком здоровий чагарник, що підріс, йде під викорчовування.
Вся справа в тому, що для кращого (перехресного) запилення потрібно вирощувати в саду не менше двох рослин цього чагарнику. Квітки айви японської запилюються бджолами та іншими комахами, які харчуються нектаром. Рясне виділення нектару квітками айви відбувається тільки на другий і третій день з початку цвітіння. Якщо в цей період встановлюється холодна і дощова погода, то літ комах припиняється до настання тепла, запилення квіток не відбувається і зав’язь не запліднюється.
Погано відбувається запилення квіток і за встановлення спекотної сухої погоди під час масового цвітіння. Осипання квіток може відбуватися від пошкодження їх весняними заморозками.
Чи є користь від йоду
На відміну від людини і тварин, рослини не відчувають гострої потреби в йоді. Він потрібен їм лише в мізерних кількостях (2 краплі аптечного йоду на літр води) для стимуляції обмінних процесів, вважають фахівці із захисту рослин.
Тому правильне застосування йодовмісних добрив підвищує не тільки врожайність овочевих культур, а й вміст йоду в плодах, що позитивно позначається і на здоров’ї людини.
Для приватних присадибних господарств доступні два йодовмісні добрива: гумат 7 йод і калій йодистий. Однак замінити ці добрива спиртовим розчином йоду з аптеки не вийде: в такому вигляді цей мікроелемент не засвоюється рослинами.
Перебільшена і здатність йоду згубно впливати на шкідливі мікроорганізми, що спричиняють поширені хвороби городніх культур. Для того щоб розчин на них подіяв, потрібно розвести в 10 літрах води не менше склянки аптечного 5-відсоткового спиртового розчину. А такий надлишок йоду небезпечний для всього живого!
Якщо потрібно збагатити врожай йодом, можна використовувати інший аптечний препарат — люголь: 1 чайна ложка на 10 літрів води. Обприскують овочі одноразово під час формування плодів.
Картопля: якщо бульби всередині порожнисті
Дуплиста (порожниста) серцевина — поширене фізіологічне порушення у швидкозростаючих, рано дозріваючих великих бульб.
Дуплистість найчастіше проявляється під час вирощування картоплі на рясно удобрених ґрунтах через надлишок у живленні азоту та нестачу калію і фосфору. Особливо коли умови вирощування різко змінюються протягом сезону: надмірна кількість опадів, низька температура в травні-червні та подальша посуха.
Ще одна причина дуплистості — нестача бору (особливо на піщаних і супіщаних ґрунтах). Цей мікроелемент міститься в золі. Її найкраще вносити під час посадки і після цвітіння, але не більше 4 столових ложок на один кущ. Однак варто пам’ятати, що надлишок золи провокує паршу, тому без аналізу ґрунту додавати золу для профілактики дефіциту бору не можна.
Якщо на ділянці регулярно визріває порожниста картопля, рекомендується перед посадкою обприскати бульби розчином борної кислоти: 2 столові ложки на 10 літрів води.
Попередити появу дуплистості у бульб допоможуть такі заходи:
- вирощування врожайних сортів з високою стійкістю до неї (із середнім розміром бульб);
- внесення органіки не частіше ніж один раз на три роки, частка азотистих добрив має бути приблизно в 1,5 раза нижчою за дози фосфору і калію;
- загущення посадок після внесення великих доз добрив: відстань між лунками не більше 30 сантиметрів. Ряди можна здвоювати в гряди шириною до 50 сантиметрів, залишаючи міжряддя 70-90 сантиметрів;
- високе підгортання або мульчування товстим шаром.
Якщо ви купуєте картоплю на ринку, не варто звертати увагу на дуже великі бульби, які цілком можуть бути пустотілими всередині. Така картопля нормально зберігається, просто відходів під час її чищення буде більше.
Захист рослин без застосування отрутохімікатів
За умови постійної профілактики (не рідше одного разу на 7-10 днів) проти багатьох хвороб і шкідників є вправа без застосування «забійних» отрутохімікатів. Безсумнівною перевагою народних і біопрепаратів є їхня відносна безпека, оскільки плоди можна вживати в їжу вже на другий день.
Якщо початок літа не радує теплом, найнагальніше питання — чим підживити томати, баклажани і перці в період появи перших квіток і утворення зав’язі?
У холодну погоду дуже погано засвоюється калій. З природних засобів джерелом калію є зола, в якій також є фосфор і кальцій: півлітрова банка золи на 10 літрів води. Під кожен кущик досить вилити 0,5 літра розчину.
Врятувати суницю від сірої гнилі може опудрювання золою в період дозрівання ягід (2,5 столових ложки на кущ). Цю процедуру повторюють через 5-7 днів, зменшивши дозу вдвічі.
Виноградник: як обрізати сіянці на врожай
Якого «роду — племені» будуть перші ягоди, не знає ніхто, оскільки в запиленні майбутнього насіння, з якого виріс сіянець, беруть участь різні батьківські та материнські форми винограду. Але все одно цікаво — раптом у вас вийде нова гібридна форма.
На відміну від щеплених або вкорінених саджанців, у сіянців є одна особливість: вони вступають у пору плодоношення на 4-5-й рік. Якщо у вас росте кілька десятків сіянців, то з них, можливо, тільки 1-2 представлятимуть якийсь інтерес. Тому чекати стільки років для отримання сигнального грона не кожен виноградар може собі дозволити. Якщо у саджанців перші роки роблять формуючу (коротку) обрізку на зворотний ріст, то сіянцям потрібна обрізка довга, щоб на пагонах було 20-30 вічок. При такій довгій обрізці сіянці пізніше починають вегетувати, але зате велика ймовірність, що на одному з пагонів буде суцвіття. Після цього всі зайві пагони можна видалити, щоб максимум живлення пішло на сигнальне гроно і розвиток пагона, що залишився. Такий простий прийом допоможе максимально швидко отримати сигнальне гроно і провести відбраковування, щоб не чекати ще 3-4 роки.