«Стругушор» («виноградне гроно») — веселе і життєрадісне свято самобутньої молдавської культури Ананьївської міської громади, що об’єднало талановитих представників цього етносу, які споконвіку живуть і працюють на цій благодатній землі, бережуть рідну мову і звичаї.
Танці, співи, мамалига і молоде вино
Щороку до ананьївського «грона» приєднується дедалі більше шанувальників колоритних молдавських танців, милозвучних пісень та запальних мелодій з Одещини та Молдови. Хоча останніми роками це онлайн-зустрічі.
Заснований 2003-го, фестиваль молдавської національної культури «Стругушор» традиційно розпочинався із запального танку «Хора маре».
Головна родзинка свята — конкурсно-концертна програма за участі артистів, котрі виступають в номінаціях: народна, естрадна та оркестрова пісня, вокально-хорова, інструментальна, вокально-інструментальна музика і народний танець. Щоразу дивують майстерністю артисти з сіл Гандрабури, Байтали, Точилове, Долинське та Липецьке, де переважає молдавське населення.
Бажані гості на фестивалі — творчі колективи з Молдови.
У рамках фестивалю також проходить свято мамалиги і молодого вина, демонстрація національних страв та виробів прикладного мистецтва. Митці влаштовують майстер-класи.
Варто додати, що молдавани, які обживають ці краї впродовж кількох століть, — завзятий, добродушний і веселий народ. Вони намагаються зберегти мову, звичаї та обряди. І їм це добре вдається!
Наприклад, у Точиловому мешкають молдавани, росіяни, українці і один узбек, – і всі розмовляють молдавською, розуміють один одного, а коли потрібно, то гуртом допомагають зводити дім. Разом і фестивалять.
Фестиваль, що мандрує
«Стругушор» незвичний тим, що мандрує від одного молдавського села до іншого. Цьогоріч естафету приймають Гандрабури.
За роки проведення фестивалю, окрім яскравих місцевих колективів та окремих виконавців, на сценах Ананьївщини побували артисти з Подільщини та Буджаку, гості з Молдови.
— Фестивалі в Ананьєві живі, яскраві і самобутні. Молоде вино, золотиста мамалига, найніжніші вертути разом із запальними молдавськими мелодіями та танцями не залишають байдужим нікого. «Стругушор» збирає всіх воєдино, щоб ще раз довести, що у нас немає розбіжностей, ми єдиний народ, який бажає жити у мирі та дружбі, — ділився враженнями віце-президент Всеукраїнської молдавської асоціації Федір Крецу, перебуваючи свого часу на гостинній Ананьївщині.
Через епідемію коронавірусу та війну «Стругушор» вже втретє проходить в онлайн-форматі.
Учасники надсилають відеоролики із виступами на адресу організаторів. Як зазначила начальниця відділу культури Ананьївської міськради Ольга Сагала, підсумок дійства відбудеться 4 листопада. Дипломами будуть відзначені вокальні і танцювальні колективи, солісти, знавці національної культури і традицій та майстрині, які приготують молдавські страви тощо.
Згідно з міжнародними нормами та зобов’язаннями (Рамкова конвенція захисту прав національних меншин Ради Європи, Європейська хартія регіональних або мов меншин), представники всіх національностей України є важливими елементами багатонаціонального Українського народу і мають гарантоване право на збереження та розвиток своєї національно-культурної самобутності та використання власної мови у різних сферах суспільного життя.